П`ятниця
18.07.2025
19:19
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

ТЕМА: Особливості композиції повісті Михайла Коцюбинського “Дорогою ціною”

МЕТА: допомогти учням усвідомити трагізм тогочасної долі волелюбного трудового народу, зрозуміти красу справжніх щирих людських стосунків, усвідомити поняття « літературні типи» . розвивати навички аналізу та цілісного сприйняття літературного твору. Його героїв; уміння формувати власні твердження та обґрунтовувати їх, виховувати мужність у подоланні життєвих труднощів, цілеспрямованість, любов до життя.

ОБЛАДНАННЯ: портрет М. Коцюбинського, ілюстрації до твору, музичне оформлення.

ТИП УРОКУ: комбінований.

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: бесіда, виразне читання, інсценування, усне малювання,

ХІД УРОКУ:

І. Мотивація навчальної діяльності.

Давні часи й давні люди. Що ж змушує нас читати такі твори, що ж приваблює в давніх образах усе нові й нові покоління? Чому ми переживаємо за Остапа й Соломію?

- Заради чого герої віддали своє здоров’ я, а дехто навіть життя?

- Життя героїв - це виняткове явище чи типове?

Про ці й деякі інші питання піде мова сьогодні на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Фронтальне опитування. Заповнити кросворд.

1. Хто допомагав Соломії визволяти із - під арешту Остапа? ( Іван)

2. Яка була пора року, коли Остап і Соломія переправлялись через річку?(осінь)

3. Куди втікали Остап і Соломія?( За Дунай , у Туреччину).

4. Біля чого залишила пораненого Остапа Соломія?( озера)

5. Із чого Соломія зробила хворому ліжко? ( комиш)

6. Хто взяв хворого Остапа під опіку? ( циганка)

  • ви правильно відповіли на питання. То у вас з явиться прізвище головного героя оповідання. ( Мандрика )

7. Чому вартові козаки обов’ язково хотіли спіймати втікачів? ( за кожного спійманого вони діставали плату )

8. Чому пан зненавидів Остапа Мандрику? ( бо той бунтував людей).

9. Ким Соломія доводилась Остапові? Чому з ним утекла? ( колишньою коханою Остапа, лан силоміць видав її заміж за хурмана, хоч вона й любила Остапа).

  1. Хто розказував Остапові про Січ, заронив у його душу вільнолюбні думки? ( його дід)

Перевірка домашнього завдання – з’ ясуй помилку!

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

Завдання для І групи.

- Літературознавці вагаються у визначенні жанру твору « Дорогою ціною». Одні називають його оповіданням, інші - повістю. Користуючись визначенням понять « оповідання» та « повість», що подає літературознавчий словник, висловити свою думку з приводу цього й обґрунтуйте її.

Критики називають твір і повістю, і оповіданням.

Оповідання - невеликий за розміром розповідний художній твір про одну або кілька подій у житті людини ( іноді кількох людей)

Повість - це великий за обсягом епічний твір, у якому детально розповідається про багато подій із життя дійових осіб.

Очевидно, що істина знаходиться десь посередині між оповіданням і повістю.

Завдання для ІІ групи.

- Визначити за словником літературознавчих термінів поняття « пролог», знайти пролог у творі, проаналізувати його.

Пролог - це окремий розділ або глава художнього твору, де автор знайомить читачів із фактами, що мали місце задовго до початку тих подій, які покладено в основу сюжету, подає якісь інші паралелі, створює загальний настрій, готує до розуміння того, про що йтиметься далі.

1. Про які часи йдеться у пролозі оповідання « Дорогою ціною» ?

2. Чому нестерпною була панщина?

3. Як боролися українці проти панщини?

4. Що ви знаєте з історії про Задунайську Січ? Покажіть місце її розташування її на карті.

5. Яка доля чекала на втікачів? Чому покарання не спиняло селян?»?

6. Про що ми дізналися з прологу оповідання « Дорогою ціною.

Ті давні події знайшли своє відображення в музиці. Життю козацтва, яке втекло від кріпаччини за Дунай, присвячена опера С. Гулака- Артемовського

«Запорожець за Дунаєм».

Завдання для ІІІ групи.

З’ ясувати, які основні проблеми піднімаються у творі?

Проблема боротьби за волю, прагнення особистого щастя, боротьба з життєвими негараздами.

1. Чому Остап змушений був тікати від пана? Що для нього найголовніше?

2.Розкажіть про душевний стан Остапа після прощання з Соломією і його думки.

3. Що вирішує робити Соломія після втечі Остапа?

Інсценування уривку.

- Соломія! Чи ти здуріла?

- Може, й здуріла…- сміялася Соломія.

- Пек тобі, маро.. Чисто парубок… Куди ти й по що?

- За Дунай, у Січ з тобою.. Приймаєш товариша чи не приймаєш?

- Чи тебе нині жарт узяв?

- Які там жарти… Скоро ти пішов, як я стала на човні, так і задубіла.Чую, що все мені противне: і чоловік, і панщина, і життя моє безщасне… Пропадай воно все пропадом… Піду і я світ за очі… Все ж за тобою хоч серцеві легше буде. Що ж приймаєш парубка в товариші чи ні?

- А що я робитиму з тобою в Січі?

-Соломіє, стань на коліна й дивись у воду.

- Що ж воно буде? Як хто підгледить твій очіпок, не мине нас халепа.

- А ось що буде!- здерла з голови очіпок. На, ріж…

- Що ти кажеш? - жахнувся Остап.

- Ріж, кажу…

- І тобі не жаль. Соломіє?

- Ані крихти…Ріж!- уперто намагалась молодиця й сіла долі.

- Та в мене й ножиць немає.

- Ріж ножем.

Повідомлення про дівочу косу.

Коса - не лише окраса, а й ознака честі, дотримання звичаїв. Соломія цим знехтувала заради свободи й можливості бути поруч з коханим.

- Чому Соломія просить Остапа відрізати коси?

- Хто винен у пораненні Остапа?

- Який життєво важливий висновок із цього епізоду може зробити для себе кожен? ( не слід піддаватися емоціям, які можуть зашкодити справі).

- Як почував себе на чужому березі Остап? Чому він слав прокляття в бік краю, який щойно покинув?

Письменник тримає нас всіх у постійній напрузі й тривозі за долю хороших людей, яких ми встигли полюбити, пройнятися до них симпатією. Ми можемо уявити, що пережила Соломія з того моменту, коли ворожа куля пробила біля самого серця груди Остапа. Підтримуючи стікаючого кров ю коханого, заплітаючись у густому комиші, Соломія стікає… Куди? Сама не знає. Серед моря плавнів, високого очерету, що сягав обрію, вона шукає дорогу до людей, рятунку. Губить Остапа, впадає в тупу злість до комишу.

- Зачитайте уривок. « Серце в Соломії упало»…до слів « Коли б лише пережити ніч».

1. Які почуття викликає у вас авторський опис шукань Соломії порятунку для себе й Остапа?

- Як би ви себе поводили, коли б заблукали в плавнях?

Зачитайте уривок від слів « Удосвіта Остап почув, що коло нього жива істота »

Мікрофон

- Коли б до мене наблизився б вовк чи інший небезпечний звір ?

Кожна людина є унікальною, неповторною та незвичайною особистістю.

Життя дається лише один раз і в цьому його цінність. Життя кожної людини безцінне. Лише ті починають цінувати життя, кому довелося бути на краю смерті. Життя не можна прожити двічі.

- Як боролися за життя Остап і Соломія?

Як ми можемо допомогти собі у стресових ситуаціях? ( слухати музику, погратися з домашньою твариною, з їсти солодощі, подивитися на акваріум із рибками, подумати про щось приємне або провести релакційний комплекс)

Релакційний комплекс ми з вами й проведем

( звучить повільна музика)

Сядьте зручно, плечі вільні, заплющіть очі. Дихайте повільно. Світ стає чарівним, і легкий туман огортає вас. Уявіть: блакитний туман, він піднімається все вище й вище, і ви піднімаєтеся разом із ним. Ви розкинули руки й летите, дихаєте на повні груди. Як гарно навколо. Можна здійнятися до хмар, вище них, розслабитися, лягти на хмаринку, відпочити. Можна літати або лежати на землі на тому місці, де вам добре. Для когось це лісова річка, галявина, де ростуть квіти. Хтось опинився високо в горах, де прохолодний туман і чисте й прохолодне повітря та відбуваються дива.

І на обраному місці збудуйте дім. Погляньте навкруги, який пейзаж відкривається з вікон вашого дому? Ліс? Гори? Море? Трава? Квіти? Знайте: що б не відбувалося навколо, у вас є місце на землі, куди ви можете прийти і де вам завжди буде добре.. Це ваш світ - ніхто не зможе забрати його у вас. А тепер запам’ятайте все, що ви бачили, і повільно відкривайте ваші оченята та «вертайтесь» назад до нас, а поки ви це робите, помилуйтесь декілька секунд малюнками з вашої уяви.

Життя прекрасне, і за нього треба вміти постійно боротися, навіть у найкритичніші моменти, навіть тоді, коли, здається, ніякого шансу на порятунок нема.

- Що допомагало М. Коцюбинському передавати переживання героїв?

- Це опис природи.

- Це психологічне порівняння.

Використовуючи текст, змалюйте картину пожежі в плавнях.

1. Як Остап і Соломія потрапили до циган?

2. Які випробування чекали на Соломію та Остапа в циганській родині?

3. Чому турецькі жовніри ув’ язнили Остапа?

4. На який відчайдушний крок йде Соломія, рятуючи коханого, вирішивши відбити його у вартових. Прочитати

- Чи очікували ви таке закінчення історії оповідання?

- Чому, на вашу думку, автор не залишив героїню живою й не зробив закоханих щасливими?

  • для ІV групи.

- Визначити за словником літературознавчих термінів поняття « епілог», знайти епілог у творі, проаналізувати його.

Епілог - заключна частина твору, в якій розповідається про долю головних персонажів після того, коли основні протиріччя між ними вирішилися, після розв’ язки. Іноді в епілозі життя персонажів показується після того, як пройшло вже багато часу.

Епілог не має безпосереднього до розвитку у творі конфлікту, але робить характеристику персонажів повнішою. Читачі, переймаючись долею героїв, хочуть знати, а як же жили й діяли вони пізніше. Цей інтерес і задовольняє епілог.

- Про що ми дізналися з епілогу оповідання?

Про життя Остапа після смерті Соломії: його жорстоко покарано, він дорого заплатив за волю, але так і не здобув її, втратив вірну Соломію, втратив кохану.

- Які роздуми викликає у вас цей твір?

- Чи можна вважати образи Соломії й Остапа типовими?

 

Коли б письменник описав би життя якихось конкретних Остапа й Соломію та інших героїв, то це була б лише історія їх життя. але М. Коцюбинський відобразив життя цілої епохи, виділивши найприкметніші риси людей, у даному випадку кріпаків- утікачів. Такий прийом називається літературною типізацією.

Тип - це велике узагальнення, що подається у вигляді цілком конкретної особи.

Літературний тип - яскравий художній образ- персонаж, у якому багатство індивідуальних рис і властивостей органічно поєднане з відтворенням характерних рис людей певної групи. При всій своєрідності образів Остапа, Соломії й Івана в них є спільні риси: волелюбність, непримиренність до панської жорстокості, рішучість, сміливість. Тому ці образи можна назвати типовими.

- Уявіть, що у вас виникла можливість поговорити з Остапом або Соломією.

Домашнє завдання: написати діалог: Розмова сучасника з Остапом або Соломією.

Кажуть, що людина може написати книгу, і це буде історія її життя. Те, що пишуть справжні письменники- це об’ єднана історія багатьох людей, утілена в конкретні образи, час та обставини. І кожен із нас може впізнати в ній часточку свого життя, своїх думок і мрій, переживань і проблем.

Сьогодні ми побачили, що струни нашої душі зумів зачепити письменник М. Коцюбинський.

- Як пов’ язана алегорична назва оповідання «Дорогою ціною» із змістом твору?

Дорогою ціною платили втікачі за волю, заради волі віддавали своє здоров я , а дехто навіть життя.

Науку добра і зловісну суть зла нам, крім Біблії, УНТ допомагає осягнути й художня література. Жоден із письменників не оминув проблему добра й зла.

Бажаю вам, щоб ваші душі були завжди світлими й чистими, щоб зло не взяло вас у полон. Творіть добро- і світ стане кращим.

ІV. Підсумок уроку.

1. Який епізод із твору вам найбільше запам’ ятався й чому?

2. Як ви вважаєте, чому ми вивчаємо цей твір зараз, хоча нема кріпацтва, нема потреби тікати за Дунай із рідної землі?

3. У чому цінність і виховне значення оповідання «Дорогою ціною»?

V. Оцінювання, домашнє завдання.

Прочитати про пролог, епілог та типовість образів за підручником.

Вміти характеризувати образи оповідання. Написати діалог: Розмова сучасника з Остапом або Соломією.

 

 

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (26.02.2019)
Переглядів: 34 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту