П`ятниця
18.07.2025
01:55
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0


конспекти уроків

Мова 10 профіль

Розвиток мовлення. Контрольне есе

Мета: навчити учнів самостійно добирати і систематизувати матеріал відповідно до теми та основної думки висловлення, будувати логічно правильне і композиційно завершене висловлення; формувати вміння й навички вільного використання засобів мови в будь-яких життєвих ситуаціях; розвивати критичне мислення; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати творчі здібності; сприяти осмисленню цінностей життя людини, його наповненості й сенсу.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок (формування комунікативної компетенції).

Перебіг уроку

  1. Організаційний етап.

Забезпечення емоційної готовності школярів.

  • Графічне або кольорове зображення настрою;
  • розповідь про настрій рядком з пісні;
  • привітання -вправа «Пластичне дзеркало»

Підготовка до сприймання матеріалу. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Пригадайте, що таке есе. Опрацюйте теоретичний матеріал. Зробіть висновок, якого типу есе ви найчастіше створюєте.
  2. Слово есе походить від французького essai, що означає «спробувати», «спроба». Цей жанр чи не найкраще ілюструє рівень інтелектуального розвитку особистості і те, наскільки сформовані компетентності, необхідні в житті, показує здатність до критичного мислення, обґрунтування власної позиції, вирішення певних проблем.
  3. Розрізняють есе літературне й академічне.
  4. Літературне есе — невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне і визначальне трактування теми.
  5. Академічне есе призначене для перевірки інтелектуальних здібностей (розвитку критичного мислення) і демонструє вміння викладати власні думки логічно й у потрібній для розкриття теми послідовності. Крім того, і літературному, й академічному есе притаманні індивідуальний авторський стиль і лексичне багатство. Академічне есе буває стислим (його пишуть в аудиторії протягом обмеженого часу) і розгорнутим (практикують у закладах вищої освіти), коли студенти виконують його вдома протягом тривалого часу як підсумок опрацювання наукових джерел з певної теми, аналізуючи й узагальнюючи результати дослідження.
  6. 35. «Найкращий спосіб пояснити — це самому зробити».
  7. Розгляньте таблицю й підготуйте розповідь про види академічного есе.
  8. РІЗНОВИДИ АКАДЕМІЧНОГО ЕСЕ

РІЗНОВИД

Мета написання

Структура

Причиново-наслідкове есе

Автор показує причиново-наслідкові зв’язки між предметами та явищами наслідків, які з цього випливають

Вступ

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Основна частина

Можуть розглядатися кілька причин, що призвели до певного наслідку; одна причина, яка має кілька наслідків; ланцюжок із причин, кожна з яких тягне за собою наслідок

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Висновок

Класифікаційне есе

Автор демонструє навички розподілення об’єктів (процесів, явищ) за класами (групами тощо) відповідно до визначених ознак

Теза

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Основна частина

(аналіз складових цілого).

Виокремлення суттєвого й відкидання другорядного; розподіл/групування відбувається за спільним критерієм

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Висновок

Порівняльно-зіставне есе

Оцінити здатність учня порівняти два предмети чи явища й встановити між ними спільні або відмінні риси

1. Теза

Аналіз особливостей першого предмета/ явища

Аналіз особливостей другого предмета/ явища

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Висновок

   

2. Теза

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Паралельне висвітлення двох-трьох спільних або відмінних ознак обох предметів/ явищ, які аналізують

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Висновок

Дискусійне есе

Автор показує здатність критично мислити й уміння бачити певне явище в усій його суперечливості й з різних точок зору

Теза

Аргумент

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Контраргумент

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Висновок

Ілюстративне есе

Автор доводить певну думку, спираючись на конкретні й переконливі приклади, що безпосередньо стосуються тези (твердження)

Теза

Аргументи, приклади

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Висновок

Мистецько-критичне есе

Автор аналізує твори мистецтва й висловлює критичну думку щодо них

Вступ, теза

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Основна частина

(аргументований аналіз переваг і недоліків мистецького твору)

Описание: https://subject.com.ua/textbook/mova/10klas_6/10klas_6.files/image015.png

Висновок

  1. Зауважте!
  2. Усі есе мають однакову структуру: теза, основна частина, висновок. Але есе й твір-роздум — не тотожні види робіт. Есе, на відміну від роздуму, не обмежує право автора у самовираженні, але вимагає утримування фокуса уваги на порушеній проблемі, дотримання стилістичної єдності роботи.

36. Прочитайте теми і проблемні запитання. Поміркуйте, який різновид академічного есе доцільно використати для висвітлення поданої проблеми.

• Етапи розвитку української мови.

• Молодіжний сленг — розвиток чи деградація мови?

• Чим різняться поняття мова і мовлення ?

Спільні й відмінні ознаки художнього й публіцистичного стилів мовлення.

37. «Я хочу сказати свое слово». Прочитайте есе, визначте його особливості. Чи поділяєте ви думки автора? Подискутуйте.

НЕБЕЗПЕЧНІ ЗРУЧНОСТІ

Технічний прогрес — то річ дуже корисна для тіла та доволі небезпечна для душі. Ного стрімкість перебудовує навіть ментальність народу, не кажучи вже про аспекти побутового життя. Розум наш від нього набуває, а от душа, на жаль, втрачає. Обов’язковість цих втрат неминуча.

Ми вже не уявляємо собі, як можна жити без стільникового телефона. Мобільний зв’язок зробив наше життя більш насиченим на події, інформацію, безпеку. Навіть подіями, про які б ми воліли не знати, обсягом інформації, яку ми не в змозі перетравити, і безпекою золотої клітки.

Ads by optAd360

Раніше, коли чоловік повертався додому, він із дружиною за вечерею ділився новинами, враженнями, думками. Нині такої потреби немає: вона вже в курсі, онлайн відстежила. Вона теж нічим чоловіка не здивує. Тобто патріархальна в класичному вигляді сімейна вечеря канула в Лету. Як один із елементів того цементу, що скріплює й робить доцільним подружнє життя.

Раніше, коли ми мали лише стаціонарний телефон, по якому довго не побазікаєш, ми частіше зустрічалися з друзями, бо «стільки накопичилося! Треба обов’язково зустрітися!». І летіли через усе місто, викроївши годинку. Тепер і такої духовної потреби немає: ти поінформований, як вони почуваються, чим переймаються й що їх хвилює — по саме горло. І після культових слів «до зв’язку!» ти інформаційно спустошений, як гаманець після відвідин крамниці.

Далі більше: винайшли скайп. Чудова річ для бізнесу й спілкування. Долає картинкою будь-які відстані. Відпадає потреба регулярно їздити до старих у село. Можна показувати їм онуків щовечора.

Повна прозорість загрозлива не для тих, хто хоче щось приховати, а для тих, кому приховувати нічого. Адже голий король — завжди кумедний! Найсильніше відчуваєш одинокість саме під скляним ковпаком. Не кажучи вже про стреси, які спіткають пересічну людину, коли її приватне життя фактично стає публічним. Але, як означено вище, це ціна, яку ми змушені платити за зручності. Що ж далі запропонує технічний прогрес? У який бік посуне нас у гонитві за комфортом у спілкуванні й передачі інформації?

Завжди поділяв думку того мудреця, який сказав, що людство, замість того щоби навчитися ходити, винаходить усе більш і більш досконалі милиці. Технічний прогрес не зробить нас кращими. Він зробить життя трохи комфортнішим (3 журналу).

III. Формування практичних умінь написання есе.

З’ясування особливостей есе як виду роботи.

Есе — невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання, не претендує на вичерпне й визначальне трактування геми.

Визначальними рисами есе є незначний обсяг, конкретна гема, дана в підкреслено вільному, суб’єктивному її тлумаченні, вільна композиція. Як правило, есе виражає нове, суб’єктивне слово про щось. Стиль есе відрізняється образністю, афористичністю, використанням нових поетичних образів, свідомою настановою на розмовну інтонацію й лексику. Для есе характерне використовування численних засобів художньої виразності: метафор, алегоричних образів, символів, порівнянь.

На першому плані есе — особа автора, його думки, відчуття, ставлення до світу. Це головна установка твору.

Спільні й відмінні ознаки твору-роздуму й есе.

За змістом і формою есе співвідноситься із твором-роздумом, однак перед його автором стоїть складніше завдання: спонукати читачів до роздумів, завдяки переконливості та яскравості викладу викликати в них емоційний відгук на прочитане. Есе, як і будь-який вид твору, вимагає творчого осмислення теми, але найважливіше в ньому — авторська позиція, особисте бачення проблемної ситуації та способів її вирішення, засноване на знанні матеріалу і власному інтелектуальному досвіді. В есе необхідно чітке визначення проблеми, у трактуванні якої принципово важлива авторська аргументація з елементами самостійного аналізу.

Есе

  • Есе — художньо-публіцистичний жанр або вид творчої роботи з довільною композиційною побудовою. Дозволяє використовувати в побудові фраз різні прийоми, що підсилюють вплив на читацьке сприйняття: інверсію, антитезу, асоціативні ряди, метафоричні узагальнення, іронію та інші види іносказання. Заключна частина есе не завжди містить висновок.
  • В есе відбивається суб’єктивна авторська позиція щодо порушеної в темі проблеми. В есе доречне вживання припущень, риторичних питань, фразеологізмів. Вони надають мові експресивності й стилістичної виразності.
  • Формі есе властиво міркування з елементами аналізу.

Мета есе — спонукання читачів до роздумів.

Твір-роздум

  • Твір-роздум — творча робота на задану тему, що має чітку структуру з обов’язковим вступом, змістовною частиною і висновком.
  • У творі ця тема піддається об’єктивному аналізу.

* Форма твору залежить від його типу: оповідання, опису, міркування, порівняльної характеристики або аналізу художнього тексту.

Твір розвиває навички усного та писемного мовлення.

Опрацювання пам’ятки «Правила написання креативного есе».

 

ПАМ’ЯТКА

«Правила написання креативного есе»

  1. Тільки позитивна мова (описувати краще те, що є, а не те, чого немає).
  2. Слова-зв’язки (вони допомагають плавно переходити з однієї частини до іншої).
  3. Різна структура речень. (Читати речення однакової структури нудно. Додайте кілька інверсій. Складіть речення різні завдовжки.)
  4. Зрозумілі слова. (Розумійте значення слів, які ви вживаєте в есе. Ви пишете, щоби вразити змістом, а не словниковим запасом. Вишуканість гарна, але в міру.)
  5. Різні слова (Використовуйте синоніми.)
  6. Лаконічність.
  7. Кожне слово важливе (без повторів; кожне речення має нести унікальний зміст).
  8. Активна життєва позиція.

36. Прочитайте теми і проблемні запитання. Поміркуйте, який різновид академічного есе доцільно використати для висвітлення поданої проблеми.

• Етапи розвитку української мови.

• Молодіжний сленг — розвиток чи деградація мови?

• Чим різняться поняття мова і мовлення ?

Спільні й відмінні ознаки художнього й публіцистичного стилів мовлення.

37. «Я хочу сказати свое слово». Прочитайте есе, визначте його особливості. Чи поділяєте ви думки автора? Подискутуйте.

НЕБЕЗПЕЧНІ ЗРУЧНОСТІ

Технічний прогрес — то річ дуже корисна для тіла та доволі небезпечна для душі. Ного стрімкість перебудовує навіть ментальність народу, не кажучи вже про аспекти побутового життя. Розум наш від нього набуває, а от душа, на жаль, втрачає. Обов’язковість цих втрат неминуча.

Ми вже не уявляємо собі, як можна жити без стільникового телефона. Мобільний зв’язок зробив наше життя більш насиченим на події, інформацію, безпеку. Навіть подіями, про які б ми воліли не знати, обсягом інформації, яку ми не в змозі перетравити, і безпекою золотої клітки.

Ads by optAd360

Раніше, коли чоловік повертався додому, він із дружиною за вечерею ділився новинами, враженнями, думками. Нині такої потреби немає: вона вже в курсі, онлайн відстежила. Вона теж нічим чоловіка не здивує. Тобто патріархальна в класичному вигляді сімейна вечеря канула в Лету. Як один із елементів того цементу, що скріплює й робить доцільним подружнє життя.

Раніше, коли ми мали лише стаціонарний телефон, по якому довго не побазікаєш, ми частіше зустрічалися з друзями, бо «стільки накопичилося! Треба обов’язково зустрітися!». І летіли через усе місто, викроївши годинку. Тепер і такої духовної потреби немає: ти поінформований, як вони почуваються, чим переймаються й що їх хвилює — по саме горло. І після культових слів «до зв’язку!» ти інформаційно спустошений, як гаманець після відвідин крамниці.

Далі більше: винайшли скайп. Чудова річ для бізнесу й спілкування. Долає картинкою будь-які відстані. Відпадає потреба регулярно їздити до старих у село. Можна показувати їм онуків щовечора.

Повна прозорість загрозлива не для тих, хто хоче щось приховати, а для тих, кому приховувати нічого. Адже голий король — завжди кумедний! Найсильніше відчуваєш одинокість саме під скляним ковпаком. Не кажучи вже про стреси, які спіткають пересічну людину, коли її приватне життя фактично стає публічним. Але, як означено вище, це ціна, яку ми змушені платити за зручності. Що ж далі запропонує технічний прогрес? У який бік посуне нас у гонитві за комфортом у спілкуванні й передачі інформації?

Завжди поділяв думку того мудреця, який сказав, що людство, замість того щоби навчитися ходити, винаходить усе більш і більш досконалі милиці. Технічний прогрес не зробить нас кращими. Він зробить життя трохи комфортнішим (3 журналу).

 

Напишіть есе «Чи можна обійтися без соціальних мереж?». Скористайтеся пам’яткою.

Як писати есе?

• Обміркуйте запропоновану тему (проблему), сформулюйте тезу.

• Визначте, який різновид есе (за формою і стилем) буде доречним для розкриття теми; зверніть увагу на мету роботи, вимоги до її змісту й структури.

• Поміркуйте над належною аргументацією вашої тези та наведенням переконливих прикладів.

• Подбайте про те, щоб ваша робота була цікавою та оригінальною.

• Складіть план, напишіть есе на чернетці.

• Перечитайте написане, дайте оцінку власній роботі: чи відповідає робота жанровим ознакам есе та меті написання, наскільки чітко сформульована теза, чи розкрито проблему і чи переконливими є наведені вами докази й приклади.

• Переконайтеся, що висновок випливає із наведеної аргументації і відповідає порушеній проблемі.

• Перепишіть есе в зошит.

Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Вправа «Незакінчене речення».

Я тримаю в руках клубочок ниток. Нехай ця ниточка, як ниточка Аріадни, об’єднає нас любов’ю наших сердець. А кожен, до кого потрапить клубочок, має сказати своє слово з приводу нашої сьогоднішньої розмови, яка б розпочиналася словами: «Я думаю...», «я хочу...», «мені здається...».

Складання сенкана «Вибір кожного».

Слово вчителя.

— Англійський письменник Філдінг Генрі сказав : «Щасливий той, хто вважає себе щасливим». Ви лише на початку дорослої довгої дороги життя. Хай сьогоднішня наша розмова допоможе вам гідно пройти її. Цінуйте кожну мить свого життя, адже з цих митей, як із цеглинок, і складається наше щастя.Бажаю вам не загубитися на роздоріжжі життя і знайти обрану вами стежину

  1. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
  • Скласти есе
Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (29.09.2019)
Переглядів: 41 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту