І. Малкович «Із янголом на плечі», «З нічних молитов». Глибокі роздуми поета-сучасника над проблемами української мови, національної культури
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із біографією І. Малковича, його громадською діяльністю; з'ясувати провідні мотиви віршів «Із янголом на плечі», «З нічних молитов»; визначити художні засоби в поезіях;
- розвивальна: удосконалювати вміння учнів аналізувати поетичні твори, навички висловлювати власні думки, навіяних прочитаною поезією;
- виховна: формувати в школярів естетичний смак; виховувати любов до поезії й музики, до життя.
Обладнання: підручник, портрет Івана Малковича, аудіозапис пісні «Із янголом на плечі» у виконанні М. Бурмаки та рок-гурту «Плач Єремії», зображення ангелів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Навчальна лекція
Іван Малкович — людина-легенда українського книговидавництва. Він відкрив перше приватне видавництво в Україні. Його видавництво «А‑БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» — символ красивої дитячої української книжки. Малкович — людина суспільна. Багатьом він відомий як видавець, поет, бізнесмен.
Народився Іван Антонович Малкович 10 травня 1961 року в м. Березові Нижнім Івано-Франківської області в родині Антося Малковича та Юлії Малкович (Арсенич). 1976 року після закінчення місцевої школи вступає на скрипкове відділення Івано-Франківського музичного училища. 1980 — закінчує училище та вступає на філологічне відділення Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка.
Друкувався в журналах «Київ», «Жовтень», «Дніпро», літературному альманасі «Вітрила», газеті «Літературна Україна».
1981 року ще 19‑річним юнаком на всеукраїнському літературному семінарі в Ірпені таємним голосуванням кількох сотень літераторів І. Малковича було обрано «Найкращим молодим українським поетом». 1984 року побачила світ перша поетична збірка «Білий камінь» 1985 року, отримавши диплом філолога-україніста Київського університету імені Т. Г. Шевченка, кілька місяців працює у школі вчителем української мови та літератури. У 1986 ро-ці переходить на посаду редактора дошкільної літератури у видавництві «Веселка».
1987 — переходить на посаду редактора відділу поезії у видавництво «Молодь».
1988 року виходить друга поетична збірка «Ключ» (Київ, в‑во «Молодь»). 1992 року у створеному власному видавництві «А‑БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» видає першу книжку — «Українську абетку». Того самого року виходить третя поетична збірка «Вірші» (Київ, «Український письменник»).
1997 року побачила світ четверта книга поета «Із янголом на плечі».
Прослуховування пісні у виконанні М. Бурмаки
Створення асоціативного куща
- Які асоціації у вас виникають, коли звучить слово «ангел»?
Коментар учителя
Янгол (або ангел). 1. У релігійному культі — надприродна істота, посланець, вісник Бога; зображується зазвичай у вигляді юнака з крилами; архангел; херувим, серафім. 2. Перен., заст. Захисник або заступник, охоронець (Я буду твоїм ангелом). 3. Перен., заст. Про людину (переважно жінку), що відзначається красою чи добрістю, лагідністю, або зробила чи робити кому-небудь щось гарне, приємне.
Автор називає твір старосвітською баладою. Старосвітською — значить тією, що дотримується старих правил, поглядів. Пригадаймо, які твори називаються баладами?
Балада — ліро-епічний твір з драматично напруженим сюжетом. Їй властиві невелика кількість персонажів, стислість, магічність, музичність. Вона пов'язана з народними легендами, переказами, піснями.
Прослуховування пісні у виконанні рок-гурту «Плач Єремії»
Виразне читання поезії «Із янголом на плечі» Словникова робота
Лелійно — тихо, невпевнено; вировий — бурхливий, стрімкий, який захоплює, втягає за собою; моровий — пошесть, смерть.
Бесіда за змістом прочитаного
- Які враження у вас викликали пісня та вірш?
- Яка тема твору?
- У чому ідея поезії?
- Який жанр твору?
- Чому І. Малкович свій твір назвав старосвітською баладою? Що таке балада?
- Чим пояснити те, що герой твору рухається поночі зі «свічею»?
- Що символізує темінь у баладі?
- Що вам відомо про янгола?
- Як він поводиться, перебуваючи на плечі в невідомого?
- Які епітети використовує автор, щоб надати твору тривожності?
- А метафори у творі теж виконують цю роль? Назвіть їх.
Гра «Хто швидше?»
Випишіть із твору всі засоби художньої виразності.
Виразне читання твору «З нічних молитов»
Бесіда за змістом прочитаного
- Які почуття у вас викликав вірш?
- У чому ви вбачаєте його тему та основну думку?
- Яка ідея твору?
- Чим споріднені твори «Із янголом на плечі» та «З нічних молитов»?
- Із якими проханнями автор звертається до Бога?
V. Підсумок уроку «Мікрофон»
- Як ви гадаєте, чи є у вас янгол на плечі?
- А що потрібно робити людині, щоб її не покидав янгол?
VІ. Домашнє завдання
Вивчити твір напам'ять.
|