П`ятниця
18.07.2025
22:52
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків
Урок 7. Картини природи у творі. Повторення та узагальнення вивченого за повістю М.В.Гоголя «Тарас Бульба».
Мета:пояснити роль пейзажів у творі; поглиблювати теоретико-літературні знання; систематизувати, узагальнити вивчене за повістю Гоголя «Тарас Бульба»; розвивати пам’ять, збагачувати словниковий запас учнів, прагнення до самоствердження; формувати творчу особистість школярів.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації навичок і вмінь..
Література: 1. Літературознавчий словник-довідник / Р. Т. Гром'як, Ю. І. Ковалів та ін. – К.: ВЦ «Академія», 1997.
2. Микола Гоголь. Тарас Бульба. Вій. Вечори на хуторі поблизу Диканьки. – Харків: Видавничий Дім «Школа», 2007.
Епіграф: Хай же славною буде довіку Козацька Земля!
М. Гоголь
Хід уроку
Оголошення теми , мети уроку.
Повторення вивченого.
- Що таке пейзаж?
- Назвіть види пейзажів.
- Які функції виконують пейзажі в літературному творі?
- У яких творах, вивчених раніше, описи природи справили на вас найбільше враження?
Виразне читання опису природи із повісті «Майська ніч, або Утоплена»
Робота над темою уроку.
Практична робота. Знайти описи пейзажів у повісті. Визначити їх функції.
Виразне читання описів природи.
Робота в групах. Віднайти у тексті повісті художні засоби, використані М. Гоголем для зображення природи. Заповнити таблицю.
Епітети
Метафори
Порівняння
Риторичні запит.
 
 
 
 
 
Обговорення картин природи у повісті Гоголя.
- Чи вдалося письменнику передати своє ставлення до української природи?
- Як поєднується любов до природи з любов'ю до Батьківщини?
(Можливе використання карток № 5-11)
Узагальнення вивченого за темою.
Упізнай героя.
1. « Міцні, здорові обличчя їхні були вкриті першим пухом волосся, якого ще не торкалася бритва». (Остап і Андрій)
2. « Це був один із тих характерів, які могли виникнути тільки в тяжке XV століття в напівкочовому кутку Європи, коли вся південна первобутна Росія, покинута своїми князями, була спустошена, випалена дощенту невпинними наскоками монгольських хижаків». (Тарас Бульба)
3. «…вона дивилася на них уся, дивилася всіма почуттями, вся перетворилася в один зір і не могла надивитися». ( Мати, дружина Тараса)
4. « Був він суворий до інших спокус, крім війни та веселої гульні; принаймні ніколи майже про інше не думав. Він був прямодушний з рівними. Він був добрий у такій мірі, в якій тільки можна було бути з такою вдачею і в тодішній час». (Остап)
5. « Учився він охочіше і без напруження, з яким звичайно береться до науки важка й сильна вдача… Він теж кипів жадобою подвигу. Але разом з тим душа його була приступна й для інших почуттів». ( Андрій )
6. « Все обличчя її було смагляве, змарніле від недуги; широкі вилиці дуже виступали над опалими під ними щоками; вузькі очі підіймалися дугастим розрізом догори». ( Татарка )
7. «…це була красуня – жінка у всій розквітлій красі своїй. Повне почуття світилося в зведених очах, не натяки на почуття, а все почуття. Ще сльози не встигли в них висохнути і оповили їх блискучою вологою, що проймала душу». ( Полька )
8. « У пошані був він в усіх козаків; двічі вже обирали його на кошового, і на війні теж був добрий козак, але вже давно постарів і не бував ні в яких походах; не любив також і поради давати нікому, а любив старий воїн лежати на боці в козацькому колі, слухаючи оповідання про всяку бувальщину та козацькі походи». (Касян Бовдюг )
9. « …вже встиг загнатися йому під серце спис перше, ніж відігнали ворогів, що обступили його. Тихо схилився він на руки козакам, які підхопили його, і ринула струменем молода кров». (Кукубенко )
Закріплення знань.
1.Які епізоди повісті запали вам в душу? Які найбільше схвилювали? Чим саме?
2. До якого періоду з історії України звернувся в повісті « Тарас Бульба » М.В.Гоголь?
3. Як поводилися козаки на Січі та війні? Який він, український козак?
4. В чому значимість промови Тараса Бульби про товариськість?
5. Чи є Тарасова смерть подвигом? Ваше ставлення до його вчинків, поглядів, життєвих цінностей, моральних принципів.
6. Чи завжди кохання – приреченість? В чому, по-вашому, його сенс?
7. Обов’язок перед Вітчизною чи кохання – що важливіше? Чи завжди легко робити вибір?
8. Чи можна назвати Тараса Бульбу героєм? А Остапа, Андрія? Доведіть свою думку.
9. Яка роль описів у повісті?
10. Доведіть, що «Тарас Бульба » - історична повість.
(Можливе використання карток № 12-19)
Підсумкове слово вчителя. Гоголю вдалося в своїй повісті відтворити дух епохи, дати правдиве зображення сил, які діяли тоді на історичній арені.
Велике пізнавальне значення повісті. Вона дає читачеві багатий матеріал про минуле України, про чудові якості російського та українського народів, знайомить з історичними поглядами письменника. Виключний інтерес має повість Гоголя для зясування духовного життя письменника, ідейного напрямку його творчості.
Думаю, що прочитаний і опрацьований вами твір М.В.Гоголя надовго залишиться у вашій пам’яті. Адже байдужих серед вас не було. Я бажаю вам жити завжди у злагоді з самим собою, вміти самостійно приймати рішення, робити правильний вибір, бути і залишатися завжди, за будь-яких обставин, Людиною. Хай вам щастить на теренах нашої Батьківщини!
Оцінювання.
 
Домашнє завдання. Прочитати «Пісню про Правду» Р.М.Рільке. Повторити відомості про народну пісню, думу, отримані на уроках української літератури.
Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (24.01.2019)
Переглядів: 65 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту