Тема: Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у творі. Його непереможна сила, що рухає вчинками, поведінкою, вибором героїв.
Мета: удосконалювати навички аналізу образів повісті; розвивати вміння робити власні висновки, аналізуючи вчинки героїв; на основі сюжету твору розкрити тему кохання Остапа і Соломії як центрального мотиву; формувати вміння аналізувати вчинки героїв, розповідати про їхні почуття, добираючи матеріали з тексту, усвідомлення необхідності особистої свободи для гармонійного розвитку, краси глибокого почуття кохання, мужності і сили волі, необхідних для боротьби зі злом.
Тип уроку: поглиблення умінь, знань і навичок учнів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Гра «так» чи «ні»
I варіант
1. Події у повісті «Дорогою ціною» відбуваються після скасування кріпацтва?
2. Прибережні козаки, що вистежували втікачів, – це російські прикордонники?
3. Прізвище Остапа – Мандирка?
4. Соломія була дружиною Остапа?
5. Іван втік не від панщини, а від лютої жінки?
6. Соломія, Остап та Іван переправилися в одному човні за Дунай?
7. Козак поранив у пітьмі Остапа?
8. Вовк накинувся на Остапа у плавнях?
9. Цигани допомогли пораненому Остапу?
10.Бакшиш – це товар?
11.Турки не підозрювали про план Соломії врятувати Остапа?
12. «Списана життєпись» Остапа у щоденнику?
- ТАК: 1, 2, 5, 7, 9, 11. НІ: 3, 4, 6, 8, 10, 12.
ІІ варіант
1. Пан збирався вигнати Остапа з маєтку як поганого робітника?
2. Катрага – це весло?
3. Ім’я ненависного пана –Роман?
4. Соломія була дружиною пана?
5. Втікачі зібралися у проваллі неподалік Дунаю?
6. Іван переправився разом з Соломією та Остапом?
7. Остап з Соломією переправились через Прут?
8. Остап у плавнях насправді зустрівся з дідусем?
9. Цигани допомогли пораненому Остапу за гроші?
10. Драгоман – це військовий?
11. План Соломії про врятування Остапа був реалізований?
12. Закріпачений український народ автор порівнює з голодним вовком?
- ТАК: 3, 5, 7, 9. НІ: 1, 2, 4, 6, 8, 10, 11, 12.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Літературний диктант «Життя і творчість М. Коцюбинського»
- Місто народження Михайла Коцюбинського. (Вінниця)
- Що змалку полюбляв Михайлик, подорожуючи з сім'єю селами і містами Поділля? (Красу природи)
- Де навчався майбутній письменник після закінчення двокласної школи? (У Шаргорордській духовній школі) .
- Заняття Михайлика, яким він захоплювався у позашкільний час. (Малював тушшю портрети Добролюбова, Бєлінського, Чернишевського)
• Через що М. Коцюбинському не довелося навчатися у Кам'янець-Подільській семінарії? (Через важкі матеріальні умови сім'ї)
За що Михайла Михайловича було заарештовано? (За зв'язок із народовольцями)
• Скільки мов знав письменник? (Дев'ять — українську, російську, польську, французьку, італійську, румунську, татарську, турецьку і циганську)
• Основне заняття М. Коцюбинського до 1892 року. (Учителювання)
• Місто, в якому митець написав твір «Дорогою ціною». (Чернігів)
• Російський письменник —друг М. Коцюбинського (М. Горький)
• Кому належить фраза: «Коцюбинський розширив обрії української повісті»? (І.Франку)
• Де працював Михайло Михайлович, перебуваючи у Бессарабії та в Криму? (У філоксерній комісії, яка боролася з виноградними шкідниками)
2.Бесіда за питаннями:
· Визначте жанр твору М.Коцюбинського «Дорогою ціною»? Обґрунтуйте свою відповідь. (Повість)
· Чому цей твір називають пригодницьким? ( Після втечі пана герої намагаються переправитися через Дунай у Туреччину в пошуках вільного життя. Тут і починаються їхні пригоди. Навіть перевдягання Соломії в чоловічий одяг теж є елементом пригодницького добутку. Протягом усього тексту читач відчуває напругу, очікуючи небезпеки. Авторові вдалося створити гостросюжетний, цікавий пригодницький добуток)
· Нагадайте, будь ласка, композицію повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною».
· Назвіть головних персонажів повісті М.Коцюбинського «Дорогою ціною» (Остап, Соломія). Вивішуються на дошку малюнки Остапа і Соломії.
· Чи можна вважати Остапа і Соломію реальними героями? Наведіть переконливі аргументи.
IV. Повідомлення теми, мети уроку
1. Слово вчителя
Сьогодні ми продовжимо розглядати повість М.Коцюбинського «Дорогою ціною», тема нашого уроку записана на дошці і звучить так : «Непереможна сила кохання, що рухає вчинками і вибором героїв», отже говоритимемо про це велике почуття, яке займає одне з найголовніших місць в житті головних героїв , аналізуватимемо персонажів та основні події в їх нелегкому житті.
2. Бесіда з учнями про історію написання твору та події, зображені в ньому.
• Які часи описуються в творі? ( часи , коли люди не могли жити вільно і щасливо, вони працювали за безцінь і не були володарями своїх життів)
• Знайдіть у тексті та прочитайте алегоричну картину пручання дикого тура.
• Поясніть значення протиставлення « господарський віл» - « дикий тур».
( Тут має йтися про силу цього звіра, проте у господарського вола вона « поневолена», а дикий – вільний…)
3. Розповідь вчителя про наявність у творі двох тематичних пластів.
Перший – тема протесту проти кріпосницької неволі; другий – розповідь про кохання двох людей, що має трагічний фінал.
Найвищим для героїв оповідання М. Коцюбинського є прагнення « хоч дорогою ціною… здобути бажану волю». За неї вони готові « полягти кістками на вічний спочинок». Остап Мандрика вирішує втекти від лихого пана за Дунай, залишивши на самоті хворого дідуся . Він покладається тільки на себе : « Вже я дам собі якось раду». Та невідомо, що б сталося з ним на чужині, якби не Соломія. Спочатку вона приходить , щоб провести коханого, і хоч як їй не гірко залишатись « з тим осоружним чоловіком», схвалює вибір Остапа: « Остапе, тікай, серце… Спіймають - катуватимуть нелюди, живого не пустять …» Але як тільки Остап пішов, Соломія враз відчула , що все… противне, все гидке: і чоловік, і панщина, й життя моє безщасне… Пропадай все воно пропадом… Піду і я світ за очі … Вже ж за тобою хоч серцеві легше буде»… Як бачимо, палкі слова кохання звучать уже з перших сторінок твору.
4. Бесіда про головних героїв твору.
- Як ви думаєте, чому повість починається прологом? Знайдіть у ньому алегоричні образи, промовисті метафори та поясніть їх роль. Визначте основну думку прологу.
Пролог — частина твору, в якій розповідається про події, що відбулися до відображених у творі.
Епілог — заключна частина, в якій розповідається про події, що відбулися через певний час після
- Прокоментуйте слова Остапа: «...застромив віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що... Ех, піду, де воля...». Як вони характеризують героя?
- Розкажіть, яку роль у вихованні Остапа Мандрики відіграв дід. Процитуйте відповідні рядки у тексті твору.
- Для чого Соломія відрізала косу? Чи легко їй було це зробити? Обґрунтуйте свою відповідь.
- Яке почуття охопило Остапа, коли він ступив на чужу землю?Який художній засіб використовує письменник, щоб розкрити емоційний стан героя?
- Розкажіть про становище покріпаченого селянства за твором Михайла Коцюбинського «Дорогою ціною». Використовуйте слова та вислови з тексту. Який епізод вас вразив найбільше і чим саме? Як у ньому розкриваються характери героїв? Виділіть кульмінацію твору.
- Розкажіть, як поводилась Соломія, коли Остапа було поранено. Які риси характеру вона виявила, коли заблукала в плавнях?
- Який план визволення коханого з в'язниці склала Соломія і чи здійснився він? Як діють герої у цьому епізоді?
- Яку роль відіграє епілог у творі? Про що згадує Остап на схилі літ?
- Виділіть спільні й відмінні риси в характерах Остапа, Соломії, Івана. Хто з героїв вам найбільше сподобався і чим саме?
- Чи погоджуєтесь ви з тим, що для гармонійного розвитку особистості необхідна свобода? Чи можливе досягнення свободи в сучасних умовах? В який спосіб?
12. Чи знаємо ми з чого і як починається кохання Остапа і Соломії? ( Соломія – заміжня жінка, та вона не любить свого чоловіка , бо пан розучив їх з Остапом, « силою віддав за свого хурмана». Соломія заради Остапа «вбралась у штани та ладна мандрувати хоч на край світу», відрізає своє волосся).
13.Ми ненароком почали аналізувати кохання , які риси характеризують це почуття?( жертовність, взаємодопомога, взаєморозуміння….)
14.Чи властиві вони нашим героям?(так, але необхідно зважати на умови життя головних героїв)?
14.Чи можемо ми назвати Остапа і Соломію справжніми друзями , а їх почуття – коханням, дружбою?( Так, звичайно, вони допомагають один одному у біді, підтримують один одного як справжні друзі)?
— Яке лихо спіткало Соломію й Остапа в плавнях? Якою була поведінка героїв в скрутну хвилину життя?
— У чому виявилися мужність, стійкість, воля до життя Соломії під час блукання у плавнях? Чи про свій порятунок вона дбала? Знайдіть відповідну цитату в тексті.
— Виразно прочитайте кінець третього розділу від слів: «Проти нього стояв не пес, а вовк ...» до слів: «Йому так радісно, так добре ...» Які риси характеру Остапа розкриваються у цих рядках? Про що мріє поранений втікач? Що надає йому сили для порятунку?
— Стисло перекажіть зміст четвертого розділу. До яких заходів вдається Соломія, щоб визволити Остапа з в'язниці? Чому їй не пощастило?
— Який план склала Соломія, коли дізналася, що Остапа повезуть човном?
— Хто допоміг героїні реалізувати її план? Чому, на вашу думку, автор дав Івану таке прізвище — Котигорошко?
— Чим закінчилася спроба визволення Остапа? Розкажіть, як і чому загинула Соломія.
— Як склалося подальше життя Остапа? Виразно прочитайте та прокоментуйте останній монолог персонажа: «Оце ззаду пам'ятка від пана, а спереду, між ребрами, маю дарунок від москаля ... кругом латаний ... з тим і до Бога піду ... Дорого заплатив я за волю, гірку ціну дав... Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає й не дочекається, коли злучиться з нею ...»
5. Характеристика образів головних героїв твору
5.1. Образ Остапа Мандрики.
5.1.1. Орієнтовний план до характеристики героя оповідання.
1. Остап Мандрика — головний герой оповідання «Дорогою ціною».
2. Портрет і зовнішність героя
3. Багатоаспектність зображення Остапа:
а) психологічний стан;
б) ставлення до життя;
в) прагнення та цінності;
д) роль діда у вихованні героя, формуванні його поглядів;
д) кохання до Соломії.
4. Риси характеру героя:
а) мужність і бунтарство;
б) ненависть до панів;
в) щирість і доброта;
г) рішучість і винахідливість;
д) здатність до ризику;
е) терпимість і волелюбність;
є) ніжність і чуйність у ставленні до Соломії;
ж) вірність у коханні;
з) працьовитість, любов до землі;
и) оптимістичність, життєлюбність.
6. Остап — борець за волю, щасливе життя поневоленого люду
6.1.2. Матеріал для характеристики образу героя.
- Мандрика — герой оповідання М. Коцюбинського «Дорогою ціною» — виховувався на героїчних традиціях предків. Змалку він заслуховувався розповідями столітнього діда, який «ходив у Січ, а потім різав панів в Умані» (під час Коліївщини). Ці чарівні слова розпалювали кров у хлопця, будили і його уяві картини вільного життя. Вирісши, побачив, що пани перетворили народ на худобу, побудували свій добробут на злиднях і горі кріпаків. Сміливий і волелюбний юнак закликає селян «висунути шию з панського ярма». За це пан називав його бунтарем, гайдамакою, похвалявся з живого шкуру здерти, віддати в рекрути. Герой ненавидить рабські душі, його бере злість на тих людей, що, як воли, покірно тягнуть ярмо неволі. Він закликає селян «Висунути шию з панського ярма». Остап вирішив покинути рідний край і втікати на вільні землі по той бік Дунаю, де колись оселилися запорізькі козаки після зруйнування царськими військами Січі. Герою був знайомий на рідній землі «кожен кущик, горбок, долинка, кожна стежечка — все це було йому знайоме, промовляло до його». Йому жаль було залишати старого, кволого дідуся, тяжко було розлучатися з коханою Соломією, покидати, може, навіки рідне село. Але нездоланне прагнення волі перемагало ці почуття.
Герой не самохіть утік з України. Недоля вигнала його на чужину. Саме про це свідчить його настрій, коли він опинився за Дунаєм, йому «зробилося весело й легко». Та хоч і вирвався від пана Остап, але ще багато злигоднів довелося йому зазнати в пошуках волі.
При першій спробі переправитись через Дунай Остапові й Соломії не пощастило: вони ледве не потрапили до рук сторожових козаків. Переборюючи величезні труднощі, нелюдську втому, вони нарешті за допомогою мельника Якима переправились через Дунай. «Бодай ти запалася, треклята країно, з твоїми порядками!» — гукнув Остап, опинившись на чужому березі. І ніби у відповідь на це з другого берега пролунав у темряві постріл і тяжко поранив Остапа. Герой не боїться смерті, він хоче жити, бо «світ такий красивий», бо йому хочеться «глянути на сонце, побачити світ божий, людей, обняти Соломію». Він виявляє величезну силу в боротьбі за життя — хворий повзе, шукає виходу з плавнів. Відважним і сміливим виявив себе Остап і в сутичці з турецькими жовнірами: беззбройний, хворий і знесилений, він бореться з трьома озброєними турками, щоб не опинитися знову в неволі. Зворушує й Остапа вірність у коханні. Особливо глибоке співчуття викликає уже старий самотній Остап, що вслухається в розмову вітру, в «тихий, ледве чутний, мов із дна Дунаю», поклик Соломії. З Остапових уст чуємо хвилюючу розповідь про долю кріпаків-утікачів.
Зовнішній вигляд (портрет) Остапа змінюється залежно від умов і віку. На початку це стрункий і міцний парубок, з чорними очима, орлиним носом і темним молодим вусом на засмаглому обличчі. Коли Остап був поранений, «його молоде обличчя немов прив’яло, на уста впала смага». В кінці твору бачимо героя сивим дідом. У нього кудлаті брові й «мутні очі», що дивляться в простір, а усмішка «розсуває зморшки».
Мужність, відвага, волелюбність, готовність до боротьби, ніжність у ставленні до Соломії, вірність у коханні, любов до життя і рідного краю — такі основні риси Остапа.
Мужність не покидає його ніколи: ні тоді, коли він закликає народ скинути панське ярмо, ні тоді, коли він відважується на тяжку і ризиковану втечу, ні тоді, коли йому тяжко пораненому, безсилому доводиться віч-на-віч зустрітися з голодним вовком, ні тоді, коли він вступає у нерівну боротьбу з турецькою вартою.
В епілозі розповідається про тяжкий життєвий шлях Остапа. Людям, які заходять до його халупки, він показує «збасаманений синій хребет», де списана, як він каже, його «життєпис».
— «Оце ззаду пам’ятка від пана, а спереду, ніж ребрами, маю дарунок від москаля…кругом латаний…Дорого заплатив я за волю, гірку ціну дав».
ІV. Підсумок уроку.
«Мікрофон» Чи сподобалося працювати на уроці? Яке завдання було найцікавіше виконувати? Чи досягли ми поставлених цілей?
Для оцінки роботи учнів використовую таку таблицю.
№
з/п
|
Запитання
|
Самооцінка
|
Оцінки
![]() членів групи
|
Загальна оцінка
|
1.
|
Я активно працював сам
|
|
|
|
2.
|
Я висловлював нові ідеї
|
|
|
|
3.
|
Я допомагав своїй групі
|
|
|
|
V. Домашнє завдання. Обов’язкове: стор. 255-256 (підручник за ред. Авраменко), склади 10-12 тестових завдань, які стосуються нашої сьогоднішньої теми.
За бажанням: скласти кросворд, ребус, написати твір на тему: «Чим зворушують мене Остап і Соломія?».
|