Проблема волі людини та можливостей її здобуття в повісті Михайла Коцюбинського “Дорогою ціною”
Мета: на прикладі героїв твору з’ясовувати розв’язання проблеми волі людини та можливості її здобуття; розвивати усне мовлення, логічне мислення, пам’ять, спостережливість; вміння робити власні висновки, аналізуючи вчинки героїв; виховувати повагу до краси глибокого почуття кохання, мужності, сили волі як рис характеру, що необхідні для боротьби зі злом, любов до художнього слова.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: презентація, дидактичний матеріал.
Хід уроку
Епіграф:
«При своїй небозі добре і в дорозі…»
Усна народна творчість
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Робота з епіграфом уроку.
Епіграфом сьогоднішнього уроку представлені слова, взяті із народної творчості:
«При своїй небозі добре і в дорозі…» (Слайд 2)
Ці слова використовуємо не лише ми при роботі із твором М.Коцюбинського, а й сам автор у повісті. А скажіть мені чи пам’ятаєте ви за яких обставин ким і коли саме була використана ця приказка? (Відповідь: Цю приказку використовує сам автор при ліричному відступі-роздумі над втечею Соломії та Остапа, виправдовуючи їхній вчинок. Цими словами письменник ще раз наголошує, що навіть у найскрутнішій ситуації людям легше жити із рідною душі людиною.)
2. «Асоціативний кущ»
– Що ви розумієте під словом «воля»? (Це свобода людини, здатність розвиватися, робити те, все, що не суперечить моральним цінностям людства).
3. Проблемні питання
– А чи дозволяє воля робити все, що заманеться? (Ні, адже в кожному суспільстві існують певні етичні правила, закони). Тоді яким чином ми можемо говорити про волю, свободу? (Воля там – де не принижується людська гідність).
– За яких умов люди можуть бути позбавлені волі в сучасних умовах? (Коли вони зробили протиправний вчинок або не можуть свідомо відповідати за наслідки своїх дій).
– Чи може сьогодні людина почуватися повністю вільною? (Сьогодні свобода людини може обмежуватися необхідністю працювати, виконувати певні обов’язки. Однак за умови, коли людина чинить відповідно до своєї природи, то і робота приноситиме їй задоволення).
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
1. Слово вчителя
Оповідання «Дорогою ціною» М. Коцюбинського захоплює напруженим і цікавим сюжетом, героїчним характером і духовною красою його героїв. А ще — вмілим показом однієї з форм боротьби кріпаків за волю та незалежність — втечі від панів.
Своїм твором письменник прославив бунтарський дух українського народу, який ніколи не хотів бути робочою худобою для панів. Українське селянство, за словами автора, готове було дорогою ціною заплатити за волю. Воно не запліснявіло в неволі, не втратило живої душі, сподівалося на визволення. Мрія про волю передавалась із покоління в покоління, опоетизовувалась у народних піснях, закликала до втечі від панів у ті місця, «де хоч дорогою ціною можна здобути бажану волю, а ні — полягти кістками на вічний спочинок».
Отже, поговоримо про волелюбний характер українців, героїв твору «Дорогою ціною».
2. Виконання клоуз-тестів.
— Продовжте фразу.
1) Тема повісті «Дорогою ціною» — ... (боротьба проти кріпацтва, нездоланне прагнення здобути волю, і вічна тема кохання).
2) У творі порушено проблеми... (людської свободи, волі, вірності, справжньої дружби).
3) Остап утік із села, тому що... (пан мав віддати його в некрути).
4) Соломія пішла з Остапом через те,.. (що кохала його).
5) Перша спроба потрапити за кордон була... (зірвана).
6) Під час другої спроби перетнути ріку Остап був... (поранений).
7) Коли Соломія пішла шукати дорогу й людей, до Остапа... (прийшов вовк).
8) У цей час у плавнях трапилася... (пожежа).
9) Соломія знайшла циган і... (врятувала Остапа).
10) Цигани виявилися... (злодіями).
11) Остап потрапив у в’язницю, тому що... (через поранення дізнались, що він втікач).
12) Головна думка твору — ... (уславлення самовідданої боротьби українського селянства за волю).
(Перевірка завдань)
ІV. Основний зміст уроку
1. Слово вчителя.
- Я бачу, що у змісті повісті ви орієнтуєтеся і я пропоную вам виконати наступне завдання: проаналізувати окремі епізоди повісті та з'ясувати як герої здобували волю, якою ціною.
2. Робота в групах. Опрацювання ідейно-художнього змісту повісті.
1-ша група
1.Коли відбувалися події, описані в повісті? (У 30-х роках ХІХ ст..)
2. Які покарання відбувалися над тими, хто тікав від пана, а потім був спійманим?(Оддавали в некрути, засилали в Сибір, катували канчуками, одсилали в кайданах назад до пана, знов у неволю, на панщину)
3. Хто така Соломія, з якою прощався Остап? (Його кохана, яку пан силоміць віддав заміж за свого хурмана)
4. Чим пояснила Соломія про своє рішення тікати разом з коханим? («Все мені противне, усе гидке: і чоловік, і панщина, і життя моє безщасне. Пропадай воно все пропадом»)
5. Через що Соломія вирішує відрізати волосся? Як вона це сприйняла? (Щоб бути схожою на хлопця; почула біль у грудях, щось стисло за серце і на очі набігли сльози)
6. Чим закінчилася перша спроба героїв переправитися через Дунай? (Невдачею, але вони втекли від сторожових козаків)
7. Чому було поранено Остапа? (Бо він не стримався і заговорив уголос)
8. Як учинили Остап і Соломія, коли зрозуміли, що заблукали? (Соломія пішла на розшуки дороги і людей)
9. Як поранений Остап рятувався від вовка? (Бризкав на нього водою)
10. Соломія йде шукати допомогу, Остап залишається один. Кого у мареннях своїх він бачить? (Дідуся)
11. Що робила Соломія, поки Остап одужував? (Працювала в наймах)
12. Яке почуття давало віру й упевненість Соломії в тому, що Остапа не відправлять назад, до пана? (Кохання, оптимізм)
13. Що трапилося з Іваном під час сутички з турками? (Упав у воду поранений)
2-га група
1. Куди тікали селяни, незважаючи на небезпеку? (За Дунай, на вільні землі)
2. Чому пан був сердитий на Остапа, як обіцяв покарати? (Остап підбурював людей до непокори, пан обіцяв віддати Остапа у солдати)
3. Хто навіяв Остапові вільнолюбиві мрії, розповідаючи про славні січові традиції?(Дід)
4. З приводу чого парубок висміяв свою кохану? (Волосся повисмикувалось із-під очіпка)
5. Із ким потоваришували Остап і Соломія? (З Іваном Котигорошком)
6. Хто допоміг Остапові й Соломії здійснити втечу? (Мірошник Яким допоміг спорудити пліт)
7. Як повела себе Соломія, коли трапилося нещастя? (Спочатку злякалася, а потім почала рішуче діяти, знала, що робити)
8. Як повелася Соломія, зрозумівши, що заблукала в комишах і не знає, де Остап?(Рішуче кинулася шукати вихід, яких би зусиль їй не коштувало)
9. Що давало сили героям долати такі великі труднощі на шляху? Ці труднощі руйнували чи зміцнювали переконання Остапа й Соломії?
10. Хто прихистив утікачів і вилікував пораненого Остапа? (Цигани)
11. Як Остап потрапив до в’язниці? (Його забрали разом із циганами-конокрадами як пораненого втікача)
12. Яким чином Соломія планувала врятувати Остапа? (Виїхати на середину ріки й відбити коханого у конвоїрів)
13. Що сталося з Остапом? (Його покарав пан, а в старості він став сторожем біля Дунаю)
3. Питання до учнів.
- Так якою ж ціною була здобута воля?
— Як ви вважаєте, хто головний герой повісті — Остап чи Соломія? (Обоє)
— Які другорядні персонажі є у творі?
4. Цифрова літературна вікторина «Пізнай героя за його висловлюванням»(Ключ: 1-Остап, 2- Соломія, 3 – пан, 4 – Іван, 5 – циган).
- «Втечу… Піду за Дунай, може, ще там люди не пособачились…». (Остап)
- «Бунтар… гайдамака! Він мені людей баламутить!». (Пан)
- «Ну, хай тебе боронить і хова од лихого мати божа… Прощавай!». (Соломія)
- «Не так мені страшно ляха, як злість бере на наших людей: застромив віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що…». (Остап)
- «З живого шкуру здеру, чисто оббілую… Я ж йому пригадаю, гайдамаці, Кодню…».(Пан)
- «За Дунай, у Січ із тобою… Приймаєш товариша чи не приймаєш?». (Соломія)
- «Пропадай воно все пропадом… Піду і я світ за очі… Вже ж за тобою, хоч серцеві легше буде…». (Соломія)
- «Шукай тепер, пане, парубка з молодицею… ніхто не бачив, лиш двох парубків стрічали». (Соломія)
- «Хіба я боюся смерті? Сохрани боже!.. Пошли, господи, й завтра.. Раз вмирати — не двічі. Вмер — і край, більш не встанеш». (Іван)
- «Бодай ти, запалася, треклята країно, з твоїми порядками!..». (Остап)
- «Як живий буду, землю оратиму, рибальством житиму… все ж краще на волі, ніж під паном…». (Остап)
- «Содеш душа?» (Циган)
Відповіді: 1 – 1,4,10,11; 2 – 3,6,7,8; 3 – 2,5; 4 – 9; 5 -12.
5. «Порушена послідовність»
Завдання: записати цифровий код логічної послідовності розвитку сюжету повісті «Дорогою ціною» М.М.Коцюбинського
1. Прощання Соломії з косою.
2. Переправа до Туреччини, поранення Остапа.
3. Погроза пана віддати Остапа у некрути.
4. Соломія проводжає Остапа.
5. У циганів.
6. Робота у болгарина.
7. Втікачі у проваллі.
8. Зустріч Соломії з Іваном.
9. Соломія губиться у плавнях.
10. Смерть Соломії.
11. Арешт Остапа.
12 Спогади Остапа.
Цифровий код: 3, 4, 1, 7, 2, 9, 5, 6, 11, 8, 10, 12.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Вправа «Швидка відповідь»
- Вчинки Остапа і Соломії нікого не залишать байдужими. Пропоную вам вправу на розвиток логічного і швидкого мислення. Називатиму кожному слово, а ви підбираєте 5 іменників, котрі з цим словом вам асоціюються.
(Остап – воля, поранення, мужність, втеча, сила;
Соломія – дівчина, впевненість, коса, рішучість, вірність;
Пан – несправедливість, гніт, страх, страта, багатство;
Воля – свобода, краса, життя, надія, мрія;
Дід – мудрість, повчання, Умань, боротьба, розповідь)
VI. Підсумок уроку
Доля героїв повісті «Дорогою ціною» трагічна. Не зібрав і не повів красень Остап хоробрі козачі полки на лютих панів. Не звила свого щасливого й вільного гнізда орлиця Соломія. Коротка була мить вільного життя Остапа й Соломії. Але то була найщасливіша мить! Безсмертна мить, виборена двома затятими волелюбцями. Нескореною пішла в небуття Соломія. Нескореним до віку залишився Остап. Тому вони, борці за свободу, за своє щастя, залишилися жити у віках. Вони й зараз наче промовляють до нас: любіть свободу, кохайте свій рідний край, будьте вільними.
- Створення демонстраційної моделі.
Цілеспрямована Мудра
Адекватна Впевнена у власних силах
Чуйна та вольова Чесна
Спритна Розсудлива
VII. Оцінювання учнів
VIII. Домашнє завдання
- Скласти твір-роздум «Чи не надто дорога ціна волі героїв повісті М. Коцюбинського?» або «Якби Соломія не загинула...»
1-ша група
1.Коли відбувалися події, описані в повісті?
2. Які покарання відбувалися над тими, хто тікав від пана, а потім був спійманим?
3. Хто така Соломія, з якою прощався Остап?
4. Чим пояснила Соломія про своє рішення тікати разом з коханим?
5. Через що Соломія вирішує відрізати волосся? Як вона це сприйняла?
6. Чим закінчилася перша спроба героїв переправитися через Дунай?
7. Чому було поранено Остапа?
8. Як учинили Остап і Соломія, коли зрозуміли, що заблукали?
9. Як поранений Остап рятувався від вовка?
10. Соломія йде шукати допомогу, Остап залишається один. Кого у мареннях своїх він бачить?
11. Що робила Соломія, поки Остап одужував?
12. Яке почуття давало віру й упевненість Соломії в тому, що Остапа не відправлять назад, до пана?
13. Що трапилося з Іваном під час сутички з турками?
2-га група
1. Куди тікали селяни, незважаючи на небезпеку?
2. Чому пан був сердитий на Остапа, як обіцяв покарати?
3. Хто навіяв Остапові вільнолюбиві мрії, розповідаючи про славні січові традиції?
4. З приводу чого парубок висміяв свою кохану?
5. Із ким потоваришували Остап і Соломія?
6. Хто допоміг Остапові й Соломії здійснити втечу?
7. Як повела себе Соломія, коли трапилося нещастя?
8. Як повелася Соломія, зрозумівши, що заблукала в комишах і не знає, де Остап?
9. Що давало сили героям долати такі великі труднощі на шляху? Ці труднощі руйнували чи зміцнювали переконання Остапа й Соломії?
10. Хто прихистив утікачів і вилікував пораненого Остапа?
11. Як Остап потрапив до в’язниці?
12. Яким чином Соломія планувала врятувати Остапа?
13. Що сталося з Остапом?
|