Речення з кількома рядами однорідних членів. Однорідні й неоднорідні означення
МЕТА:ознайомити учнів з поняттям про речення з кількома рядами однорідних членів, сформувати вміння знаходити однорідні члени, різні ряди однорідних, правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами; знайомити учнів з поняттям про однорідні й неоднорідні означення, формувати вміння знаходити однорідні й неоднорідні означення, правильно розставляти розділові знаки інтонувати речення; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні, навчити моделювати схеми речень з однорідними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості восьмикласників засобами краси природних надбань.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань
ОБЛАДНАННЯ: підручник «Українська мова» 8 клас, таблиця, проектор
Хід уроку
І. Організаційний момент
2. Лексична розминка
Виправ помилки в реченні
Лист написаний синіми чорнилами. Скрізь була розставлена мебель. Хиляться до лану золоті колосся.
Від духмяних пахощів сіна у мене, сидячи на вулиці, розболілась голова. Через різку біль він схилив голову.
«Запрошують художні засоби»
- Працюємо з останнім реченням. У кого і від чого може боліти голова. Спробуйте поринути у світ казки. Використайте однорідні члени , поясніть розділові знаки, необхідні у ваших реченнях.
3.Перевірка домашнього завдання
-Які члени речення називають однорідними?
- Які однорідні члени речення називають поширеними? Непоширеними?
- Які є типи зв’язку між однорідними членами?
ПОЗМАГАЙТЕСЯ! (Завдання проектується або записується на дошці). Хто швидше «збере» слова в речення з однорідними членами і правильно розставить відповідні розділові знаки? Починайте зі слів, які записано першими.
1. При березі, у діток, пробігала, про літо, вода, тихім, купальне, питала (За П. Мовчаном).
2. Спасибі Вам, тепло, ночі, і довгі, мамо, за Ваше, недоспані (За Д. Луценком).
Вправа з ключем. (Завдання проектується)Випишіть спочатку ті сполучення,у яких між однорідними не треба ставити коми, потім ті, у яких треба.
І сміливі й боязкі, як батьки так і діти, охлялий чи хворий, чи сто чи двісті, добре або погано, і ми і ви, очі та вуха, не тільки свої а й чужі, і поле і ліс, один а не два, чесно й відверто, то сніг то дощ, і дивно і лячно, і сміх і гріх, мороз чи відлига, ні охоти ні бажання.
Підкресліть другу букву у кожному першому однорідному членові. З цих букв прочитаєте закінчення мудрої поради американського соціолога Дейла Карнегі: «Даруймо людям те, що…»
Побудувати усне висловлювання – трактування поради Карнегі.
Чи погоджуєтеся ви з цією думкою,аргументуйте свою точку зору.
3.Актуалізація знань.
Виконати на дошці синтаксичний розбір речення
Уже й місяць підбився височенько, вийшов із-за дерев у ярку, став посеред неба, висвітлив дівочі намиста, сережки, скляні приколки ( Г. Тютюнник)
Назвіть, чим ускладнене речення. Назвіть однорідні члени речення. Скільки груп однорідних членів є в цьому реченні? Групи однорідних називають рядами.
4.Повідомлення теми і мети уроку
5.Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
Самостійна робота з підручником. Прочитати матеріал с. 162.
Вправа 257. Колективно,на дошці.
6.Осмислення знань у процесі практичної роботи
Робота в парах. Виконання вправи 258
Перевірка. Назвати кількість рядів однорідних. Обгрунтувати вживання розділових знаків
Графічний само диктант .Використовуючи тільки умовні позначки членів речення, запишіть речення, ставлячи пропущені розділові знаки. Усно поясніть орфограми, укажіть речення з кількома рядами однорідних членів.Доповніть речення з одним рядом однорідних іншими.
1. Шаблі й набої кайдани й пістолі хай гинуть у морі/С. Фоменко). 2. А літа пливуть за ними пливуть собі стиха забирають за собою і добро і лихо (Т. Шевченко). 3. Чорнобиль та м'ята барвінок та рута калина верба над водою в(е,и)шневий садок над ставочком солом(')яні стріхи та чорна пухкая рі(л,лл)я все сниться щоночі шпакові (Дніпрова Чайка). 4. Ті пісні мене найперше вчили поважати труд людський і піт шанувать Вітчизну мою милу, бо вона одна на цілий світ (В. Симоненко).5. Люблю я осінні квіти прощальну красу вечорів і сині оголені віти і вітру холодного спів (В. Сосюра). 6. Шумить і хвилюється Київ і сонце сміється з висот (В. Сосюра). 7. На синіх долонях вечора темним смутком горбатився старий вітряк і в благанні простягав змерзлі руки чи до неба чи до людей (М. Стельмах). 8. З півночі раптом налетів вітер наробив лиха в господах (Д. Ковальський)..
«Вправа з ключем» Випишіть словосполучення з неоднорідними означеннями, потім з однорідними й поставте між ними коми.
Знаний молодий поет, зніяковілий розгублений хлопець, вічний глухий страх, нескінченний безмежний простір, привітний лагідний голос, очманілий поранений кінь, холодна сира погода, довгий літній день, обшморгана гола гілка, чиста прозора вода,столочена витоптана трава, згідливий на все малий чоловічок, холодний осінній вечір, високі вкриті снігом гори.
У кожному словосполученні підкресліть другу від початку букву. З цих прочитаєте закінчення вислову англійського письменника Оскара Уайльда: «Це жахливо важка робота - …». Складіть речення з будь-якими словосполученнями.
Гра «Хто швидше» Скласти речення з кількома рядами однорідних, (клас поділений на групи по рядах, виконують завдання у вигляді естафети, передаючи аркуш; кожен учень самостійно обирає одну із запропонованих схем, указує її номер, повторяти схеми не можна; наголосити, що враховується результат роботи усієї команди)
1 О,О,О…та О, та О, та О
2 О, О, О…О, О, О
3 О і О, О і О…О, О.
4 О, О, О … О, О і О.
5 ні О ні О… у О, у О, у О
(Перевіряє виконання вчитель, зачитує кращі речення)
7.Домашнє завдання Повторити матеріал d22, виконати впр. 264
8.Підсумок уроку
|