П`ятниця
18.07.2025
04:41
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Урок № 11

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3.

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ТИПИ МОВЛЕННЯ. ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ

Мета: повторити й поглибити знання семикласників про типи мовлення, їх функції, удосконалити вміння розрізняти тексти-розповіді, тексти-описи і тексти-роздуми; ознайомити учнів з особливостями побудови опису зовнішності людини; удосконалити вміння визначати тему й основну думку висловлювання, його належність до певного стилю.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань семикласників

Колективна робота з текстами

  • Прочитати тексти. Визначити тип і стиль мовлення. Свою думку аргументувати, посилаючись на текст.

Текст 1

СОБАКА ДЖАН

Не раз я полював з Джаном, і що більше полював, то вірніше знав: кращого собаки мені не знайти.

Де б тільки качка впала — піде, знайде, принесе. Бувало й таке, що запливе десь у великому озері далеко-далеко, аж голови його не видно. Усе одно впіймає підранену качку, принесе. Раз було так: узяв я з півдесятка малої породи качок — чирят. А великих крижнів не бачив ні одного (М. Йогансен).

Текст 2

БІЛЕНЬКИЙ ФАРТУШОК

Із міста йшов якийсь чоловік. Він був у старій шинелі без хлястика, на зім’ятому кашкеті жовтіла зірка. На одному плечі в нього висіла гвинтівка, з другого — звисав пошматований рукав, і по ньому стікала кров. Солдат був худий, високий і заріс давно не голеною бородою. Побачивши Явдошку, він повернув до сіней (Петро Панч).

Текст 3

У Законі велика роль в охороні тваринного світу відведена громадськості. Безсумнівно, ніхто не повинен стояти осторонь будь-яких порушень, усі зобов’язані надати допомогу державним органам, які, звичайно,

контролюють виконання Закону. На мою думку, охорона природи і всіх її багатств, сприяння їх збільшенню є обов’язком кожного громадянина України (За В.Бондаренком).

  • Визначити види міжфразового зв’язку речень у текстах.

Творче спостереження з елементами аналізу

  • Прочитати текст. Визначити, до якого типу мовлення він належить. Знайти у тексті мовні засоби, які допомогли авторові описати зовнішність.

От і виросла їм на втіху. Та що ж то за дівка була! Висока, прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очиці як тернові ягідки, бровоньки як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що у саду цвіте, носочок так собі пряменький з горбочком, а губоньки, як цвіточки, розцвітають, і меж ними зубоньки, неначе жарнівки, як одна, на ниточці нанизані. Коли було заговорить, то все так звичайно, розумно, так неначе сопілочка заграє стиха, що тільки б її й слухав; а як усміхнеться та очицями поведе, а сама зачервоніється, так от неначе шовковою хусточкою обітре смажнії уста. Коси в неї, як смоль, чорнії та довгі-довгі, аж за коліно; у празник або хоч і в недільку так гарно їх повбира, дрібушки за дрібушку та все сама собі запліта; та як покладе їх на голову, поверх скиндячок вінком, та заквітча квітками, кінці у ленти аж геть пороспуска; усі груди так і обнизані добрим намистом з червонцями, так що разків двадцять буде, коли й не більш, а на шиї… та й шия білесенька-білесенька, от як би з крейди чепурненько вистругана (Г. Квітка-Основ’яненко).

Дослідження-узагальнення

1. Що є відомим, а що новим у поданому тексті?

2. За рахунок чого відбувається розвиток думки?

3. Чи впливає на опис стиль мовлення?

IV. Колективне опрацювання теоретичного матеріалу

Особливості побудови опису зовнішності людини.

1. «Відомим» є особа і частини її тіла, а «нове» — ознаки.

2. Розвиток думки відбувається за рахунок того, що кожне наступне речення додає до сказаного нові ознаки.

3. Підхід до опису залежить від стилю мовлення.

4. Опис зовнішності людини складається з основних трьох структурно-композиційних частин:

 

V. Виконання практичних завдань творчого характеру

Дослідження — творче реконструювання

  • Прочитати поданий уривок учнівського висловлювання. Визначити його типологічну належність.

Василь був хлопцем гордим, русявим, підголений. У нього були вуса, чуб, очі веселі. Рум’яний, моторний, як і всі в його віці.

  • Дослідити, яких структурних компонентів не вистачає в описі. Доповнити текст потрібним матеріалом, щоб вийшов твір — опис зовнішності людини.

Лексико-синтаксична п’ятихвилинка

  • Увести подані слова до словосполучень, визначити головне і залежне слова.

Тендітне, непомітні, стиснутий, яскравий, широкий, привітний, лукаве, довгі, продовгувате. Чорні, світлі, розумні, кирпатий, струнка.

  • Скласти міні-опис зовнішності вашого сусіда по парті, використовуючи утворені словосполучення.

VI. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1. Які основні ознаки тексту-опису?

2. Які особливості побудови опису зовнішності людини?

3. Яку роль виконує опис зовнішності людини в художніх творах?

VII. Домашнє завдання

Виписати з художнього твору опис зовнішності людини. Охарактеризувати мовні особливості тексту.

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (10.01.2019)
Переглядів: 47 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту