Урок № Дата
Тема: Мікротема й абзац. Ключові слова в тексті й абзаці
Мета: поглиблювати знання учнів про текст та його основні ознаки; удосконалювати вміння й навички школярів виділяти в тексті тему, мікротему, тематичні речення, ділити текст на абзаци; розвивати творчі вміння працювати з текстом, досліджувати, зіставляти, аналізувати його структуру; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу навчати школярів розуміти й цінувати життя, дотримуватись правил протипожежної безпеки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація до уроку.
Перебіг уроку
- Організаційний момент
- Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
- Дослідження-зіставлення
- Метод «Незакінчене речення»
- Група речень, об’єднаних між собою темою, основною думкою та граматично, називається… (текст)
- Будь-який текст складається з двох і більше… (речень)
- Те, про що йдеться в тексті, називається… (темою)
- Те головне в тексті, що автор стверджує, до чого він закликає, чого навчає, називається… (основною думкою)
- Основні ознаки тексту – це:
- Наявність теми й основної думки.
- Наявність двох і більше речень.
- Пов’язаність речень за змістом.
- Послідовність та завершеність викладу.
- Граматичний зв’язок між реченнями.
- Текст має структуру. У ньому є… (вступ, основна частина, кінцівка)
- Визначення теми й мети уроку
- Мотивація навчальної діяльності
- Формування умінь і навичок у процесі практичної роботи
- Коментований диктант
Вогонь – друг?
Вогонь – один із найперших помічників людини. Тисячі років назад він зігрівав людину, захищав її від диких звірів, допомагав готувати їжу.
Він і зараз залишається нашим другом. Але якщо з ним поводитися неправильно, то він може перетворитися в жорстокого ворога.
Пожежа може статися не тільки в квартирі, а й у природі, в транспорті, в громадських місцях. Причини пожежі можуть бути різні: електроприлади, газ, вибухонебезпечні речовини.
Де б ви не знаходились, пам'ятайте, що ваша поведінка може стати причиною цієї пожежі, або навпаки – допоможе попередити її. Не забувайте: дотримання правил протипожежної безпеки – запорука спокійного життя.
- Робота з підручником (с. 192)
- Метод «Займи позицію»
- Визначте кількість мікротем у тексті.
- Чи співпадають абзаци з мікротемами?
- Скільки тематичних речень у тексті?
- Пошукова робота
- Знайдіть у тексті ключові слова та підкресліть їх.
- Закріплення й систематизація здобутих знань
- Виконання тестових завдань
- Тема тексту розкривається за допомогою:
- Абзацу
- Мікротеми
- Основної думки
- Одне найбільш значуще речення мікротеми називається…
- Тематичним
- Ключовим
- Основним
- Слова в тексті, які мають істотне смислове навантаження, називаються…
- Тематичними
- Ключовими
- Основними
- Те головне в тексті, що автор стверджує, до чого він закликає, чого навчає, називається…
- Темою
- Мікротемою
- Основною думкою
- Установіть відповідність між рядками слів та визначеннями орфограми:
- Хв..лястий, зат..шок, кр..вий А. Написання м’якого знака
- Не/воля, не/сміливий, не/дарма Б. Букви е, и, що позначають
ненаголошені голосні в
коренях слів
- Голланд..с..кий, тюмен..с..кий, В. Подвоєння приголосних
тернопіл..с..кий
- Легко/атлетичний, фізико/ Г. Написання частки не з математичний, м’ясо/молочний різними частинами мови
Д. Написання складних слів
- Установіть відповідність між умовами постановки тире і прикладами речень:
- На місці пропущеного члена
речення А. Думки – вічна енергія.
- Перед узагальнювальним
словом Б. Кінчається пам’ять –
кінчається нація.
- У безсполучниковому складному
реченні В. Дикі голуби – горлички –
здивовано позирають на нас із
верхів’я посадки.
- Між підметом і присудком Г. Вода, хмари, плав – все
пливло, все безупинно
неслося вперед.
Д. Батько не розуміє сина, а
син – батька.
- Підбиття підсумків уроку
- Рефлексія
- Домашнє завдання
Опрацювати § 34,
виконати впр. 421 (с. 194),
* скласти словниковий диктант (36 слів) на одну з вивчених орфограм.
|