Повторення в кінці року (3 години) 8 клас
Словосполучення й речення. Види речень. Розділові знаки в кінці речень
Мета: повторити, закріпити, узагальнити знання учнів з розділу «Синтаксис. Пунктуація», а саме: «Словосполучення й речення», «Просте двоскладне речення», «Односкладні й неповні речення», «Речення з однорідними членами», «Речення зі звертаннями, вставними словами», «Речення з відокремленими членами»; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, пам’ять, увагу; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати вміння дотримувати правил дорожнього руху і використовувати транспортні засоби, а також виховувати почуття відповідальності.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань, умінь та навичок (формування мовленнєвознавчої компетенції).
Засоби навчання: підручник, роздавальний матеріал, проектор.
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
II. Повідомлення теми, цілей та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
III. Відтворення учнями понять і засвоєння відповідної їм системи знань із розділів, опрацьованих у 8 класі.
Робота в парах «Аукціон знань» (соціальна компетентність).
— Проведіть бесіду у формі діалогу, поставивши один одному запитання. Відповіді мають бути доповнені прикладами (можна скористатися художніми творами).
1. Що вивчає синтаксис і з яких розділів він складається?
2. Схарактеризуйте словосполучення (його будова і види за способом вираження головного слова).
3. Схарактеризуйте речення (за метою висловлювання, порядок слів у реченні, логічний наголос, двоскладні й односкладні, прості і складні речення).
4. Чим виражається підмет у реченні?
5. Які типи присудків ви знаєте?
6. Які члени речення називають другорядними?
7. Схарактеризуйте означення (узгоджені і неузгоджені), а також прикладку як різновид означення.
8. Схарактеризуйте прямі і непрямі додатки.
9. Які ви знаєте види обставин?
10. Назвіть типи односкладних речень.
11. Які речення називають повними, а які — неповними?
12. Схарактеризуйте ускладнені прості речення.
— Оцініть свого співрозмовника, критично аналізуючи його знання, здобуті у 8 класі.
— Дайте слушні поради однокласникам щодо усунення прогалин у знаннях програмового матеріалу.
IV. Узагальнення і систематизація знань.
Колективна робота з текстом (компетентність колективної творчої діяльності)
Комунікативний практикум (компетентність саморозвитку та самоосвіти).
— Складіть зв’язне висловлювання на тему «Для чого потрібні правила дорожнього руху?», використовуючи односкладні речення, звертання, однорідні та відокремлені члени речення.
Творча лабораторія (комунікативна компетентність).
Робота в групах,
— Поясніть подані фразеологічні звороти. Уведіть їх у речення.
I група
1. Лізти поперед батька в пекло.
2. Узяти голіруч.
3. Плутаючись під ногами.
4. З року в рік.
5. Ніколи вгору глянути.
II група
1. Опустивши голову.
2. Як у рот води набравши.
3. Сіяти розбрат.
4. Не розгинаючи спини.
5. Байдики бити.
Ill група
1. Hi в тин ні в ворота.
2. Світ крутиться перед очима.
3. Дати драла.
4. Дерти втридорога.
5. Збоку видніше.
Лінгвістична гра «Упіймай помилку» (компетентність саморозвитку та самоосвіти).
— Відредагуйте речення. Запишіть правильний варіант.
1. Даруючи книгу товаришеві, йому було приємно.
2. Перескакуючи через кропиву, вона, звичайно, його обпекла.
3. Блукаючи лісом, учнями було зібрано матеріал до твору.
4. Відчиняючи вранці вікно, по-перше, видно ряд квітучих вишень.
5. Столітній дуб зацікавив хлопців, перебуваючи на екскурсії.
6. Працюючи надворі, стало раптом дуже холодно, незатишно.
V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Вправа «Незакінчене речення» (соціальна компетентність).
— Я зрозумів(-ла)...
— Найбільші труднощі в мене були.....
— Я не знав(-ла), а тепер знаю...
|