П`ятниця
18.07.2025
02:46
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Тема. Текст, основні ознаки його. Будова тексту. Мікротема й абзац.

Мета: поглибити знання про текст, основні ознаки його; удосконалювати вміння відрізняти текст від набору речень; формувати вміння визначати будову текстів, тему й мікротеми, ділити текст на абзаци; розвивати культуру спілкування; формувати комунікативну компетентність.

Тип уроку: формування знань, умінь і навичок.

Обладнання: ІКТ, тексти, картки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Інтерактивна вправа « Словесний настрій». Обміняйтеся напутніми словами на урок із сусідом по парті.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Дослідження - спостереження (речення на мультимедійній дошці)

Прочитайте групи речень. Що в них спільне? Що відмінне?

А. Україна – це моє минуле, теперішнє та майбутнє.

З нею тісно пов’язане моє народження, дитинство. Тут я виріс, тепер навчаюся у школі. Україна – це любий моєму серцю край. Тут мій рідний дім. Дорогі родичі, друзі та знайомі – хороші люди, які оточують мене. Український край багатий на гарні традиції та задушевні пісні. Мені подобається милозвучна рідна мова.

Я хочу бути гідним громадянином держави Україна.

 

Б. Україна — це неповторна культура: ніжна лірична пісня, героїчна, сповнена патріотизму дума, вишитий рушник на покуті, розмальована святкова писанка, мова солов’їна… Кожну державу формує народ, який живе на її теренах і творить національну культуру. Я щиро вірю в невмирущість української нації і завжди обстоюватиму свою віру, як робили це тисячі моїх предків і як роблять це тисячі моїх сучасників, Україна вічна, бо вічний її народ. Напевне, кожен із нас колись замислювався над тим, що таке рідна країна, чим вона особлива, чим вирізняється з-поміж тисяч інших країн світу.

 

Чим текст відрізняється від речень? Якими є основні ознаки тексту?

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні ми поглибимо знання про текст, основні ознаки його; удосконалимо вміння відрізняти текст від набору речень; формуватимемо вміння визначати будову текстів, тему й мікротеми, ділитимемо текст на абзаци; розвиватимемо культуру спілкування.

ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

1.Лінгвістичне дослідження

Мені треба 3 учня. Учитель запитує у них : «Кого б ви взяли з собою в похід?». Учні вибирають по одній людині в свою команду. Тим, кого вибрали, задається наступне питання: «Кому б ви довірили нести рюкзак?». «Кому б ви довірили свою таємницю?». У нас утворилося 4 групи. Ми будемо працювати у групах. Методичний прийом « Три кроки до успіху»

1. КРОК : Опрацювати теоретичний матеріал.

2. КРОК: Виконати практичне завдання.

3. КРОК: Записати висновки. Обговоривши в групах.

І гр. Текст – це група речень, об’єднаних між собою темою. Основною думкою та граматично.

У тексті ширше й повніше, ніж у реченні, розгортаються й конкретизуються думки, воля, почуття.

Основні ознаки тексту:

  • наявність теми й основної думки
  • наявність двох і більше речень
  • пов’язаність речень за змістом
  • послідовність та завершеність викладу
  • граматичний зв’язок між реченнями

 

Тема тексту – це те, про що в ньому йдеться.

Основна думка тексту – це те головне, що автор стверджує. До чого він закликає, чого навчає.

Практична частина

Прочитайте мовчки текст. Чи поділяєте ви позицію автора?

 

ТВОЄ МАЙБУТНЄ

Одним з найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже лише займаючись тим, що тебе цікавить, приносить радість, ти відчуватимеш життєву повноцінність. Тому не можна покладатися на випадковість, квапитися. Потрібно добре подумати як батькам, так і самим молодим людям.

Набагато частіше на вибір майбутнього фаху впливають батьки, їхня робота, уподобання. Та не завжди це можна вважати найкращим. Свою майбутню спеціальність треба обирати самостійно, цілеспрямовано.

Часто підлітків ваблять майбутні титули, блиск сцени або великі заробітки. Проте чи можуть подібні аргументи бути остаточними у виборі свого майбутнього? Віддаючи перевагу «грошовитим» професіям, треба пам’ятати, що високооплачувана робота буває складнішою й важчою фізично чи розумово, вимагає більшої відповідальності, багато часу тощо. До того ж гроші, високе становище самі по собі не завжди гарантують задоволення роботою.

Тим, хто обирає професію, варто задуматися, чи не оцінюють вони життєві перспективи подібним чином. І не зайве нагадати, що більшість наших громадян мають не престижні, а корисні, необхідні й цікаві професії (За І. Томаном).

 

ІІ. Виконайте завдання до тексту.

 

1. Визначте та запишіть тему й основну думку тексту.

2. Користуючись схемою «Основні ознаки тексту», доведіть, що прочитане висловлення є текстом. Свою відповідь розпочніть так: «Прочитане є текстом, тому що в ньому можна визначити тему й основну думку...».

3. Поміркуйте, що виражає заголовок - тему чи основну думку тексту.

4. Доберіть заголовок, який виражав би основну думку тексту.

 

ІІгр. Мікротема

Тема тексту розкривається за допомогою мікротем. Мікротема — це частина загальної теми.

Тематичне речення

Мікротему розкривають, як правило, кілька речень тексту, з-поміж яких є одне найбільш значуще - тематичне. Тематичним називають речення, яке несе в собі найважливішу інформацію мікротеми.

Ключові слова

У тексті є слова, які мають істотне смислове навантаження. Такі слова називають ключовими.

 

Практична частина

І. Спишіть уривок, у якому розкрито мікротему певного тексту. Розставте пропущені розділові знаки.

В Україні ремез найчастіше селиться на вербі. Дерева дають йому і притулок і будівельний матеріал. Будувати гніздо птах починає в другій половині квітня а закінчує лише в травні. Півмісяця споруджується чудова будівля яка викликає подив і захоплення. Не віриться, що пташка може виткати такий міцний білуватий матеріал (Із журналу).

ІІ. Підкресліть тематичні речення прямою лінією, а ключові слова - хвилястою.

ІІІ гр. Абзац

Групу речень, які розкривають мікротему, на письмі здебільшого оформляють як окремий абзац.

Абзац — це частина тексту, об’єднана однією мікротемою.

Структура тексту

У тексті є вступ (зачин), основна частина й кінцівка. Вступ готує нас до сприйняття того, про що йтиметься в тексті. В основній частині розкривають зміст тексту. Кінцівка - це підсумок усього сказаного.

 

Практична частина

І. Прочитайте текст, який не розподілено на абзаци. Чи відчули ви труднощі в сприйнятті змісту?

НЕБЕЗПЕЧНА ЗУСТРІЧ

Темна соковита зелень серед жовтого - то були кущі смородини чи малини. Отже, десь поблизу вода... Я почвалав туди і раптом побачив, що кам’яна брила над кущами ожила і посунула понад ними, змінюючи свої обриси. Я зупинився, придивився пильніше і. похолов - та це ж бурий ведмідь! Я прикипів до місця. Що діяти? Та ведмідь з такою жадобою ласував ягодами, що не помічав мене. Я обережно ліг на бік, звільнив руки від ремінців рюкзака і, тамуючи подих, дивився на бурого. Подумав: добре, що тут, унизу, немає вітру і звіра не сягає людський запах. Ведмідь підводився на задніх лапах, передніми водив по кущах і тицяв у них мордою - збирав ягоди. Я лежав на боці, забувши спрагу, і не зводив очей з клишоногого. І хтозна, що переважало зараз у моїх відчуттях - цікавість чи переляк. Та це не могло тривати довго. Просто над головою стримів великий камінь. Я обережно звівся на ноги, подряпався туди, кленучи дрібні камінці, що сипалися з-під рук і ніг, але бурмило не озирався на той шелест. Видно, звик до сипання гальки та щебеню в горах (Ю. Хорунжий).

II. Поділіть усно текст на абзаци (укажіть початкові речення). Поясніть, чим зумовлений ваш поділ. Визначте тематичні речення в абзацах.

III. Визначте вступ, основну частину й кінцівку тексту.

2.Презентація групової роботи

( Групи виконують усі « кроки», потім представляють результати своєї роботи)

V.Закріплення вивченого матеріалу

1. Диктант із завданням

Запишіть текст під диктовку, самостійно поділивши його на абзаци. Прокоментуйте кожен абзац: тематичне речення, мікротеми.

До батька по розум

Повага до старших, до батьків уважалась у народі рисою, притаманною кожній порядній та вихованій людині. Навчаючи дітей поважати старших, їм розповідали різні повчальні історії, легенди й казки. Наведемо одну з найпоширеніших. Давно-предавно старих людей, які вже нічого робити не могли, спускали спеціальним пристроєм у провалля, щоб дарма хліб не їли. Проте один чоловік дуже любив свого батька й, не виконавши жорстокого закону, заховав його в хліві. Щодня він потайки від односельчан носив батькові їжу. Минуло кілька років — і в селі стався недорід: нічим людям сіяти. Старий побачив, що син чомусь зажурений, розпитав про все й порадив зняти снопи зі стріхи, ще раз обмолотити їх і засіяти. Син так і зробив. У нього хліб зійшов найкраще, і найбільша нива була засіяна. Усі люди стали допитуватися в чоловіка, як він до такого додумався. Той спочатку мовчав, а згодом розповів, що батько так навчив. З того часу люди вже не спускали старих у провалля, а, навпаки, стали шанувати їх до самої смерті, бо вони мудрі, життям биті, завжди розуму навчать (Народна творчість).

VІ. Підсумок уроку

На уроці я: ( на мультимедійній дошці)

  • навчився…
  • найбільший мій успіх – це…
  • найбільші труднощі я відчув…
  • я не вмів, а тепер умію…
  • я змінив своє ставлення до…
  • на наступному уроці я хочу…

VІІ. Домашнє завдання

§33-34, вправа 421

Напишіть висловлення (0,5-1 сторінка) на одну з тем: «Рідний край», «Гармонійне спілкування». Роботу виконайте в такій послідовності: сформулюйте основну думку; продумайте мікротеми; складіть план; доберіть і запишіть ключові слова; запишіть текст і відредагуйте його.

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (01.06.2019)
Переглядів: 96 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту