Урок 4. Бойове товариство у повісті «Тарас Бульба».
Мета: показати героїзм запорожців, навчати працювати з ключовими епізодами твору, що вивчається; розвивати вміння визначати ідейний зміст повісті та висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються в повісті, аргументуючи свою точку зору прикладами і цитатами з тексту; виховувати творчу особистість з критичним мисленням.
Тип уроку: комбінований..
Література: 1. Микола Гоголь. Тарас Бульба. Вій. Вечори на хуторі поблизу Диканьки. – Харків: Видавничий Дім «Школа», 2007.
2. Степанишин Б. І. Література – вчитель – учень. (Самостійне вивчення учнями літератури): Посібник для вчителя // Б. І. Степанишин. – К., Освіта, 1993.
Епіграф. Немає зв'язків, святіших за братерство.
М. Гоголь
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності.
Проведення вікторини за учнівськими питаннями.
Оголошення теми, мети уроку.
Учнівський коментар епіграфа до уроку.
Проблема уроку. В чому сила запорозького війська?
Переказ та коментар ключових епізодів 7-9 розділів повісті:
- промова курінного отамана Кукубенка на захист полонених запорожців;
- повідомлення жида Янкеля Тарасу Бульбі про Андрія, який знаходиться у ляхів;
- опис польських вояків;
- опис козаків; козаки в бою;
- звістка про пограбування Січі і рішення Ради;
Виразне читання промови Тараса Бульби про товариство. Коментування.
- бій запорожців з ляхами;
- розправа Тараса з сином;
- Остап у полоні.
Проблемне питання. Як ви сприймаєте вбивство Тарасом свого сина Андрія?
Завдання: визначити ідею твору. ( Зображення любові до Батьківщини, героїзму та подвигу, мужності й ратної звитяги українського народу в боротьбі за рідну землю).
Розв’язок проблеми уроку методом «Мікрофон».
Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Літературний диктант.
1. Наказний отаман, який очолив запорозьке військо під Дубном. (Тарас Бульба ).
2. Хто хотів поховати Андрія? (Остап).
3. На ляхів « з другого боку натискає зі своїми козаками курінний отаман…» Назвіть прізвище. (Невеличкий).
4. Прізвище дужого козака, якого вбили ляхи. (Задорожний).
5. Ще один відважний козак, який поліг смертю хоробрих. (Черевиченко )
6. Хто перед смертю промовив: «Хай же вічно стоїть православна Земля Козацька і хай буде вічна їй честь!» (Шило).
7. Кого «уже побачили піднятого на чотири списи…»? (Степана Гуску).
8. Кого «… вже он підняли на списи…»? (Метелицю).
9. «Найстаріший за всіх роками в Запорозькому Війську». ( Бовдюг ).
10. Хто «… вже підламався і гримнув на землю начетверо порубаний…»? (Охрім Гуска).
Оцінювання.
Домашнє завдання. Дочитати повість до кінця. Повторитивизначення поняття «художній образ». Підготувати цитатний матеріал для характеристики образів Остапа та Андрія.
|