Творення й правопис прислівників . Навчальне аудіювання
Мета: домогтися усвідомлення учнями основних способів творення прислівників; формувати вміння визначати спосіб творення прислівників та
утворювати прислівники самостійно, удосконалювати вміння здійснювати морфемний та словотвірний аналіз прислівників; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
Завдання учням.
— Пригадайте способи творення слів. Наведіть власні приклади.
II. Повідомлення теми та мети уроку
III. Мотивація навчальної діяльності школярів
Бесіда
— Що таке прислівник і на які питання він відповідає? (Прислівник - це незмінна частина мови, що виражає ознаку дії, стану або ознаку іншої ознаки (надто повільний, повернути праворуч).Питання: як?,коли?,де?,куди?,навіщо?,з якою метою?,якою мірою?,тощо.)
— Які морфологічні ознаки має прислівник? (Прислівник не змінюється ні за числами, ні за відмінками, не має він також і ознак роду. У реченні прислівник здебільшого вживається в ролі обставини:Зимою(обставина часу) світить сонце,та не гріє.)
- На які розряди за значенням вони розподіляються? (способу дії,місця,часу,причини,мети,міри і ступеня,ознаки)
IV. Опрацювання нового матеріалу
V. Закріплення вивченого матеріалу
Впр. 162 стор.83
З’ясувати способи творення поданих нижче прислівників (усно)
Угору, вдвоє, наполовину, дбайливо, гаряче, сьогодні, миттю, часто-густо, по-батьківськи, обіруч, внічию, навприсядки.
Замінити словосполучення прислівниками. Скласти 2 реченння з прислівниками. Визначити спосіб творення прислівників.
З р а з о к: кожного понеділка — щопонеділка. Щопонеділка ми ходимо на екскурсії.
1.З далеких країн
2.з усіх місць
3.кожного разу
4.українською мовою
5.в три рази
6.не зовсім прокинувшись
7.не розміркувавши
8.дуже розсердившись
9.всупереч кому- чому-небудь
10.з певним наміром
Д л я д о в і д о к: 10)навмисно, 9)наперекір, 3)завжди, 1)здалеку, 8)зопалу,2)повсюду, 7)згарячу, 4)по-українському, 5)втроє, 6)спросоння.
Творче конструювання
За допомогою додавання словотворчих суфіксів і префіксів,(суфікси:-о,-е,-ому,-у,-ки,-і. префікси:-по,-на.-в,-з,-за,-о), утворити прислівники. Назвати способи їх творення.
Тихий,новий,двоє,голос,гора,низ,ручний,мій,очі,привабливий,мовчати,весна,український,перший,далекий,бій,північ,верх,хотіти.
Відновити фразеологізми,уставивши з довідки потрібні за змістом прислівники. Пояснити значення. (усно)
Бачити…
Під стіл…ходити
…було повернутися
Звалити все…
Перевертати…дном
Держати…носа
Видимо і …
…літати
Довідка:наскрізь,високо,докупи,пішки,невидимо,ніде,вверху,угору
Робота з підручником
Проведення навчального аудіювання
VI. Підбиття підсумків уроку
Гра «Хто швидше».
Утворити прислівники префіксальним способом:
вдень, вголос, вплав, вниз, предобре, прегарно, пребагато, превесело, прерадісно,відколи, наперед, пречисто, заново, напам’ять.
VII. Домашнє завдання
§17-правила; впр 168.
Написати твір-мініатюру «Мій робочий день», використавши слова звечора, щоразу, щодня, вранці, швидко, відразу, день у день, опівдні, дружно, ввечері.*
|