РМ № 3.Контрольний твір на одну з тем: “Втілення козацьких чеснот в образі Тараса Бульби”; “Характеристика братів Остапа й Андрія”; “Обов’язок перед рідним краєм чи пристрасне кохання?”
Мета: удосконалювати вміння учнів писати творчі роботи на запропоновану тему, яка охоплює знання учнями змісту вже вивчених програмових творів художньої літератури; розвивати творчі здібності дітей, образне мислення, пам’ять, вміння узагальнювати, робити власні висновки; виховувати любов до рідної землі.
Тип уроку: урок перевірки і корекції знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І.Організація початку уроку.
Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.
Із допомогою таблиці «Вимоги до мовлення під час написання творчої роботи» шестикласники пригадують, яким повинно бути мовлення, яких правил.
Вимоги до мовлення під час написання творчої роботи
III. Оголошення теми, мети, завдань уроку
Яким повинно бути мовлення
|
Яких правил мовлення потрібно дотримуватись
|
1. Змістовним
|
Підпорядковуйте своє висловлювання темі, основній думці; не пишіть зайвого
|
2. Послідовним
|
Стежте за порядком викладу думок
|
3. Багатим
|
Уживайте різноманітні слова і речення: намагайтесь не повторювати тих самих слів і однакових речень
|
4. Точним
|
Використовуйте найбільш точні слова
|
5. Виразним
|
Добирайте слова і вирази, які найбільш яскраво передають основну думку
|
6. Правильним
|
Грамотно пишіть слова, правильно будуйте речення, зазначайте розділові знаки
|
1. Слово вчителя про основні вимоги до учнівського твору.
- Визначте обсяг матеріалу, який охоплює тема, щоб не відхилятися від неї.
- Продумайте основну думку вашого твору і намагайтесь усе підпорядкувати її розкриттю, по можливості доберіть до твору влучний епіграф.
- Складіть повний та чіткий план і дотримуйтесь його під час написання твору.
- Намагайтесь оригінально почати роботу, щоб одразу зацікавити нею читача, звертайте увагу на те, щоб вступ був пов’язаний з темою.
- Подумайте, який стиль відповідатиме темі твору, намагайтесь писати охайно, грамотно, дотримуйтесь абзаців.
- Правильно цитуйте, але не переобтяжуйте свою роботу великими цитатами.
- Пам'ятайте, що читач мусить відчути ваше ставлення до того, про що ви пишете.
- Дотримуйтесь правильної пропорційності частин твору.
- У висновках намагайтесь зробити самостійні узагальнення.
Поради щодо написання твору-роздуму
Зрозумійте, осмисліть тему майбутнього твору-роздуму.
На підставі заголовку до твору визначте його проблему. Це й буде зміст роботи.
Сформулюйте тезу, яка б відображала основну думку твору.
Проілюструйте тезу необхідними прикладами або доказами.
З’ясуйте послідовність наведення аргументів (доказів).
Уживайте вставні слова і словосполучення: на мою думку, до речі, на жаль, по-моєму, отже, наприклад, таким чином; речення: «Я вважаю», «Мені здається», які виступають засобами зв’язку між частинами роздуму.
Висновки, аргументи (докази) намагайтеся виділяти в окремі абзаци.
Перевірте написане, виправте помилки.
1. Додатковий коментар.
Основна частина твору — це безпосереднє розкриття теми. Не слід забувати, що назва твору лейтмотивом проходить через увесь текст, логіка мислення учня повинна розвиватися від конкретної деталі до узагальнення або навпаки — від загального до конкретного.
Вступ і висновки можуть бут и меншими за обсягом, але не можна скорочувати основну частину, бо тоді розкриття теми твору не буде достатнім.
2. Повідомлення тем для написання твору-роздуму.
3. Учні записують одну з гем у зошит.
ІІІ. Виконання контрольної роботи.
IV. Підбиття підсумків уроку.
Чергові учні збирають зошити із написаним контрольним твором.
IV.Повідомлення домашнього завдання.
1. Скласти кросворд за вивченою темою. 2. Підготувати матеріал про Т. Г. Шевченка
|