П`ятниця
18.07.2025
13:21
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0


конспекти уроків

Урок №

СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВЯЗКУ (УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ МАТЕРІАЛУ)

 

Мета: узагальнити й систематизувати знання з розділу «Складне речення з різними видами зв'яз­ку» , сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний матері­ал, удосконалювати пунктуаційні вміння й навички; розвивати творчі вміння самостійно розв'язувати нові пізнавальні завдання; удосконалити мисленнєві дії ана­лізувати, порівнювати, систематизувати й узагальню­вати, доводити й обґрунтовувати тощо; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Культура мовлення і стилістика: інтонація складних речень з різними видами зв'язку; синоніміка складних син­таксичних конструкцій з простими.

Текст (риторичний аспект): складні речення з різними видами зв'язку в текстах публіцистичного стилю.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Ознайомлення дев'ятикласників з темою, метою й завданнями уроку

III. Узагальнення й систематизація теоретичних положень з теми

IV. Виконання системи практичних завдань на узагальнення практичних умінь і навичок

Творче спостереження з елементами аналізу

► Прочитати мовчки текст. Визначити його стильову й типоло­гічну будову. Проаналізувати складні синтаксичні конструк­ції, ужиті у висловлюванні (визначити структуру, виділити засоби зв'язку). Накреслити рівневі схеми.

Не буде великим перебільшенням сказати, що астрономія — одна з найдавніших наук на Землі: спостереження положень Сон­ця, Місяця та найяскравіших зір на небосхилі були конче необ­хідні вже першим племенам при їх далеких мандрах у пошуках родючих земель або багатих живністю лісів, першим хліборобам для прогнозування розливів річок, повеней чи посух.

Важко переоцінити важливість астрономічних знань у наш час для пошуку відповідей на загрози сьогодення — зміни клімату, кометно-астероїдну небезпеку, сонячну активність тощо.

Астрономія — дуже специфічна наукова дисципліна, бо мало знайдеться наук з таким велетенським просторово-часовим масш­табом обхвату своїх володінь — від глибин мікрокосмосу до та­ких глибин у просторах макрокосмосу, куди спроможні загляну­ти лише найпотужніші сучасні телескопи.

А чого варті намагання астрономів заглянути в незбагненні для нашого розуму у най-най-перші моменти творення Всесві­ту — і водночас зазирнути на N мільярдів років наперед — у найнайостанніший момент його існування.

Дехто з астрономів, жартуючи, стверджує, що саме бажання наших предків наблизитися до зір, до зоряного неба спонукало їх випростатися, зіпнутися на ноги — справді, так простіше ми­луватися небом...

Здавалось би, можливість цікавитися астрономією мають всі без винятку шість з гаком мільярдів землян. Так, адже об'єкти дослідження астрономії — зорі, планети, галактики — щоночі перед ними, не потрібно мати спеціальної лабораторії чи унікаль­ного обладнання

(3 виступу президента Української астрономіч­ної асоціації Я. Яцківа).

► Пояснити вжиті в складних синтаксичних конструкціях роз­ділові знаки за допомогою пунктуаційних правил.

Пунктуаційний практикум

► Записати текст, розставляючи потрібні розділові знаки. До­слідити синтаксичну організацію висловлювання. Знайти складну синтаксичну організацію. Визначити вид її. Накрес­лити рівневу схему.

Третє тисячоліття час змін епоха нових ідей і більш доскона­лих розробок винайдення таких речей про які досі не було відомо формулювання найновіших теорій. Багато чого ще й досі залиша­ється незрозумілим ще є що досліджувати є що доводити та навіть спростовувати. Цей час дасть нам а можливо і нашим нащадкам величезну кількість найновітніших концепцій і поглядів. Цю істо­рію вже творитимуть нові постаті проте у нашій пам'яті назавжди залишаться ті чий внесок дав початок цим змінам і ми із вдячніс­тю будемо згадувати їх ще не одне століття (П. Царенко).

► Зробити письмовий синтаксичний розбір складної синтаксич­ної конструкції, ужитої в тексті.

► Зробити усний пунктуаційний аналіз записаного тексту, ско­риставшись алгоритмом.

 

Алгоритм пунктуаційного розбору речення

Дослідження-відновлення

► Відновити речення з різними видами зв'язку: вставити по­трібні за змістом засоби зв'язку (сурядні сполучники, підрядні сполучники чи сполучні слова). Визначити смислові відно­шення між частинами складних синтаксичних конструкцій. 1. Далекі дзвони гуділи в ясному повітрі тихо й мелодійно, ... здавалося, ... то дзвенить золото сонця. 2. Проте Андрій пле­кав таємну надію, ... все минеться якось ... жінка не зачепить. 3. У вікна било полудневе проміння, ... видко було, ... цілим мо­рем пливли кудись ще зелені ниви, дев'ятсот десятин панського поля, ... спускалося часом у балку, а потім здіймалося знову, як хвиля. 4. Челядь гуляє на майдані; старі гомонять під ворітьми, ... в Маланки звичайні гості — думи. 5. Одна тільки хвиля одділяла минуле од того, ... сталось, ... здавалось, ... проминула вічність, ... попереднє раптом впало у прірву, ... щось порвалось і увільнилось од пут (З те. М. Коцюбинського).

► Дослідити структурну організацію складних синтаксичних конструкцій. Накреслити схеми.

 

Лінгвістична діагностика

► Записати складну синтаксичну конструкцію. Визначити її структурні частини, підкресливши граматичні основи. Роз­ставити потрібні розділові знаки.

Страшенне дуб'я гордо повиганяло свої голови вгору широко розпросторило гілки на всі боки гінка бугилова та широколисті лопухи примостилися коло їх у холодочку по широких полянах молода ліщина з жовто-зеленим листом гріється на сонячній спе­ці на низах кущі темно-зеленої калини посхиляли віти додолу по їх солов'ї неугавні засіли безперестанно несеться їх щебетан­ня впродовж усього лісу невеличкі пташки сперечаються з ними своїми піснями прицмокує в чорнобилі кропив'янка щось бель­коче чижик з високого вязу віщує літа сива зозуля жовтобрюха іволга перегукує з одудом а з кущів ліщини йде-несеться важке горличчине туркотання (Панас Мирний).

 

Виконати тестові завдання

1. Зі скількох частин складається складна синтаксична конструк­ція?

 

А Десяти.

Б Одинадцяти.

В Дванадцяти.

Г Тринадцяти.

 

 

2. Які типи зв'язку властиві реченню?

 

А Сурядний і підрядний.

Б Безсполучниковий і сурядний.

В Безсполучниковий і підрядний.

Г Безсполучниковий, сурядний і підрядний.

 

 

3. Якому стилю мовлення характерна складна синтаксична кон­струкція?

 

А Художньому.

Б Публіцистичному.

В Науковому.

Г Офіційно-діловому.

 

 

4. Який тип мовлення поданої синтаксичної конструкції?

 

А Розповідь.

Б Опис.

В Роздум.

Г Розповідь з елементами опису.

 

 

 

Ключ. Страшенне дуб'я гордо повиганяло свої голови вгору, широко розпросторило гілки на всі боки; гінка бугилова та широ­колисті лопухи примостилися коло їх у холодочку; по широких полянах молода ліщина з жовто-зеленим листом гріється на со­нячній спеці; на низах кущі темно-зеленої калини посхиляли віти додолу; по їх солов'ї неугавні засіли, безперестанно несеть­ся їх щебетання впродовж усього лісу; невеличкі пташки спере­чаються з ними своїми піснями — прицмокує в чорнобилі кро­пив'янка, щось белькоче чижик з високого вязу, віщує літа сива зозуля, жовтобрюха іволга перегукує з одудом, а з кущів ліщини йде-несеться важке горличчине туркотання (Панас Мирний).

 

Творче конструювання (робота в міні-групах)

► Об'єднавшись у міні групи (4-5 учнів), з поданих речень утво­рити складні синтаксичні конструкції. Пояснити типи зв'язку між частинами й визначити модель структурної організації речень.

Група 1

1. Вечоріло.

2. Ми в'їхали в місто.

3. Дорога повз фортецю захрясла підводами.

4. Десь здіймався гуркіт, гомін, дзвони, чудне клекотіння.

Група 2

1. Сонце прикрашає путь кораблеві.

2. Без жалю віддає небо всі свої кольори грайливому морю.

3. Мінливе, зрадливе, тільки небу вірне море відбиває всі ці ди­вовижні барви.

Група З

1. Життя людське схоже на криницю.

2. Чим довше живе людина, тим глибша криниця.

3. Глибина в ній незмірна.

4. Вода чиста, джерельна, без каламуті та жабуриння.

Група 4

1. Тихо в лісі.

2. Не колихнеться найтонша гілочка.

3. І раптом у цю тишу ввірвався далекий, ледь вловимий шум.

4. Він наближався до дороги.

5. Сонце сховалося.

► Визначити тип мовлення кожного речення (опис, розповідь, роздум). Свій вибір обґрунтувати.

► Яка смислова й стилістична роль поданих складних синтак­сичних конструкцій?

► Простежити структурний зв'язок умовно простих речень у складному з різними видами зв'язку. Звернути увагу на їхню змістову й тематичну єдність. Яка основна думка ре­чення? Чи кожна наступна частина додає до -сказаного щось нове?

 

V. Рефлексія

 

 

 

Сьогодні на уроці

Мені сподобалось…

Мій настрій …

Мені було цікаво…

Сьогоднішні знання мені допоможуть …

Мені було важко …

 

VI. Домашнє завдання

► Скласти узагальнювальну схему з розділу «Складне речення з різними видами зв'язку», на основі якої підготувати пові­домлення в науковому стилі.

► Довести, чому в усному діалогічному мовленні складні син­таксичні конструкції не використовуються. З чим це пов'я­зано?

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (03.04.2019)
Переглядів: 332 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту