П`ятниця
18.07.2025
17:14
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0


конспекти уроків

Тема: Т. Г. Шевченко «Сон». Протистояння імперського режиму і вільнодумної національно свідомої особистості

Мета: ознайомити учнів з текстом, визначити головні ідеї та контрастні картини в ньому, схарактеризувати змалювання поетом морально звироднілих «землячків» і власне ставлення до таких людей, виховувати любов і повагу до рідної держави, патріотичну свідомість учнів, стійку громадянську позицію.

Обладнання: відеопроектор, опорні сигнальні картки

Вид уроку: урок – у режимі пошуку відповідей

Хід уроку:

Люди не можуть прийняти істини,

доки не побачать і не пізнають її.

Т.Шевченко

І. Організаційний момент.

ІІ. Презентація домашнього завдання.

Продовжити речення «Містерія «Великий льох» - це твір – попередження про…»

ІІІ. Оголошення теми уроку.

Зверніть увагу на епіграф уроку. Він є і епіграфом одного з творів Т.Шевченка. Як відомо, епіграф розкриває головну думку, так би мовити, завдання, яке ставить автор перед собою, пишучи твір.

- Яке ж завдання ставив перед собою Т.Г.Шевченко, беручись до роботи над твором?

- Співець покріпачених, співець особистої затруєної долі Шевченко весь зітканий з пекучих відчуттів, жадібних бажань, з прокльонів і благословінь, закликів і звернень. Поет побував в країні, побачив розіп'яту Вітчизну, катованих братів та сестер… Побував, побачив і, повернувшись до Петербурга, написав поему "Сон". Отже, побачене в Україні і в Петербурзі, - головне джерело і головна причина написання поеми. Тарас Григорович сказав правду про самодержавно-кріпосницький лад, про винуватців і причини соціального та національного зла. Отже, тема сьогоднішнього уроку «Протистояння імперського режиму і вільнодумної національно свідомої особистості у поемі «Сон» Т.Г.Шевченка»

- На сьогоднішньому уроці ми повинні ознайомитись з текстом, визначити головні ідеї та контрастні картини в ньому, схарактеризувати змалювання поетом морально звироднілих «землячків» і власне ставлення до таких людей.

ІІІ. Робота над темою уроку.

Актуалізація набутих знань.

Перед нами поема. Згадаймо, що таке поема, які її ознаки?

У вас на партах сигнальні картки нагадування. Згадайте і скажіть, що таке сатира?

Саме поема «Сон» є першим в українській літературі твором політичної сатири.

Медіапрослуховування тексту поеми «Сон» у виконанні народного артиста України Богдана Ступки.

Робота з текстом. Евристична бесіда.

Сформулюйте тему поеми.

Яка головна думка поеми.

Які ж особливості композиції твору?

Чому Шевченко обрав форму сну?

Доведіть, що "Сон" – політична сатирична поема на основі виписаних цитат.

Що хотів підкреслити Шевченко, називаючи свій твір комедією?

Поясніть доцільність підібраного епіграфа.

Проаналізуйте ліричний вступ до поеми.

Над чим спонукав вас замислитись цей твір.

Що допомагає автору завжди глибше розкрити тему твору. Пригадаємо, які ви знаєте художні засоби.

Виберіть з тексту від слів «Летим. Дивлюся, аж світає….» до слів «Чого марне плачеш…» епітети, метафори та порівняння.

Зверніть увагу на те, якому художньому засобу віддає перевагу Т.Г.Шевченко.

Як ви думаєте, чому саме метафори?

Створення власного інформаційного пакета

Наше завдання – визначити, сформулювати ту істину, про яку нагадав нам поет в епіграфі. Багато дослідників працювали над поемою, але найкраще її опрацював 25 річний І.Франко у статті «Темне царство» і вивів 4 основні положення, які характеризують самодержавну Росію у поемі «Сон». Працюючи у групах над відповідними уривками за технологією «Незакінчені речення», ви повинні закінчити фразу «Самодержавний устрій імперської Росії…»

Звіти творчих груп згідно таблиці

Робота над текстом від слів … до слів

Рекомендації вчителя

Теза

І група

"Летим. Дивлюся, аж світає…" – "На край світа раю".

Яким змальовує життя простого люду поет?

…доводить народ до повного зубожіння.

ІІ група

"І знов лечу понад землею…" – "Мороз розум будить".

Що постійно підкреслює Шевченко в описі Сибіру?

…безжально карає кожного, хто не погоджується з існуючим устроєм.

ІІІ група

"І знов лечу. Земля чорніє…" – "…Господа благали. Сміх і сльози".

Звернути увагу на сцену "генерального мордобитія" і опис царя та цариці.

…виховує рабську психологію.

IV група

"От пішов я город озирати…" до кінця.

З'ясувати роль опису пам'ятника Петру І.

…тримається на військовій силі.

ІІІ. Підсумок учителя.

Відомий літературознавець Є.Кирилюк відзначив: "Тільки в комедії "Сон" сатиричний геній Тараса Шевченка вперше виявився на всю широчінь. Сатиричному висміюванню піддано не окремі пороки, а всю систему самодержавнокріпосницького ладу". У чому ми й переконались.

Яка ж тема та ідея твору?

Згадайте жанр.

Передайте свої враження від поеми.

Що дає поетові використання форми сну у творі?

У чому ж полягає протистояння в поемі?

ІV. Домашнє завдання.

Трирівневе домашнє завдання

І – за поданою схемою зробити ідейно- художній аналіз твору

ІІ – відповісти на проблемне запитання, наскільки актуальний цей твір

ІІІ - написати рекламу до поеми (учитель зачитує зразок)

.

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (10.03.2019)
Переглядів: 79 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту