П`ятниця
18.07.2025
23:04
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Тема. Позакласне читання. Григір Тютюнник. «Вогник далеко в степу».

Мета: ознайомити учнів з іншими творами письменника, допомогти усвідомити ідейно-художню цінність твору, прочитаного самостійно; викликати інтерес до читання книжок; розвивати навички самостій­ної роботи з книгою, спостереження над художнім текстом, виділення головного та висловлення своїх думок з приводу прочитаного; виховувати почуття людяності, гуманізму, здатності до співчуття, това­риськості.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: повість; герої твору; тема; ідея; сюжет; композиція; художні особливості.

 

ХІД УРОКУ

 

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

  1. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
  1. Слово вчителя.

Повість «Вогник далеко в степу», яку ви прочитали самостійно, творилася зовсім в іншому настрої. «Не писав, а ніби проспівав...» — сказав Григір Тютюнник про неї своєму товаришеві Павлові Малєєву. І лейтмотивом її була світла думка про доброту людську, про її незнищенність і необхідність.

Письменник наче стомився від безперервних страждань своїх юних героїв — разом з ними — од надміру тягаря, кинутого історич­ною долею на їхні слабосилі плечі, на їхні незахищені серця. І він звернувся до тієї сили, яка допомогла народові витримати найтяжчі випробування,— сили взаємодопомоги, дружби, милосердя.

Сюжет повісті «Вогник далеко в степу» побудований інакше, ніж у попередньому творі. Драматична напруженість, пов'язана з тим, що Павла не одразу приймають до училища (малий-бо!), змінюється не­спішною розповіддю про навчальний процес, про дозвілля молоді, про те, як щодня долають дев'ять кілометрів до училища й дев'ять назад четверо друзів-ремісників. Саме на цьому шляху виникає — цілком несподівано — колізія (розвиток дії, дія, подія), яка мало не приз­вела до трагічної розв'язки; але розв'язки такої тут, за самим заду­мом, бути не повинно. Така композиція допомагає авторові акцен­тувати два моменти — об'єктивні складнощі життя і певні злі (на дорозі дітей — випадкові) сили, які добра воля людей дорослих і ро­зумних спроможна усунути. Основний же зміст твору — то живе жит­тя, постійний і незворотний процес пізнання, зростання й самоут­вердження людини,— чим і прекрасна і приваблива незабутня пора ранньої юності...

(За Л. Мороз)

 

— А тепер подивимося, як ви знаєте твір Григора Тютюнника, як ви зрозуміли його і що думаєте про його героїв.

 

  1. Літературна гра «Скажи "так" чи "ні"».

(Виконується письмово, кожна правильна відповідь оцінюється одним балом; застосовується метод взаємоперевірки під керівництвом учителя.)

  1. Після війни люди стали жити добре, заможно, в новеньких хатах із центральним опаленням. (Ні.)

2) Директор не захотів брати Павла до училища, тому що той погано вчився, мав у документах незадовільні оцінки. (Ні.)

3) В училищі була майже військова дисципліна. (Так.)

4) Майстром п'ятої групи призначили хоч пораненого, кульга­вого, проте бадьорого фронтовика. (Ні.)

5) Майстер Федір Демидович розповідав про слюсарні інстру­менти нудним голосом, байдуже скидаючи їх у свій ящичок. (Ні.)

6) Із гільз учні ремісничого училища виготовляли лопати. (Так.)

7) П'яту групу за добру роботу нагородили комбінезонами. (Так.)

8) Щодня хлопці проходили із села до училища і знову додо­му по 18 кілометрів. (Так.)

9) Хлопці вирішили піти до діда Штокала попрацювати й за­робити абрикос. (Ні.)

10) Дід Штокало дуже лаяв хлопців і прогнав їх із садка. (Ні.)

11) Коли Павло сам ішов до училища, по дорозі на нього напа­ла зграя здичавілих за війну собак. (Ні.)

12) Павла врятувала жінка та його друзі з училища разом із майстром. (Так.)

 

  1. Евристична бесіда, обмін враженнями, виконання пошуково-дослідницьких завдань.

- Чи сподобалася вам повість, чим саме? Чим вона відрізняєть­ся від попередньої?

- Чи вважаєте ви фінал твору добрим, оптимістичним?

- Прочитайте прикінцевий епізод повісті. Яка художня деталь тут найвиразніша, звертає на себе увагу, зворушує? (Скибка хліба із вдавленою дрібкою солі.)

- Які автобіографічні моменти є у творі? (Письменник теж учив­ся в ремісничому училищі.)

- Який образ-символ є у повісті, чим він споріднений з обра­зом сосонки з однойменного твору Олени Пчілки, що вивчався у 5-му класі? (Вогник.)

- Якими були взаємини хлопців? Чи можна це назвати справж­ньою дружбою?

- Звідки, на вашу думку, беруться такі люди, як Фріц?

- Чи помітили ви елементи гумору, доброї іронії (або самоіронії) у змалюванні героїв повісті?

- Хто з товаришів Павла вам більше сподобався, чому?

- Які морально-етичні уроки дає повість Григора Тютюнника «Вогник далеко в степу»? Яка її ідея?

- Чи відкрився вам по-новому письменник, чи думка про ньо­го, його твори залишилася незмінною?

 

  1. Робота з таблицею.
  • заповнюють таблицю, визначаючи, які художні засоби вживає Григір Тютюнник для змалювання своїх героїв, для повнішого розкриття теми та ідеї.

Художні засоби

Визначення

Вільшечка, слухняненький, пальчиками, добрінько

пестлнио-зменшувальні слова

Найбідовіший, новий-новісінький, маленький, трем­тячий, блискучий

епітети

Перекидали, як жарину; як прозорий димок по дзеркалу; чорний, як галка

порівняння

Абрикоси... горять жовтогарячим багаттям і пах­нуть; полоскоче золотою мишкою і пригріється

метафори

Він і в ході, і в руках, і з лиця млявий, аж кис­лий. І весь якийсь видовжений: руки довгі, ноги довгі, обличчя довге, навіть лоб не можна сказати, щоб високий, а розтягнутий угору і звужений де починається чуб; брови над переніссям двома клин­чиками, теж угору пнуться, майже сторчма і не розбереш, чи то він дуже здивований, чи ось-ось за­плаче

портрет

Сонце вже низько, ховається за вітряк над провал­лям. Кам'янка ще трохи тепла, усипана підгорілим покарьоженим листям з кленів над дорогою - воно лускотить під босими ногами, ламається

пейзаж

— Видно, дивіться!

— І досі видно!

— О, немає, сховався...

діалог, полілог

 

  1. Порівняльна робота.

Завдання: схарактеризувати образ головного героя повісті Пав­ла та порівняти його з образом Климка, знайшовши спільне й відмінне.

 

співчутливий

відповідальний

 

 

роботящий

Павло

самостійний

 

витривалий, стійкий

добрий

товариський

 

Спільне

Важке воєнне та повоєнне дитинство без батьків рано робить їх доросли­ми, мають усі кращі гуманні якості

Відмінне

Павло

Климко

Трохи старший, розсудливий не по літах, з почуттям гумору; з вели­кою пошаною ставиться до полег­лих у бою, до фронтовиків

Здатний до самопожертви, бере на себе відповідальність за інших; до­лає неймовірні труднощі й пере­шкоди для досягнення мети

         

 

  1. Підсумок учителя.

«Про життя повоєнних ремісничат, про цих маленьких трударів нашого народу писалося чимало, але в книжках Григора Тютюнни­ка їм пощастило чи не найбільше,— здається, ніде їхні переживан­ня не відтворені з таким душевним щемом, з таким психологічним проникненням»,— зазначав видатний український письменник Олесь Гончар. І ми не можемо, мабуть, із ним не погодитися.

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Вікторина «Хто це?».

«Казав уже їй раз: ідіть заміж, а я й сам якось. Плаче. ...Нічо­го, нарубаю дров, зваримо щось їсти, а далі воно покаже. Не плака­тиме ж вона з ложкою в руках!» (Павло про тітку Ялосовету.)

«Він був у всьому військовому, з портупеями через плече, тіль­ки без погонів: на гімнастерці два ордени, а решта — планочки». (Директор училища.)

«Слюсар-інструментальщик найвищого розряду. Крім того, він ще і слюсар-лекальщик, тобто вміє робити з металу все: від молотка до найдрібнішого годинникового механізму. Зараз пенсіонер». (Федір Демидович, майстер п'ятої групи.)

«Любить географію і розповідає про кожну країну так, наче він був там». (Василь Силка.)

«Кам'яніє посеред садка — довгий, сухий і сивий — і свариться на нас пальцями». (Дід Штокало.)

«Я колись орав уночі, як прицепщиком був. Ловко — страх. Фара світить, скиби попереду блищать, тракторист під скиртою спить, а я сам. Стану, прочищу плуги од бур'яну — і далі погнав...» (Василь Обора.)

 

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати усний твір «Чим мені подобаються (мене зацікавили) твори Григора Тютюнника?».

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (08.02.2019)
Переглядів: 56 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту