Тема уроку: Тренувальні вправи. Написання прикметників. Вживання літер Ь, Е, У в суфіксах –езн-, -елезн-, енн-, -анн-, -ущ-, -еньк-, -есеньк-, -ісіньк-, -юсіньк- -уват, юват-, правопис слів з суфіксами -ськ-, - зьк-,-цьк-. Підготовка до творчої роботи опису природи.
Мета уроку: Закріпити знання учнів визначати прикметник як частину мови та суфікси; пояснювати написання прикметників та вживання суфіксів у мовленні; утворювати з власних назв прикметники за допомого суфіксів; пояснювати правила при написанні; розвивати в учнів культуру мовлення, творчі нахили, такі вміння, як: аналіз – синтез, спостережливість, зорову пам'ять, прищеплювати навички пошукової діяльності та інтерес до виконання проблемно-ситуативних завдань;
Виховувати: любов до природи, до вивчення рідної мови.
Обладнання: картки для самостійної роботи, аудіозаписи, фотоілюстрації, ноутбук, проектор, екран.
Очікуючий результат: Визначають суфікси у прикметниках; вміння утворювати з іменників - прикметники і навпаки, визначаючи при цьому суфікси. Складати речення про зиму (використовувати художні засоби).
Тип уроку: комбінований
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Вступне слово вчителя.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Інтерактивна права «Мозковий штурм».
- Розділ мовознавства, що вивчає відомості про частини мови,.(Морфологія)
- Прикметник — це... частина мови. (Самостійна)
- Прикметник вказує....(Ознаку предмета)
- Морфологічні ознаки прикметника.(Змінюється за родами, числами, відмінками)
- За розрядами прикметник поділяється на.... (Якісні, відносні, присвійні).
- Який розряд прикметника утворює ступені порівняння? (Якісний)
- Назвіть ступені порівняння прикметника. (Вищий і найвищий)
- Назвіть форми ступенів порівняння прикметника. (Проста і складена)
- На які групи поділяються прикметники? (Тверда і м’яка)
- За чим визначаються групи прикметника? (Приголосний, на який закінчується основа слова)
(Відкрити зошити, записати число, класну роботу.)
2. Вибірково - розподільний диктант
Завдання: виписати прикметники у три стовпчики:
І утворені суфіксальним способом
ІІ утворені суфіксально- префіксальним способом;
ІІІ утворені складанням основ
(неширокий шлях, прикарпатські села, красива зачіска, бездонні очі, кароокий юнак, холодна ніч, п’ятиповерховий будинок, презлий собака, сизокрилий птах, прибережні луки, найкращий учень)
ІІІ Оголошення теми та мети
Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо написання прикметників. Вживання літер Ь, Е, У в суфіксах –езн-, -елезн-, енн-, -анн-, -ущ-, -еньк-, -есеньк-, -ісіньк-, -юсіньк- -уват, юват-, правопис слів з суфіксами -ськ-, - зьк-,-цьк-. Підготуємося до творчої роботи опису природи.
Запишіть тему в зошити
ІV Мотивація навчальної діяльності
Суфікси допомагають утворювати прикметники з іменників, надають словам певного емоційного значення, міру якості. Нам потрібно навчитися правильно їх використовувати в мовленні.
V. Закріплення матеріалу.
1. Зорово-слуховий диктант
Завдання: прочитати вірш, потім записати його по пам’яті у зошит, підкреслити прикметники та суфікси (відтінок: здрібніло-пестливий).
Місяць яснесенький
Промінь тихесенький кинув до нас.
Спи мій малесенький, пізній бо час.
Леся Українка
- Яким способом утворилися ці прикметники?
- Назвіть суфікс за допомогою якого утворилися ці слова. Якого значення він надає словам? (значення пестливості)
2. Гра «Хто більше» (записати в 3 колонки чим більше утворених прикметників):
Здрібніло-пестливі
|
Збільшена міра
|
Невелику міру
|
–есеньк-, -еньк-, -ісіньк-, -юсіньк-
|
- -елезн-,-енн-, -ущ-, -ющ-)
|
-ав-, -уват-, -юват-
|
- Варіант: здоровий, холодний, білявий, довгий, молодий
- Варіант: малий, тихий, чистий, дрібний, щасливий
3. Проблемне запитання.
- Скажіть, у яких ще суфіксах прикметників завжди пишеться м’який знак? (-ськ-, -зьк-, --цьк-). (навести приклади):(козацький, український)
- Які кінцеві приголосні чергуються?(г,ж,з - -зьк--; к,ч,ц - -цьк-; х,ш,с - -ськ-)
(Записати літери,де кінцевий приголосний спрощується)
4. Робота в парах (картки)
Запоріжжя- (запорізький), Воронеж- (воронезький), Волга-( волзький), Кавказ-(кавказький), Полтава- (полтавський), Миколаїв- (миколаївський), Париж- (паризький), Прага-( празький), Крим-(кримський), Київ-(київський), Львів, Одеса, Донецьк, козак, ткач,студент,чех,Сиваш
Проста форма вищого ступеня твориться додаванням до основи якісного прикметника суфіксів –ш ( -ч), -іш.
Крім суфіксального вищий ступінь порівняння прикметників може утворюватися засобом суплеції (гарний – кращий )
Складена форма вищого ступеня порівняння утворюються за допомогою додавання до прикметника слів більш - менш.
Проста форма найвищого ступеня порівняння утворюється за допомогою додавання до прикметника вищого ступеня префікса най-
Складена форма найвищого ступеня порівняння утворюється за допомогою додавання до прикметника слів найбільш, найменш, а також додаванням до прикметника вищого ступеня слів від усіх (за всіх), над усе.
Для посилення вживаються при формах найвищого ступеня прикметників частки що і як; пишуться з прикметником разом.
Утворіть вищий і найвищий ступені порівняння прикметників. Доберіть антонімічну пару.
Старий, низький, дужий, холодний, добрий, кислий, пасивний, тонкий, солодкий, гарячий, молодий, дорогий, активний, злий, високий, вузький, дешевий, кволий, товстий, широкий.
Старий – молодий; низький – високий; дужий – кволий; холодний – гарячий; добрий – злий; кислий – солодкий; пасивний – активний; тонкий – товстий; дорогий – дешевий; вузький – широкий;
5.Хвилинка – руховинка:
Покажіть (рухові вправи):
- яка пора року (холодно, розтирають пальчики);
- як падає сніг (пальчиками) та мете хуртовина (руками)?
- як гуде вітер?(сильніше та тихіше).
6.Хвилинка - пізнавайка.
- Скажіть, яка у нас зараз пора року?
- Зима.
Зима - це найхолодніша пора року між осінню і весною, але її дуже люблять діти, бо можна покататися на лижах, на санках, на ковзанах, пограти у сніжки. Також, взимку дуже багато свят: Святого Миколая, Новий рік, Різдво, Водохрещення.
А у давні часи навчальний процес розпочинався взимку - 1 грудня за старим стилем (14 - за новим). Це день святого пророка Наума. То була найзручніша пора здобувати освіту для сільських дітей, оскільки вже завершено найосновніші сільскогосподарські роботи.
За народним віруваннями, Наум - покровитель розуму, знань і доброчинства. Селяни вважали: якщо на свято пророка розпочати навчальний процес, то дитина краще засвоюватиме науку, а відтак набереться ума-розуму. З цього приводу казали: "Пророк Наум наведе на ум".
7.Індивідуальна робота.
- Доберіть якнайбільше прикметників, які дозволяють нам яскравіше уявити зиму.
- Утворіть з цими прикметниками речення, які можуть охарактеризувати зиму.
- Мовні завдання:
- Дібрати синоніми до слова МЕТЕЛИЦЯ (хурделиця, завія, метіль, пороша, заметіль, хуга, завірюха, хуртовина).
- Підшукати спільнокореневі слова до слова ВІТЕР (вітрище, вітрюган, вітерець, вітрик).
Які картини виникають у вашій уяві при слові ЗИМА?
- Діти. Все біліє від снігу, дуже чисто і холодно, бо прийшла зима...
- Вчитель. А коли дивитесь на замерзле, вкрите візерунками вікно, що собі уявляєте?
- Діти. Що заходимо в казковий світ. .
- Вчитель. Які чари зими вам найбільше подобаються?
- Діти. Всі! І лід на річках, і сніг, і свята зимові...
- Мій твір – мініатюра «Зимова фантазія»
Мене розбудила синичка. Вона постукала дзьобиком у вікно і голосно писнула. Я підійшла до вікна, а там біло-біло! Це вночі завітала чарівниця-зима. Стало так гарно, урочисто, світло.
Зима! Одне лише слово, а в уяві виникає стільки картин! Кожну з них я хочу намалювати. На одній біліє поле, а вдалині — темний ліс. На іншій все світиться від яскравого сонечка. Ось чудова річка з прозорою кригою, і діти катаються на ковзанах. А ще мені подобається, коли іде лапатий сніг. Я замислююсь і уявляю, якою буде ця зима.
- «Добав поетичне слово»
Зима! Зима! Усякий знає –
Вона холодною буває,
Летять, кружляють, як пушинки,
Легкі, білесенькі ... /сніжинки/
Мороз у лід озера кута –
Зима тоді всі кажуть ... /люта/
Вона буває і серйозна:
Суха, і вітряна, й ... /морозна/
І особлива, і чарівна,
Як королівна, чи ... /царівна/
А вранці іній – от обнова!
Яка зима у нас ... /казкова/
Гілок під інеєм не видно,
Тоді зима, звичайно, ... /срібна/
Насунуть хмари звідусіль,
І закружляє ... /заметіль/
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима ... /холодна/
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і ... /сумна/
Сніжинки, морозна,казкова, срібна, холодна,сумна,люта,царівна,заметіль
V Підсумок уроку. Оцінювання.
Сьогодні на уроці ми закріпили правопис прикметників, повторили основні орфограми в прикметниках. Ці знання допоможуть вам правильно виконати завдання не тільки під час контрольної роботи, а й завжди грамотно писати. Виконання творчого завдання довело, що ви вмієте використовувати прикметники у зв’язному мовленні, звертаючи увагу на навколишній світ, спостерігаючи за природою рідного краю.
На уроці ви працювали добре. Тому здайте оцінювальні картки.
Самооцінка
|
|
Оцінка товариша
|
|
Оцінка вчителя
|
|
Загальний бал
|
|
VI Домашнє завдання.
Виконати завдання на картках та підготуватися до творчої роботи «Зима в моєму
місті»
|