Відмінювання дробових і збірних кількісних числівників.
Мета:
· навчити учнів відмінювати та правильно писати кількісні числівники (цілі);
· з'ясувати особливості відмінювання дробових, збірних і неозначено-кількісних числівників;
· сформувати навички правильного узгодження числівників з іншими частинами мовами, правильного утворення форм числівників і вживання їх у мовленні; розвивати логічне мислення школярів, уміння працювати з підручником та іншими науковими джерелами, виділяти головне, зв'язно висловлювати свої думки, аналізувати й порівнювати явища;
· мовну, соціокультурну та комунікативну компетентності;
· виховувати любов до праці, навчання.
Не талант знати — талант працювати.
Прислів'я
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
— Яка частина мови називається числівником?
— На які розряди за значенням поділяються числівники?
— Назвіть розряди числівника за будовою. Наведіть приклади.
— Яка синтаксична роль числівника в реченні?
— Як відрізнити числівники від іменників, що мають числове значення?
—Які ви знаєте особливості узгодження іменників чоловічного роду з числівниками два, три, чотири?
II. Оголошення теми, мети й завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Пояснення вчителя
(Розповідь про відмінювання числівників із використанням узагальнювальної таблиці 1.)
VIII. Збірні — як відповідні кількісні числівники
Кільканадцять, кількадесят — як числівник п'ять
IX. Дробові
Чисельник — як кількісний числівник
Знаменник — як прикметник у множині або як порядковий числівник
X. Півтора, півтори, півтораста — не відмінюються
У складених кількісних числівниках — відмінюються всі частини, у складених порядкових — лише останнє слово
Самостійна робота з підручником
1. Прочитайте в підручнику правило, виділіть у тексті головне. Вивчіть правило.
2. Складіть план вивченого, картку-пам'ятку, доберіть приклади.
3. Складіть зв'язну усну розповідь на тему «Відмінювання кількісних числівників».
Робота в парах
Прочитайте вголос арифметичні дії. Чи відчуваєте ви труднощі у вимові? Поміркуйте, у зв'язку з чим це відбувається. Як відмінюються складені числівники?
127 + 83
734 + 16
978 + 26
12,5 + 8
362 + 21
493 + 99
1975 + 18
1607+ 19
Колективний аналіз таблиці
Розгляньте таблицю 2. ь у числівниках
Таблиця 2
5, 6, 9—20, 30
У кінці слова в називному відмінку: п'ять
3—6, 9—20, 30, 50—80
Перед закінченням у непрямих відмінках: трьох, але чотирма
Письмова робота
Запишіть подані числівники словами.
10 копійок, 17 кімнат, 20 малятам, 5 сорок,30 учнями.
IV. Засвоєння нових знань у процесі практичної роботи
Усне творче завдання
Прочитайте фразеологізми. Якими словами-синонімами їх можна замінити? Використайте слова з довідки.
В один голос, в один момент, в одну думку, з одного маху, на один аршин, один як палець.
Довідка: однаково, одностайно, дружно, миттю, самотній, одноразово.
Завдання-змагання
1. У цьому змаганні переможе той, хто найшвидше і найкраще вимовить усі скоромовки. Дві з них вивчіть напам'ять.
2. Знайдіть у скоромовках кількісні числівники.
Визначте відмінок кожного. Провідміняйте виділені словосполучення. Поясніть правопис числівників.
1) Учотирьох черепашок четверо черепашенят.
2) Хитру сороку спіймати морока, а нас сорок сорок — сорок морок.
3) Дрова рубали два дроворуби.
4) П'ять п'ятаків, на кожному п'ятаку ще по п'ятаку.
«Загадкове» завдання
Відгадайте загадки. Назвіть у них числівники.
1) Що то за птах, що на вісьмох ногах? (Павук.)
2) Сидить баба серед літа в сто сорочок одіта. (Капуста.)
3) Плету хлівець на четверо овець. (Рукавичка.)
4) Іде років двісті, стоїть на місці, лічить людський вік, а не чоловік. (Годинник.)
5) Тисяча тисяч бондарів роблять хати без дворів. (Мурашки.)
Коментоване письмо
Прочитайте і запишіть числівники. Поясніть орфограми.
Шіст.., шіст..ох, двадцятьох, вісімнадцятьма, тридцят.., чотир.ма, тр..ма, вос..меро.
Творча самостійна робота
Запишіть цифри словами.
Сума чисел дорівнює 224; до 27 додати; від 397 відняти 123; від 3592768 відняти 127.
Словниковий диктант
П'ята, сім, вісім, дев'ять, перший, двісті тридцять шість, дев'яти, тридцять.
V. Підсумок уроку
Бесіда
— Як відмінюються прості кількісні числівники?
Наведіть приклади паралельних форм.
— Які особливості відмінювання складних числівників?
Наведіть приклади.
— Назвіть числівники, що відмінюються як іменники відповідної відміни. Чи мають вони паралельні форми?
— Які числівники в родовому, давальному, орудному й місцевому відмінках мають закінчення а?
— Як відмінюються дробові числівники?
|