[и], [і] після [ж], [ч], [ш] та [г], [к], [х] у коренях слів. [е], [о] після [ж], [ч], [ш].
Мета: ознайомити учнів із чергуванням голосних [и], [і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] у коренях слів; формувати вміння визначати звуки, що чергуються, дотримувати чергування звуків у словах власного мовлення, правильно записувати слова, у яких відбувається чергування звуків; удосконалювати орфоепічні й орфографічні навички; збагачувати словниковий запас учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, тлумачний словник.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
• Вправа “Дослідження-відновлення”.
— Відновіть прислів’я та приказки, установивши потрібні з довідки слова. Поясніть вживання [о]-[е] після шиплячих.
Яка..., така й паляниця. ...летить на будь-який цвіт. ...у домі голова, а жінка — дума. У засватаної дівки багато... . У нашого Омелька невеличка сімейка: тільки Сидірко та Нестірко, та дітей..., та батько, та мати, та нас три брати. Сліпе... і те до матері лізе. (Нар. творчість)
Довідка: бдж..ла, ч..ловік, пш..ниця, ж..них, щ..ня, ш..стірко.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Робота з теоретичним матеріалом підручника (колективне опрацювання з відповідним коментарем учителя, ст. 115).
2. Робота з підручником. Виконання вправи 251 (усно).
V. Усвідомлення нових знань у процесі практичної діяльності.
1. Вправа-відтворення.
— До поданих слів доберіть спільнокореневі з довідки. Прокоментуйте орфограму “Букви и, і після ж, ч, ш та г, к, х у коренях слів”.
Вигін, жінка, кізка, похід, розчісувати, шість, щілина.
Довідка: походити, вигонити, ущелина, чесати, кози, женитися, ушестеро.
2. Розподільний диктант.
— Запишіть подані слова, розподіляючи їх у дві колонки: у першу — з літерою и в корені слова, у другу — з літерою і.
Ч..танка, ш..сть, шк..льний, г..ря, шк..дник, к..стлявий, прич..нити, ч..ткий, ч..пляти, х..мерний, к..шка, г..рський, вих..дний, к..слий.
3. Вибіркова робота.
— Випишіть слова з орфограмою “Букви и, і після ж, ч, ш та г, к, х у коренях слів”.
Живий приклад кращий від сотні повчань. Пропав кінь — і узду кинь. Прийшов гість та на голу кість. Сама себе дівка б’є, що нечисто жито жне. Не для нашої шиї та коміри шили. Вхопив, як шилом борщу налив. Дома лев, а на війні тхір. (Нар. творчість)
4. Творче конструювання.
— До слів хідник, вечірній, щічка доберіть спільнокореневі слова. Розберіть їх за будовою.
5. Проблемне питання.
— З’ясуйте за тлумачним словником значення слів кит і кіт. Поясніть різницю в їх значенні та звуковому складі.
6. Робота з підручником. Письмове виконання вправи 246.
7. Самостійна робота.
— Перепишіть, підкреслюючи в кожному рядку зайве слово.
Ш..ло, ч..н, к..стка, ч..ж.
Сх..д, веч..рній, к..дати, к..нський.
Сх..л, г..рка, щ..тка, п..льний.
— Пригадайте п’ять слів, у яких після ж, ч, ш та г, к, х пишемо і, та складіть з ними речення. Запишіть речення. Виділіть орфограму.
8. Робота з підручником. Виконання вправи 252 (усно).
VI. Підсумок уроку.
1. Визначення досягнень учнів.
2. Окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.
VII. Домашнє завдання.
— Вивчіть теоретичний матеріал підручника, ст. 115-117. — Виконайте вправу 249.
— Складіть діалог між однокласниками про те, як ви допомагаєте мамі вдома, які у вас обов’язки по домашньому господарству.
|