П`ятниця
18.07.2025
09:27
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Тема: І.Малкович «З янголом на плечі», «З нічних молитов». Глибокі роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина, як не втратити віру у житті.

Мета. Ознайомити школярів із життям і творчістю сучасного автора Івана Антоновича Малковича ― видатного українського видавця, поета, лауреата Шевченківської премії України; розвивати навички усвідомлення та розуміння прочитаних віршів, вчитись висловлювати власні міркування та роздуми; поглиблювати вміння аналізувати ліричний твір, повторити відомості з теорії літератури, виховувати почуття поваги до творчості сучасних поетів, розвивати почуття естетичного смаку та сприймання музики на вірші відомих українських поетів.

Обладнання: підручник, портрет Івана Малковича, аудіозапис пісні «Із янголом на плечі» у виконанні М. Бурмаки та рок-гурту «Плач Єремії», зображення ангелів.

Епіграф

Любіть Україну всім серцем своїм

і всіми своїми ділами

В.Сосюра

Хід уроку

І.Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель напамять декламує вірш:

Невже ще існують люди,
котрі читають вірші? —
спитав поет. —
Бо ж вірші — то тільки паперові серветки,
Що слугують мені до промокання сліз.
Люди, котрі підбирають
мокрі паперові серветки, —
це ті самі, що лишаються з потерпілим,
доки не приїде карета «швидкої»,
ті, що можуть подарувати квіти
незнайомій самотній жінці —
і піти собі, так і не назвавшись,
ті, хто завжди має час для заблуканих перехожих
і для старих людей.
Невже ще є такі люди? —
спитав поет. —
Бо я до них не належу…

Оксана Забужко

 

Психологічний тренінг:

Сподіваюся, що серед нас знайдуться ТАКІ люди, ми читаємо вірші, ми вчимося милосердю, гуманності, толерантності. Ми намагаємося долучитися до прекрасного, навчитися розшифровувати символічні знаки і натяки поетичних рядків, які читаємо серцем, і кожен наш крок у знайомстві з сучасними авторами відлунює у душах стоголоссям «я люблю Україну!», «я – українець», «ми – єдині».

 

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Актуалізація суб'єктивного досвіду – роздуми над епіграфом уроку: «Якими ділами можна показати любов до батьківщини? Наскільки сильно серце може бути віддане рідному краю?». Яких сучасних митців-патріотів ви знаєте?

ІІІ. Опрацювання нового навчального матеріалу.

  1. Слово вчителя.
  • Сьогоднішнє знайомство у нас з людиною, яка започаткувала першу приватну друкарню у перші роки незалежності України лише тому, «бо хотів, щоб перший «Буквар» його сина починався не зі слова «акула» чи «автобус», як це було раніше, а зі слова «ангел».
  • Митець з Івано-Франківщини, чия мати з роду Арсеничів, представник якого врятував Івана Франка від голодної смерті після коломийської тюрми.
  • Видавець, який популяризує українську книжку для кожної дитини «від 2 до 102 років» – як зазначено на книжках видавництва, і всі знають, що «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» – це серйозно, якісно і надовго.
  • Поет, який з дитинства «видавав» свої «захалявні книжечки-зшитки», вчився на скрипаля, мріяв про прекрасне й українське.
  • Наймолодший член Спілки письменників СРСР трагічного для України 1986 року.
  • Батько двох синів, вихованих на всьому українському.
  • Творець «Української абетки» гігантських розмірів (240 кг, 3х4 метри), занесеної у Книгу рекордів України.
  • Неординарна особистість, який під поясненням літери Б - запропонував слово «Барбадос», бо ця держава на Карибських островах має прапор синьо-жовтого кольору із тризубцем.
  • Трудолюб, який свої сили пробував на посадах редакторів різних видавництв, журналів, який знає роботу сучасних медіа та поліграфії, який знайшов однодумців, друзів і зміг втілити мрію свого життя.
  • Видавець "Дитячої Євангелії" з благословіннями Першоієрархів найбільших традиційних християнських церков в Україні
  • Сучасник, який відкрив українським читачам «Гаррі Поттера» та інші світові цікавинки та прищепив дітям любов до казок, розфарбувавши їх у яскраве вбрання та надавши неповторних відтінків.
  • У 2017 роцы лауреат найвищої культурно-мистецької премії нашої держави- Шевченківської.

 

  1. Схвальний відгук на свою збірку "Білий камінь", 1984 Іван Малкович одержав від відомої поетеси Ліни Костенко. Вислів ви прочитаєте, розгадавши криптограму.

1 учень працює над розшифровкою криптограми. 18.1.14.18.12.9.18.12.29.1 - 22.15.21.11.20.15.1 - 24.15.21.1.13.18. ( "Найніжніша скрипка України")

 

  1. «Гронування» біографічного портрета поета:

Скрипаль

Іван Антонович Малкович

 

Член Спілки письменників

 

Перекладач

Вчитель

Поет

 

Редактор вид-ва «Молодь»»

 

Редактор вид-ва «Веселка»»

 

Редактор телепрограми «Укртелефільм»

 

 

Працівник журналу «Соняшник»

 

 

Один з організаторів фестивалю «Червона рута»

 

Кавалер Міжнародного ордену усмішки

Директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Лауреат Шевченківської премії

У списку ТОП-100 найвпливовіших людей України

ПАТРІОТ УКРАЇНИ

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. «Мозковий штурм»:
  • Чому така назва у видавництва?
  • Чому перша книга, видана І.Малковичем була «Українська абетка»?
  • А – ангел, а яка Б, а Я ?
  • Чи допомагала музична освіта автору у написанні віршів?
  • Які досягнення потрапляють до Книги рекордів України? А до Книги рекордів Гіннеса?
  • Що вам відомо про Шевченківську премію? Хто з письменників її вже отримував?

 

З ТЕОРІЇ ЛІТЕРАТУРИ поняття «балада»- це сюжетний віршований твір, у якому зображуються, незвичайні (переважно трагічні) події історичного, героїчного або фантастичного змісту.

Зачитати з підручника визначення «старосвітська».

 

  1. Робота зі змістом поезії «Із янголом на плечі»

Виразне читання вірша учнем. Бесіда за прочитаним:

а) чому І.Малкович назвав свій твір старосвітською баладою?

б) які асоціації виникають у зв’язку з використанням біблійної тематики?

в) яким ви уявляєте янгола?

 

6. УЧИТЕЛЬ РОЗПОВІДАЄ ПРИТЧУ.

До чоловіка звернувся янгол:

- Хочеш, я покажу тобі твоє життя?

- Хочу,- відповів чоловік. Янгол підняв його над землею и чоловік побачив своє життя і дві пари слідів від ніг, які йшли поряд.

- Хто це поряд зі мною?

- Це я,- відповів янгол, - я супроводжую тебе все твоє життя.

- А чому інколи залишається тільки одна пара слідів?

- А це найтяжчі періоди в твоєму житті,- відповів янгол.

- І ти покидав мене в найтяжчі хвилини? Як ти міг?- схвильовано запитав чоловік. Ні, це я ніс тебе на руках,- відповів янгол.

 

У кожного із нас свій янгол, і те, що він для кожного з нас означає, ми спробуємо виразити за допомогою асоціативного куща.

 

7. Асоціативний кущ. Усне словесне малювання ПІД МУЗИКУ відомої співачки Марії Бурмаки, яка написала до вірша «З янголом на плечі» музику (зображення янголів – на дошці).

 

ЯНГОЛ - оберег, захисник, охоронець, порадник, друг, мама, батьки, вища сила, доброта, милосердя, правда, справедливість, любов.

Мікрофон. Які асоціації навіює вам музика? Про що ви б спитали свого янгола?

 

8. Пропоную зробити ідейно-художній аналіз вірша. Робота в групах (по рядах) під аудіозапис пісні «Із янголом на плечі» гурту «ПЛАЧ ЄРЕМІЇ». Порівняти стилі виконання, який більше до душі – аргументувати.

 

І варіант – розмір вірша (тристопний хорей) синонімічний ряд дієслів (БРЕДЕ-ЙДЕ-ВЕШТАЄ-ТИНЯЄТЬСЯ). Пояснити швидкоплинність людського життя та вічні перепони на шляху людини – «Життя прожити – не поле перейти».

 

ІІ варіант – епітети (ВУСТА ГАРЯЧІ, СІРИЙ МАЯТНИК, ВІТЕР ВИРОВИЙ, ІРОД МОРОВИЙ, ГОСПОДНЯ СВІЧА), метафори (НЕ ДИХАЄ СВІЧА, ГУБИ ДРИЖАТЬ, ВИЄ ВІТЕР), порівняння (ЙДЕ ЛЕЛІЙНО, ЯК ДИТЯ)

ІІІ варіант – інверсію (СТОГНЕ ЯНГОЛ ЛЕДЬ ЖИВИЙ), анафору (ЙДЕ, ЙДЕ), перифраз СІРИЙ МАЯТНИК (ЧАС), ГОСПОДНЯ СВІЧА (ЖИТТЯ, ВІК ЛЮДСЬКИЙ),

 

Пояснення вчителем нового тропу «антономазія» - (перейменування) вживання власних імен замість загальних (багатий Крез, наша Сапфо, не будь Гобсеком) ВИЄ ІРОД – у значенні нещасть, хвороб, бід, лиха.

 

Останні слова поезії «Янголе, не впадь з плеча» звучать як заклинання. Ці заклинання і є нашим зверненням до Бога, до вищих сил про допомогу. Кожен у скрутну хвилину шукає допомоги і підтримки, бо надія жевріє у душі кожного з нас до останнього.

 

ІV. Поезія «З нічних молитов» саме про це.

1. Януш Леон Вишневський, польський письменник інтернет-бестселерів, на своїй веб-сторінці написав: «Боже, допоможи мені бути таким, яким мене вважає моя собака». Як ви вважаєте, ці слова можна вважати молитвою?

 

ПОНЯТТЯ «Моли́тва» — звернення віруючого до Бога, богів, інших надприродних або асоційованим з Богом істот, Молитва часто приймає вид поклоніння, вихваляння, прохання чи просто викладу своїх думок. Молитва також часто приймає форми обряду. Наскільки молитва несумісна з ненавистю чи неприязню до ближніх, настільки ж вона тісно пов'язана з любов'ю і співчуттям, які теж є її плодами. Молитва веде до повного преображення всієї людини, її кардинальній переміні до кращого. Серед плодів молитви називають простоту, любов, смирення, терпіння і незлобивість (записати у зошити).

 

2. Пояснення символічного значення образів

СТЕБЕЛЬЦЕ ЛІТА ВСЕЛИТИ ДО САМІТНІХ ДУШ – паросток надії, тепла, сонця, настрою, денного світла, любові, пахощів квітів, співів соловя

КУБЕЛЬЦЕ ЗВИТИвласний дім, прихисток, де рідні люди, де підтримають, зрозуміють і приймуть таким, як є.

ТЕМНІ КРУЧІ – життєві перипетії, перешкоди, хвороби, негаразди.

ОБРУЧ ВІРИ ДОВКОЛА СЕРЦЯ- захисне коло, добробут, впевненості у виживанні.

 

3. «Молитви» письменників (роздатковий матеріал). Порівняльний аналіз поезій-молитов: О.Кониський, Т.Шевченко. Ю.Іздрик.

олександр Кониський

Молитва за Україну

 

Боже великий, єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.

Світлом науки і знання
Нас, дітей, просвіти,
В чистій любові до краю,
Ти нас, Боже, зрости.

Молимось, Боже єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої ласки-щедроти
Ти на люд наш зверни.

Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світу,
Щастя дай, Боже, народу
І многая, многая літа.

1885



 

 

 

 

 

 

ТАРАС ШЕВЧЕНКО

МОЛИТВА

 

Царям, всесвітнім шинкарям,
І дукачі, і таляри,
І пута кутії пошли.

Робочим головам, рукам
На сій окраденій землі
Свою ти силу ниспошли.

Мені ж, мій боже, на землі
Подай любов, сердечний рай!
І більш нічого не давай!

24 мая 1860,

 

Царів, кровавих шинкарів,
У пута кутії окуй,
В склепу глибокім замуруй.

Трудящим людям, всеблагий,
На їх окраденій землі
Свою ти силу ниспошли.

А чистих серцем? Коло їх
Постав ти ангели свої,
Щоб чистоту їх соблюли.

Мені ж, о господи, подай
Любити правду на землі
І друга щирого пошли!

25 мая 1860, С.-Петербург

 

Злоначинающих спини,
У пута кутії не куй,
В склепи глибокі не муруй.

А доброзиждущим рукам
І покажи, і поможи,
Святую силу ниспошли.

А чистих серцем? Коло їх
Постави ангели свої
І чистоту їх с
облюди.

А всім нам вкупі на землі
Єдиномисліє подай
І братолюбіє пошли.

27 мая [1860, С.-Петербург]

ЮРКО ІЗДРИК

МОЛИТВА


Коли повертається світ спиною
і знов поміж нами відстань і стіни
говори зі мною
говори зі мною
хай навіть слова ці нічого не змінять

і коли вже довкола пахне війною
і вже розгораються перші битви
говори зі мною
говори зі мною
бо словом також можна любити

я одне лиш знаю і одне засвоїв
і прошу тебе тихо незграбно несміло:
говори зі мною
говори зі мною

і нехай твоє слово станеться тілом

2013

 

- Які блага для України просить у молитві О.Кониський?

- Чим відрізняються слова-прохання Т.Шевченка, починаючи від першої молитви і до третьої?

- Поясніть вираз «Наскільки молитва несумісна з ненавистю чи неприязню до ближніх, настільки ж вона тісно пов'язана з любов'ю і співчуттям, які теж є її плодами» на прикладі молитв Т.Шевченка.

- Чим відрізняється молитва сучасного автора від молитов ХІХ століття?

- Чому, на вашу думку, Ю.Іздрик не використовував розділові знаки у вірші?

 

V. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Складання сенкану «Молитва».

Зачитування сенканів, пояснення учнями їх вибору.

2. Дивлячись на вогник запаленої свічечки, напишіть слова молитви-прохання для України у ХХІ столітті.

3. Оцінювання роботи учнів протягом уроку.

 

VІ. Домашнє завдання. Прочитати поезію І.Малковича «Свічечка букви Ї»

Вивчити один із віршів напам'ять (на вибір). За бажанням - намалювати янгола так, як ви його уявляєте.

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (10.01.2019)
Переглядів: 72 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту