П`ятниця
18.07.2025
01:49
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Непохідні й похідні прийменники. Написання похідних прийменників разом, окремо та через дефіс.

Синонімічні й антонімічні прийменники. Прийменниково-іменникові конструкції в ролі членів речення

Мета:

  • поглибити знання учнів про похідні прийменники, способи їх творення; формувати загальнопізнавальні вміння відрізняти похідні прийменники від однозвучних слів, здійснювати синонімічну заміну похідних прийменників непохідними і навпаки, правильно поєднувати похідні прийменники з іменниками;
  • структурувати вивчений теоретичний матеріал шляхом здійснення морфологічного розбору прийменників;
  • удосконалювати творчі вміння будувати словосполучення, доречно використовуючи непохідні й похідні прийменники;
  • за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розширити знання учнів про людські імена, їх походження та значення.
  • Внутрішньопредметні зв’язки:
  • Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів; похідні й непохідні прийменники-синоніми.
  • Синтаксис: прийменниково-іменникові конструкції в ролі членів речення.
  • Культура мовлення і стилістика: особливості вживання прийменників з іменниками.
  • Текст (риторичний аспект): використання прийменників у мовленні для відтворення логічних зв’язків.
  • Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа уроку

Завжди були, є і будуть гарні люди, а значить — осяяні красою цих людей гарні їхні імена.
А. Коваль

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів семикласників
Навчальне аудіювання з елементами аналізу мовних одиниць

  • Прослухати висловлювання. З’ясувати його стильову належність. Виписати сприйняті на слух сполучення слів, до складу яких входять прийменники. Визначити, які смислові відношення вони виражають та з якими відмінками вживаються.

Сьогодні ім’я — це юридично зафіксоване слово, з допомогою якого (разом із формою по батькові та прізвищем) здійснюється індивідуалізація, чи, за юридичною термінологією, легалізація особи.
За існуючими в нашій країні законами батьки зобов’язані зареєструвати дитину протягом місяця після її народження. Зафіксована в актовій книзі й у свідоцтві про народження тричленна формула найменування має бути точно відтворена в усіх подальших документах цієї людини (А. Коваль).

  • Пояснити лексичне значення слова легалізація (легалізація — надання законної сили; узаконення).
  • Дослідити, чи з усіма відмінками вживаються прийменники.

Творче конструювання (робота в групах)

  • Працюючи в групах, доповнити Правила сімейного життя власними положеннями, використовуючи при цьому непохідні й похідні прийменники.

10 ПРАВИЛ СІМЕЙНОГО ЖИТТЯ
1. Частіше дякуйте рідним за те, що вони роблять для вас.
2. Приділяйте близьким більше уваги й не забувайте час од часу робити для них щось приємне.
3. Під час розмови добирайте слова, які не ображають ваших близьких.

  • Порівняти результати роботи вашої групи з результатами роботи інших груп.
  • Визначити, які прийменники є непохідними, а які — похідними. З’ясувати, на які відмінки вказують ужиті прийменники.

ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи
«Ти — редактор»

  • Записати сполучення слів, добираючи з дужок потрібний прийменник і ставлячи іменник у потрібному відмінку.

1) Не з’явився (із-за, через, по) хвороба. 2) Пропустити заняття (з, по, із-за) поважна причина. 3) Підйом тривав (біля, протягом, близько) три години. 4) Призначили чергового (відповідно до, у відповідності з, за) правила внутрішнього розпорядку. 5) Працювати (по, за) контракт. 6) Залучити (в, до, для) роботи.

  • Виписати похідні прийменники. За допомогою схеми пояснити їх правопис.
  • Визначити, якому стилеві властиві подані сполучення слів. Скласти з ними речення.

V. Виконання системи завдань на вдосконалення орфографічних умінь і навичок
Вибірково-розподільний диктант

  • Записати прийменники у три колонки: а) разом; б) через дефіс; в) окремо.

По/між, із/за, з/заду, на/в/круги, на/зустріч, з/по/серед, подібно/до, близько/від, на/чолі, із/за, по/серед, з/по/між, у/супереч, відповідно/до, за/винятком, з/під, по/близу, на/в/коло, за/для, із/над, на/перед, незалежно/від, з/поза, згідно/з.

  • Визначити спосіб творення виділених прийменників. Скласти з ними речення.

Орфографічний практикум

  • Списати, розкриваючи дужки. Прокоментувати орфограму «Написання похідних прийменників разом, окремо й через дефіс».

(За)для нас; (з)поміж нас; (по)між людьми; (на)чолі(з) учителем; (з)під опіки батьків; (на)зустріч щастю; (у)напрямку(до) площі; (на)передодні свята; (по)над деревами; (у)ві сні; (з)(по)над гір; (з)над вершин дерев.

  • Замінити, де це можливо, похідні прийменники синонімічними непохідними. З’ясувати, чи змінюється при цьому відмінок іменника чи займенника.

Дослідження-зіставлення

  • Пояснити правопис однозвучних слів. Визначити, до яких частин мови вони належать.

Зібратися (в)гори — котитися (з)гори — котитися (з)гори високої; говорити (в)третє — заглянути (в)третє вікно; приїхати (в)двох — (у)двох кімнатах; йти (на)зустріч — (на)зустріч з братом.

  • Дібрати власні варіанти однозвучних слів. Пояснити їх правопис.

СИНОНІМІЯ ПРИЙМЕННИКОВИХ КОНСТРУКЦІЙ

1. Прийменники, що передають відношення мети

Відношення мети виражають прийменники для, з метою, на предмет, задля, заради, ради, в ім’я. Нейтральний прийменник для є домінантою цього синонімічного ряду, він уживається в усіх стилях мовлення. Прийменник

з метою має відтінок книжності і використовується у науковому стилі. Для

офіційно-ділового мовлення характерний прийменник на предмет. При-

йменники задля, заради, ради, в ім’я, в інтересах реалізують відтінок при-

святи, що обов’язково повинно враховуватися при їх використанні.

Із словом заходи на позначення мети вживаються прийменники щодо,

до, для. Найширше використовуються конструкції з прийменниками щодо,

до: заходи щодо зміцнення дисципліни, заходи до поліпшення умов праці.

Сполучення іменника заходи з прийменником по (заходи по вихованню)

не відповідає літературній нормі.

До взаємозамінних належать такі конструкції: берегти на всякий випа-

док – берегти про всякий випадок, йти по гриби – йти за грибами, склянка

для сметани – склянка на сметану.

Прийменники, що виражають причинові відношення

Прийменник завдяки містить вказівку на причину, яка сприяє здійснен-

ню чогось, прийменник через ( і його просторічний синонім із-за) вказує на

причину, що заважає здійсненню чогось. Отже, слід говорити: виконав зав-

дання завдяки твоїй допомозі, зробив помилку через неуважність.

Для позначення причинових відношень з обмеженим колом іменників

уживаються прийменники від, з: кричати від (з) болю, плакати з (від) ра-

дості, підскочити від (з) несподіванки тощо.

 

Прийменники, що виражають часові відношення

Паралельно вживаються конструкції: на ту пору – в ту пору, за всіх

часів – в усі часи, за давніх часів – у давні часи, під час війни – за часів

війни, протягот місяця – на протязі місяця, через два дні – за два дні.

Стилістично розрізняються конструкції: з дня народження – від дня

народження, з дня заснування – від дня заснування. Перші з наведених

конструкцій є нейтральними. Їх варіантам з прийменником від властивий

відтінок урочистості. Як нейтральна і розмовна розрізняються конструкції:

після вечері – по вечері.

Прийменники, що виражають просторові відношення

Синонімічними зв’язками об’єднуються такі прийменники цієї групи:

біля – коло – поряд (з) – поруч (з), край – кінець, обіч – збоку – побіч (розм.) –

обік (розм.), напроти – навпроти – проти – супроти – насупроти (розм.),

серед – посеред.

Нормативними є конструкції: їхати в місто – їхати до міста, йти в

школу – йти до школи, завітати в музей – завітати до музею, мешкати по

вулиці Франка – мешкати на вулиці Франка, будинок на вулиці Василенка –

будинок по вулиці Василенка.

Прийменники, що передають відношення відповідальності

Синонімічний ряд утворюють прийменники: відповідно до, згідно з,

залежно від, виходячи з, у світлі, у дусі, у розрізі. Всі наведені прийменники

характерні для офіційно-ділового мовлення.

 

Прийменники, що передають допустові відношення

Розрізняються сферою вживання синоніми незважаючи на і попри.

Прийменник попри використовується тільки у розмовному і художньому

стилях. Його стилістично нейтральний синонім не має функціональних об-

межень. Не відповідає сучасним нормам української мови вживання у ролі

прийменника словосполучення незважаючи на (результат калькування

російського прийменника несмотря на). Слово (не) дивлячись (на) функ-

ціонує в сучасній українській мові тільки як дієприкметник: Студент від-

повідав, не дивлячись на дошку.

Прийменники, що передають об’єктні відношення

Синоніми стосовно, стосовно до, щодо мають тотожні значення. В

усному мовленні, публіцистиці, художніх творах переважно вживається

прийменник щодо. Прийменникам стосовно, стосовно до, що вирізня-

ються відтінком книжності, надається перевага у науковому й офіційно-

діловому мовленні.

VІ. Морфологічний розбір прийменника з метою структурування теоретичного матеріалу
Робота з текстом

  • Прочитати. Визначити тему й основну думку. Зробити морфологічний розбір прийменників, ужитих у тексті (див. алгоритм розбору).

Імена християнського календаря, запозичені разом із уведенням християнства на Русі у Х столітті, давалися під час хрещення дитини. Вони охоплювали давньоримські, а також незначну частину імен тих народів, з якими греки візантійської епохи підтримували торговельні і культурні зв’язки. До візантійських імен належать, наприклад, популярні в Україні імена Іван, Олексій, Михайло, Григорій, Петро, Федір, Ганна, Олена, Катерина. На українському мовному ґрунті вони набули специфічного звукового оформлення, обросли різноманітними варіантами і вже давно не сприймаються як запозичені (Л. Скрипник).

АЛГОРИТМ
морфологічного розбору прийменника

VІІ. Підсумок уроку

VІІІ. Домашнє завдання
1. Що ви знаєте про своє ім’я? Скласти розповідь, використовуючи непохідні й похідні прийменники, про те, як виникло ваше ім’я, чому вас так назвали батьки, що воно означає, чи зустрічається це ім’я в творах художньої літератури тощо. Зробити морфологічний розбір двох-трьох прийменників, ужитих у тексті-розповіді.

2. Чи згодні ви з висловом Дейла Карнегі: «Дайте людині добре ім’я задля того, щоб вона жила відповідно до нього»? Скласти невеликий твір-роздум на тему «Чи впливає ім’я людини на її життя?»

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (26.05.2019)
Переглядів: 293 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту