П`ятниця
18.07.2025
13:50
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Тема жіночої долі

Вічна тема матері й сина у творах Т. Шевченка “Катерина”, “Наймичка”, “У нашім раї на землі...”

Мета: поглибити знання про життєпис і творчість письменника, допомогти учням усвідомити, чому Шевченко так уболівав за долю жінок, яким є художнє втілення цієї теми; охарактеризувати образ знедоленої жінки-матері, звернути увагу на її внутрішній світ, на трагізм долі дівчини-селянки, на несправедливість існуючого ладу; розвивати вдумливе сприйняття художнього тексту, вміння виважено і ґрунтовно висловлювати власні думки, уміння співвідносити події твору з фактами тогочасної дійсності; виховувати повагу до жінки-матері, риси чуйності, доброти, людяності.

Обладнання: портрет Т.Г. Шевченка, презентація до уроку, «Кобзар» Т.Г.Шевченка.

 

ХІД УРОКУ

У всякого своя доля

І свій шлях широкий…

Т.Г.Шевченко

І.Організаційний момент.

ІІ. Мотивація до сприйняття нового матеріалу.

(Слайд 1. Звучить інструментальна мелодія .)

Жіноча доля! Хто її розкаже? Жіноча доля! Хто її збагне? Кожна дівчина мріє про щасливе кохання, про шлюб, сімю, але доля складається по-різному.

«Такого полум’яного культу материнства, - писав М.Рильський,- такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світу. Нещасний в особистому житті, Шевченко найвищу і найчистішу красу світу бачив у жінці, в матері». Кожна дівчина мріє про щасливе кохання, про шлюб і сім’ю. Але доля багатьох дівчат складається по-різному.

Тема жінки-матері – провідна у творчості Т.Г.Шевченка. Великий поет і художник все своє життя низько схиляв голову перед українською жінкою. Він створив прекрасні образи жінок, матерів, які нас чарують, зворушують, захоплюють…

Коли цю кохану чи матір, цю святиню топчуть, знущаються з неї пани і підпанки, чесна людина, а тим більше поет-трибун, мовчати не може. Тому Шевченко на весь голос заговорив про жінку.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку(Слайд 2,3)

  • нашого уроку «Тема жіночої долі – одна з провідних тем Шевченкової творчості. Тема матері й сина в поемі «Катерина». ( запис у зошити).

Епіграфом до уроку є рядки Тараса Шевченка з поеми «Сон» : «У всякого своя доля І свій шлях широкий…» (запис у зошити),до якого ми повернемося наприкінці уроку.

Не одне покоління задумувалося над питанням «Хто винен у трагедії, що сталась з Катериною ».Їй співчували, звинувачували, виправдовували, шукаючи причину нещастя в людях, які її оточували, в суспільстві, в характері самої героїні, ми з вами ще раз перегорнемо нетлінні сторінки поеми і спробуємо зрозуміти, що ж привело молоду матір до самогубства, а її дитя – до злиденної долі поводиря старця-кобзаря.

Сьогодні на уроці ми дослідимо роль жінки в житті поета, познайомимося з поемою «Катерина», визначимо композиційні особливості та проблематику твору, дослідимо художні засоби поеми; розглянемо проблему жінки – матері у поемі; також познайомимося з репродукцією картини Т.Г.Шевченка «Катерина».

ІV. Виклад нового матеріалу

Слово вчителя: (Слайд 4 )

Сам рiс без матерi: "Там матiр добрую мою ще молодую у могилу нужда та праця положила…" А пiзнiше Тарас Шевченко став вiльним, але одружитися так i не встиг, так що своїх дiтей i дружини у нього не було. Мрiяв вiн поселитися в Українi, одружитися, але обставини склалися по-iншому.

I все-таки вiн дуже любив дiтей, завжди їм спiвчував, i улюблений його образ – це мати з дитям. Щаслива мати, вiльна, як у тому "снi", що приснився крiпачцi.

У нашiм раї на землi

Нiчого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим…

I на оновленiй землi

Врага не буде, супостата,

А буде син, i буде мати,

I будуть люди на землi… (Слайд 5 )

Для Тараса Шевченка жіноча недоля була не просто однією з тем його творчості, а згустком крові, що запеклась у його серці. Доля жінки – кріпачки для нього – насамперед доля його рідної матері, котру передчасно « у могилу нужда і праця положила», це його рідні сестри: Катря, Ярина та Марія, оті «голубки молодії», в яких у наймах коси побіліли. Це, зрештою, його перша трепетна юнача любов – Оксана Коваленко. Отже, жіноча доля для нього не тільки була соціальною, а й особистою трагедією.

Випереджальним домашнім завданням була робота в парі, підготувати розповідь про роль жінки в житті Тараса Григоровича Шевченка.

(Слайди 6, 7, 8, 9)

Слово вчителя: (Слайд 10)

У 1838-1839 роках Тарас Шевченко пише поему «Катерина», яка знайшла найбільше визнання в українського народу.

Удома ви прочитали поему.( Слайд 11)

Робота з текстом.

  • Назвіть персонажів твору.
  • Якою Шевченко зображує Катерину на початку твору? (Ве­селою, радісною, щиро закоханою. Вона і гадки не має, що коханий Іван-москаль може її кинути).

 

  • Як склалося життя, коли її залишив коханий?
  • Чому не дочекавшись свого чорнобривого, Катерина залишає село?
  • Як закінчується життя Катерини в поемі?
  • Як ви вважаєте, чому поема має назву саме «Катерина»?

Можливо, тому, що в житті Тараса Шевченка було дві Катерини – мама і сестра.

(Слайд 12)

Давайте визначимо провідний мотив поеми, тобто об’єднаємо тему та ідею твору. Про що ви дізналися читаючи поему?( учні пропонують варіанти: розповідь про нещасне кохання, розповідь про те, як москаль зрадив Катерину, показ нещасної долі Катерини, розповідь про гірку долю сина Катерини тощо).

Отже, провідний мотив поеми: зображення трагічної долі жінки-покритки та дитини-безбатченка в кріпосному суспільстві ( запис у зошити).

Робота в групах.

Завдання для І групи. Визначають композицію твору, зміст.

Завдання для ІІ і ІІІ групи.

Перед вами уривок з поеми «Катерина»:

Реве, стогне хуртовина,
Котить, верне полем;
Стоїть Катря серед поля,
Дала сльозам волю.
Утомилась заверюха,
Де-де позіхає;
Ще б плакала Катерина,
Та сліз більш немає.
Подивилась на дитину:
Умите сльозою,
Червоніє, як квіточка
Вранці під росою.
Усміхнулась Катерина,
Тяжко усміхнулась:
Коло серця — як гадина
Чорна повернулась.
Кругом мовчки подивилась;
Бачить — ліс чорніє,
А під лісом, край дороги,
Либонь, курінь мріє.

2 група – указати епітети, метафори та знайти фразеологізми;

  1. група – назвати тавтологію та порівняння.

На виконання завдання відводиться 3 хвилини, час пішов.( Презентація відповідей –відповідає 1 учень від групи).

Слово вчителя:

Прочитайте початок поеми.

1.Кого мав на увазі Т.Шевченко під словом москалі?

Як бачимо, Шевченко у поемі «Катерина» неоднозначно підкреслює: москалі – чужі люди і має на увазі російських солдат-офіцерів, які приносять тільки лихо українському народу, бо вони – чужі, ворожі всьому українському. Мабуть, тому й попереджає українських дівчат.

Т.Шевченко не заглиблюється в історію кохання Катерини й офіцера-москаля, не описує епізодів зваблення дівчини. Поет поставив перед собою значно інше завдання: показати біль і мандри Катерини як жінки-матері, як нещасної покритки. Адже образ жінки-матері для поета був джерелом найвищого натхнення.

А жіночки лихо дзвонять, Матері глузують, Що москалі вертаються Та в неї ночують… Справді, людський поговір безжальний, і цим поет тонко готує грунт, щоб пояснити, чому батьки виганяють доньку з дому. Аби дати відповідь на це запитання та визначити проблематику твору, давайте заслухаємо уривок з поеми «Катерина» у виконанні ваших однокласників. (слайд 14 )

(учні виконують уривок з поеми «Катерина»)

- Що змусило батьків розстатися з Катериною?

- Чи засуджує поет таке жорстоке рішення?

-Хто приймає рішення у цій родині? Чому?

- Кожна мати, вирощуючи доньку, думає про той час, коли віддаватиме її заміж. Весілля – надзвичайно важлива подія в житті дівчини та її батьків. Треба зрозуміти психологію жінки-селянки, яка роками, ще, мабуть, з дитинства уявляла собі весільний обряд своєї доньки. І тепер, коли стало зрозумілим, що весілля не буде. Ви, напевно, звернули увагу, що протягом усієї сцени вигнання Катерини з дому батько мовчав. Але не тільки тому, що він небагатослівний. І хоча мати говорила від імені двох, Катерина мовчала, ніби ще на щось сподівалася, і лише коли почула батькове: «Чого ждеш, небого?»- зрозуміла, що батькове рішення безповоротне, бо в українській родині останнє слово завжди було за батьком

- Та чи принесло це вигнання полегшення батькам?

- Як ви оцінюєте поведінку Катерини? Вона мусить бути виправданою чи покараною?

- Чи можна в наш час зустріти подібну ситуацію? Чим це можна пояснити?

- Кого зустріла Катерина під час своїх поневірянь у дорозі?

- Чому Катерина принижує себе, благаючи офіцера не відштовхувати її?

У поемі "Катерина" Т. Шевченко розповів не тільки про наругу над коханням, а й уперше звернувся до теми материнства, яке приносить головній героїні не щастя, а ганьбу і смерть.

- Свідомим чи несвідомим, на вашу думку, було рішення Катерини про самогубство? Чи думала вона в цю мить про дитину?

- Чи відповідально поставилась Катерина до дитини, кидаючи її напризволяще?

- Чи можна виправдати вчинок матері, що залишила свою дитину?

- Зараз подібне явище також дуже поширене: матері кидають маленьких новонароджених дітей у пологових будинках.

Висловіть свої думки стосовно того, чи є на світі причини, які б могли виправдати таких горе-матерів.

- Як у наші дні ставляться в суспільстві до подібної поведінки дівчат? Так які ж проблеми порушує автор у поемі «Катерина»? (Слайд 15)

  • Проблема кохання та зради;
  • проблема батьків та дітей;
  • проблема жінок-покриток;
  • проблема дітей-безбатченків.

Проблемне питання:

Подумайте і висловіть свою думку, який характер проблем в поемі «Катерина»: побутовий чи соціальний? (Слайд 20 )

( Учитель робить висновок на основі відповідей дітей, що описується побутова сцена кохання, але через соціальну несправедливість та безвідповідальність панів, руйнуються людські життя).

Отже, жанр твору – соціально-побутова поема ( запис у зошитах).

Слово учителя :Робота в парах.

Давайте пригадаємо сюжетні елементи і визначимо їх в поемі «Катерина» (запис у зошити): (Слайд 17)

-завязка (знайомство й кохання Катерини з москалем);

-розвиток дії ( вигнання зганьбленої дочки з дому);

-кульмінація (випадкова зустріч Катерини з Іваном на чужині);

-розвязка ( самогубство героїні)

Давайте пригадаємо позасюжетні елементи і визначимо їх на прикладі поеми «Катерина» ( запис у зошитах): (Слайд 18)

  • Назва ( «Катерина»);
  • Присвята ( Висилю Жуковському);
  • Портрет «чорні брови», «карі очі», «біле личко»;
  • Пейзаж – гармонійно вплетені у текст
  • Інтер’єр - відсутній
  • Сни героїв - відсутні
  • Підзаголовок – відсутній

 

(Слайд 19)

Проблемне питання: - Чи звинувачує Тарас Шевченко свою героїню?

( Відповідь: Катерина порушила народну мораль: народила позашлюбну дитину, відомо, що у той час жорстоко ставились до жінок-покриток усі, навіть рідні батьки. Катерина у розпачі скоює ще один страшний гріх – накладає на себе руки. В авторських відступах не звучить звинувачення й докору на адресу нещасної жінки, навпаки, Шевченко її, грішну, жаліє. А дівчат застерігає не повторювати помилок нещасної дівчини).

Слово вчителя:

Тарас Шевченко не лише майстерно розповів нам трагічну долю Катерини, а й вилив біль Катерини на своє полотно.

Яна підготувала індивідуальне завдання, розкриє нам тайну картини Шевченка «Катерина» (Слайд 20)

 

  • пригадаємо епіграф до нашого уроку: У всякого своя доля І свій шлях широкий…У кожного з вас попереду ціле життя, і від вас залежить, яку стежку ви оберете. Умійте робити висновки і обирати правильний шлях.

Вірші Тараса Шевченка завжди бентежили українську душу, дуже часто вони ставали піснями.

Тяжка доля Катерини. Така її доля…

Саша підготувала нам пісню на слова Т.Шевченка «Така її доля».

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Метод «Мікрофон»

Проблемне питання: Який життєвий урок ви винесли з нашого заняття? Над чим задумались?

(Кохання – не лише почуття, а й велика відповідальність; не можна обманювати, адже це може призвести до ганебних наслідків; треба слухати своїх батьків, адже в них більше життєвого досвіду, треба вміти відповідати за свої вчинки, треба вміти протистояти життєвим негараздам тощо)

2.Асоціативне гроно

Жінка

Мати турботлива

Ніжна добра

Сестра дружина

3. Метод «Прес».

Проблемне питання: Чи можна Т.Г.Шевченка назвати знавцем долі жіночої?

(Учні відповідають, використовуючи схему методу «Прес»:
Я думаю,
Тому що…
Наприклад
,

VІ. Оцінювання учнів

VІІ. Домашнє завдання

Прочитати поему Т.Г.Шевченка «Наймичка», написати твір – мініатюру:

«Майбутнє Івася».

Реве, стогне хуртовина,
Котить, верне полем;
Стоїть Катря серед поля,
Дала сльозам волю.
Утомилась заверюха,
Де-де позіхає;
Ще б плакала Катерина,
Та сліз більш немає.
Подивилась на дитину:
Умите сльозою,
Червоніє, як квіточка
Вранці під росою.
Усміхнулась Катерина,
Тяжко усміхнулась:
Коло серця — як гадина
Чорна повернулась.
Кругом мовчки подивилась;
Бачить — ліс чорніє,
А під лісом, край дороги,
Либонь, курінь мріє.

 

 

Реве, стогне хуртовина,
Котить, верне полем;
Стоїть Катря серед поля,
Дала сльозам волю.
Утомилась заверюха,
Де-де позіхає;
Ще б плакала Катерина,
Та сліз більш немає.
Подивилась на дитину:
Умите сльозою,
Червоніє, як квіточка
Вранці під росою.
Усміхнулась Катерина,
Тяжко усміхнулась:
Коло серця — як гадина
Чорна повернулась.
Кругом мовчки подивилась;
Бачить — ліс чорніє,
А під лісом, край дороги,
Либонь, курінь мріє.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (03.04.2019)
Переглядів: 54 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту