Основні орфограми
Мета: повторити вивчене про типи орфограм, удосконалювати вміння визначати в словах орфограми й обґрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилом; виховувати любов до рідної землі та її природи; розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, емоційну сферу, формувати вміння й навички роботи з таблицею, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.
Тип уроку: урок повторення.
Обладнання: підручник, таблиця.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Повторення ключових питань теми.
*Бесіда.
- Що є предметом вивчення орфографії?
- Який зв’язок існує між орфографією й орфоепією?
- Що вивчає орфоепія?
- Що таке орфограма?
- Які ви знаєте види орфограм? Навести приклади слів з буквеними й небуквеними орфограмами.
*Робота з таблицею.
Орфограми буквені
|
Орфограми небуквені
|
Вибір написання слова (певної букви) з ряду можливих варіантів за умови однакової вимови.
|
Написання слів разом, окремо, через дефіс, апостроф, перенос слів, скорочення слів.
|
Наприклад: веселка (орфограма: букви е-и, шо позначають ненаголошені голосні в коренях слів);
боротьба (орфограма: букви, що позначають звуки, які уподібнюють ся); сказати (орфограма: букви з-с у префіксах з-(с-).
|
Наприклад: нехтувати (орфограма: не з дієсловами); здоров’я (орфо грама: апостроф); синьо-жовтий, зорепад, пів-Києва (орфограма: написання разом, через дефіс складних слів); проф., доц. (орфо грама: скорочення слів).
|
ІІІ. Виконання вправ на повторення.
* Словниковий диктант. У кожному слові визначити орфограми, вказати орфограми буквені й небуквені. Слова з двома орфограмами підкреслити.
Висота, берег, відлуння, туманний, м’ята, синь, Львів, усміхається, переливається, премилий, приєднатися, з’єднання, прірва, розмаїтий, безстрашний, беззмістовний, блакитний, водограй, животворний, яскраво-бірюзовий, пів-Ялти, пів’ялини, проф. Яковенко, директор, імідж, ієрогліф, настурція, інвестиція, сузір’я Галактика, Чумацький Шлях.
Словник. Настурція – декоративна рослина; нагідки. Імідж – образ людини, уявлення інших про неї, інколи створюване цілеспрямовано. Інвестиція – довготермінове вкладення капіталу (коштів) у певну справу, підприємство.
* Робота біля дошки. Записати речення, виділити в словах орфограми. Вказати орфограми буквені й небуквені.
І. Яка прекрасна й невблаганна осінь переступає в шурхоті яснім! (О.Омельченко.) Свій жовтий килим стелить листопад. (Д.Павличко.) У світі пречистім берізка співатиме листом барвистим. (Л.Білозерська.) Старий вишняк лякливо коло хати закутався в багряно-сизий плед. (Д.Луценко.) Леліє далина безмежна, золота. (А.Турчинська.) Гомоніла пуща лунко, стоголосо, зелено-пурпурні розчесали коси сосни вікові. (Д.Фальківський.) Вересень з вітром осіннім стрівся у полі мені, став пригощати насінням, яблук приніс в пелені. (П.Воронько.)
ІІ. Луками в травах м’яких тихо ніч синьоока бродила, тихо встилаючи лан. (М.Богданович.) Навстіж вікна мої розчиніть! (Є.Гончаренко.) А хижа ніч регоче страхітливо беззубим ротом, прірвами очей. (І.Немченко.) Гірчить вечірнє сонце полином. (Є.Гуцало.) Приліг вітрець на березі під шелест лепехи. (К.Дужа.) Село присіло у сади зелені, висока голубінь не має меж. (А.Горбівненко.) Забриніло сонце в блискучих розломах хмар. (В.Захарченко.) Сонце в сонних лісах вії ніжно відкрило, а відлуння в горах день новий розбудило. (П.Кубаєвич.) Розкрило сонце білу парасоль, хмарки розпустять пелюстки-лілеї. (Т.Бартош.) В небуття пішло минуле, в прірву над обривом. (В.Лагода.)
* Попереджувальний диктант. Позначити в словах орфограми.
А я без тебе, земле, безпорадний. (Т.Вишталюк.) Україно, Україно! Лелечатами по світу розлетілись твої діти. Дуже тяжко на чужині приживатися мені! (М.Волощак.) Вперед, мій брате-коню, в путь! Ми совістю братів приречені на волю! (В.Вербич.) Солоспів материнської мови! О, тобі я не зрадив ніде. (Д.Кремінь.) Україно моя! Все життя прихилю до твоєї краси чарівної. (Ю.Воропай.)
* Диктант із коментуванням. Позначити в словах орфограми.
Над озірцем журавель споважніло в академічній задумі ступав. (Б.Олійник.) Останні вже дукатики береза на пальцях лічить, літу віддає. (Л.Костенко.) Зсушив, зв’ялив, оббив вже лист злий вітер-недосвіт. (Р.Бернс.) Теплий ще вересень дивну мережку злотом червоним на листі заплів, злотом посипав і трави, і стежку, пахом осіннім сади напоїв. (С.Черкасенко.) Сонце скотилося на поле. З долини прилетів теплий вітерець, зашелестів важкими, вологими стеблами пшениці. Синій вечір прибився з поля на подвір’я і притулився до яблунь перепочити. Перепілки гукали зі степу, та вечір кволо шелестів листям і пестливо тягнув до вікон сірі крила. (В.Добрянський.) Шістнадцять кіс дзвенять, гудуть, густі жита кладуть. (П.Воронько.)
* Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені літери. Позначити в словах орфограми.
Рвет..ся осінь руками кр..вавими до далекого сон..чка любого; кров на шатах пр..пишних шарієт..ся, оксамит і парчу зал..ва. Рветься осінь. Терни невидимії їй все тіло поранили, змучили, а вона ро..пачливо всміха..т..ся: “Сонце, сон..чко, глянь, я сміюсь!” (Леся Українка.)
* Вибірковий диктант. Виписати слова іншомовного походження та похідні від них, позначити в кожному орфограму.
Душі моєї хроніка ще досі не написана, під звуки фісгармонії і ній думка заколисана. (Т.Уєвич.) Душа теж потребує ванни, коли є в вас душа, одначе. (І.Драч.) Є в мене дні сентиментальні, коли посумувать охота, щось почитати старосвітське – чи Діккенса, чи Вальтер Скотта, чудні ввижаються пригоди, якісь романи, втечі, змови, мандрівка довга в диліжансі і незнайомки загадкові. (Ю.Тувім.) А Марк Твен, а Гюго, Карамзин, а Шекспіра дзвінкі сонети… Я – полтавець, Вкраїни син, але рідний я син і планети. (Д.Луценко.) Ідилія? Кажіть. Архаїка? Не треба. У закутку душі хай буде трохи сад. Вже дожились – забули колір неба… (Л.Костенко.) Мене в житті також не тішив штиль, не падала з висот небесна манна. (Д.Луценко.) Вечірнє сонце ткало лукам шати, дощ іскор дзвінко брязкав по корі, і, мов на флейтах апасіонато, акорд блакиті блимнув угорі. (О.Фішер.)
Словник. Фісгармонія – пневматичний клавішний музичний інструмент, за формою схожий на піаніно, а за звучанням – на орган. Сентиментальний – надмірно чутливий, емоційний. Ідилія – життя, що проходить у злагоді, без сварок, у безтурботності. Архаїка – давнина. Апасіонато – музичний термін, що означає: пристрасно, натхненно. Акорд – сполучення різних за висотою тонів, що сприймаються в звуковій єдності.
* Навчальний диктант. У виділених словах позначити орфограми.
Ми ціною життя здобулись на права ставить грань поміж чорним і білим. І відтоді на віру приймаєм слова лише ті, що оплачені ділом. Ми навчилися навіть в роковану мить чесно долі дивитись у вічі. Нам неправда ненависна, як антисвіт, та півправда – ненависна вдвічі. Ми прощаєм нестачу валюти в словах, та нещадні, як ти з гендлярем на паях за слова прикупляєшвалюту! (Б.Олійник; 60 сл.)
ІV. Підбиття підсумків уроку.
V. Домашнє завдання. Переписати речення, подані у вправі 8, позначити в словах орфограми.
|