РМ № 11. Контрольний письмовий твір-роздум на морально-етичну тему в публіцистичному стилі “Як відшукати свій шлях у житті”
Мета: повторити відомості про стилі й типи мовлення; формувати вміння визначати межі запропонованої теми майбутнього твору, прогнозувати його головну думку, у процесі складання плану твору обмірковувати мікротеми його тексту, добирати й систематизувати матеріал до твору, добирати виражальні засоби мови, реалізувати власний задум; формувати вміння складати зв’язний текст у публіцистичному стилі; здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз публіцистичного тексту на морально-етичну тему; розвивати уяву, логічне й образне мислення, усне мовлення; формувати культуру розумової праці; удосконалювати орфоепічні навички; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей: людську гідність, патріотичні почуття, стійку громадянську позицію.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь (формування комунікативної компетенції).
Засоби навчання: тлумачний словник, пам’ятка «Як складати твори на морально-етичну тему в публіцистичному стилі» (її зміст —у конспекті уроку).
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
- Установчо-мотиваційний етап.
Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
III. Операційно-пізнавальний етап.
Актуалізація мотиваційних резервів із теми.
Бесіда про стилі, типи мовлення, їх особливості.
Учні називають стилі (художній, науковий, публіцистичний, розмовний, офіційно-діловий, конфесійний, епістолярний стилі), типи мовлення (розповідь, опис, роздум). Особливу увагу звертаємо на особливості публіцистичного стилю та роздуму.
Основною сферою застосування текстів публіцистичного стилю є суспільно-політичне життя. Ознаками стилю є інформативність, логічність, фактографічність, точність (ці риси єднають його з науковим), образність, піднесеність, емоційність, експресивність (цими рисами публіцистичний стиль подібний до художнього).
Серед мовних ознак — уживання суспільно-політичної лексики, емоційно-забарвлених слів, риторичних запитань. Стверджень та звертань, окличних речень. Ознакою, властивою власне публіцистичному стилю, є відверта підкреслена оцінність, що виявляється в уживанні оцінних слів. Словникова робота.
— З’ясуйте значення слів мораль, етика.
Мораль — система поглядів, уявлень, норм і оцінок, що регулюють поведінку людей.
Етика — наука, що вивчає мораль; норми поведінки, сукупність моральних правил певної соціальної групи. Етика як наука прагне дати відповіді на питання, що таке добро і зло, совість і честь, обов’язок, гідність, гуманність, відповідальність тощо.
Матеріалом для творів на морапьно-етичну тему здебільшого є саме життя. Кожна людина повинна навчитися спостерігати навколишній світ, аналізувати думки і вчинки людей та на підставі прийнятих у суспільстві морально-етичних норм і власного досвіду робити правильні висновки.
Ознайомлення зі структурою твору.
Здебільшого твір вибудовується у формі твору-роздуму і відповідає такій схемі.
- ВСТУП (підведення до проблеми: чому я над цим замислився — став учасником чи свідком якоїсь події, щось почув чи прочитав).
- ТЕЗА ТВОРУ.
- Доказ на підтвердження або спростування тези.
- Доказ (або приклад).
- Доказ (або приклад).
III. ВИСНОВКИ.
Ознайомлення із тематикою творчих робіт.
Робота в парах чи групах.
— Обговоріть з однокласниками морально-етичні проблеми сучасного молодіжного середовища. Виберіть одну з найактуальніших і запропонуйте її для написання твору.
Перелік рекомендованих тем
- Своє, рідне — своєрідне.
- У чому призначення людини?
- Людина — це обов’язок, а не титул.
- Чи легко бути молодим?
- Доброта — це порятунок людства, життєдайний дар чи непотрібний пережиток?
- Чи можна навчитися відчувати чужий біль?
- Даймо на працю для України серце, і розум, і руки.
- Правді в очі дивіться прямо.
- Ти кермуй туди спокійно, де горить мета твоя.
- Цінуйте кожну мить життя.
- Чого сьогодні не вистачає українцям?
- Що нам потрібно відроджувати?
Інтерактивна технологія «Прес».
— Які з тем викликали найбільшу зацікавленість? Чому? Обгрунтуйте свій вибір.
Читання, аналіз, коментування й моделювання зразків робіт чи їх уривків.
Робота з текстами.
— Проаналізуйте запропоновані тексти (подані на картках чи спроектовані на екран). Визначте, чи відповідає їх побудова схемі твору-роздуму, визначте мовностильові особливості текстів, їх недоліки (якщо є).
Кого можна назвати справжнім другом
На мою думку, справжнього друга можна визначити лише в різних життєвих ситуаціях. Адже не кожен зможе розділити горе чи радість свого друга так, як власне.
По-перше, справжній товариш ніколи не покине в біді. Він надасть перевагу самому бути скривдженим, аніж бачити страждання друга. Саме самопожертвою, бажанням прийти на допомогу в скрутну хвилину можна визначити справжнього друга.
Прикладом найвищого вияву дружби може слугувати Низ та Евріал з бурлескно-травестійної поеми І. Котляревського «Енеїда». Евріал, незважаючи на те що в нього була старенька мати, готовий пожертвувати своїм життям заради спасіння друга. Герой іде на смерть — на бій із рутульцями. Низ, побачивши мертве тіло товариша, стріляє з лука у ворогів, щоб помститися за смерть побратима. Саме це і є прикладом справжньої дружби, яка виявляється не в словах, а у вчинках.
По-друге, люди часто допускаються фатальної помилки, обираючи друга за привабливою зовнішністю. Проте зовнішня краса не завжди означає багатий духовний світ і здатність стати щирим товаришем. Доречними будуть слова Г. Сковороди: «Визначай смак горіха не по шкаралупі, а по ядру».
Яскравим прикладом може бути історія з життя моєї знайомої. Дівчина завжди обирала друзів за зовнішніми ознаками, сподіваючись, що в такий спосіб знайде віддану людину. Проте жодна дружба не тривала довго. Одного разу в школі вона зустріла дівчину, яка не мала ні стрункої постави, ні дорогого вбрання, але була щирою та вірною. Школярки потоваришували й ще досі є найкращими подругами. Цей факт — приклад того, що справжній товариш має бути красивий душею, а не обличчям.
Отже, справжнього друга можна визначити лише в радості чи горі. Така людина завжди прийде на допомогу і навіть знехтує власними інтересами заради щастя іншого. Шукаючи вірного друга, звертай увагу на його внутрішній світ. А той, хто не здатен оцінити душі людини, не зможе оцінити нічого: ні привабливої зовнішності, ні ширості дружби, ні потворності.
Настанови щодо складання власних творів. Ознайомлення з пам’яткою «Як складати твори на морально-етичну тему в публіцистичному стилі».
Послідовність роботи
Написання роботи треба розпочати з осмислення запропонованої вчителем (або самостійно вибраної)теми та визначення меж теми. Потрібно з’ясувати, що саме треба сказати чи написати, щоб розкрити тему, що для розкриття теми є найважливішим, що менш важливим, але все ж бажаним, від чого слід відмовитися через несуттєвість чи неактуальність.
Після цього обміркувати головну думку майбутнього твору — висновок, який має випливати з усього сказаного чи написаного.
Наступний етап — це добір відповідного фактичного матеріалу та його систематизація. Джерелом фактів для розкриття теми може служити досвід автора майбутнього твору, інформація, одержана ним від учасників або свідків певних подій, статистичні дані з довідників, підручників, періодики. Авторові не слід нехтувати також власною уявою.
Систематизувати ретельно зібраний фактичний матеріал найкраще у вигляді плану твору.
Після складання плану переходимо до наступного етапу — створення тексту.
Вимоги до твору:
- чітке формулювання тези;
- добір чітких і вичерпних аргументів на її підтвердження або спростування;
- логічність і послідовність викладу думок;
- точність висновків.
Важливе завдання — добір виражальних засобів мови (слів, граматичних форм, синтаксичних конструкцій), що відповідають вимогам вибраного стилю.
ПАМ’ЯТКА
«Як складати твори на морально-етичну тему в публіцистичному стилі»
- Продумати тему твору та його зміст.
- Опрацювати необхідну літературу.
- Визначити основну думку твору.
- Продумати послідовність твору-роздуму, дотримуючись його композиційних особливостей (вступ, основна частина,, висновок).
- Самостійно скласти план висловлення.
- Обрати стиль викладу.
- Під час написання твору необхідно дбати про розкриття його теми.
- Бути уважним до вживання мовних засобів у творі.
- Відтворити твір спочатку подумки, а потім — у писемній формі.
Написання роботи на чернетці, добирання епіграфа (за бажанням учнів).
Саморедагування твору та переписування в зошити.
Самостійна перевірка написаного.
- Контрольно-рефлексивний етап.
Вправа «Незакінчене речення».
— Готуючись до написання твору, я зрозумів(-ла)...
— Складним для мене є...
— Найцікавішим на уроці було...
— Мені не сподобалося...
- Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
|