Складнопідрядні речення з підрядним місця і часу
Мета: дати поняття про складнопідрядні речення з підрядними місця й часу, формувати вміння впізнавати такі речення, визначати в них граматичні основи, частини головну й підрядну; формувати пунктуаційну грамотність, розвивати увагу, мислення, навички аналізу, порівняння, добору аргументів на підтвердження самостійно висунутих тез, розвивати мовлення, удосконалювати навички роботи з підручником та навички правильного інтонування речень; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, схеми, тестові завдання, дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Орг. момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Заповнити схему
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
- Пояснення вчителя матеріалу
Складнопідрядним реченням з підрядним місця називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на місце або напрям дії, про яку йдеться в головній частині.
З головною частиною підрядні з'єднуються сполучними словами. Цим словам можуть відповідати співвідносні тут, там, десь, всюди, туди, кудись, скрізь, звідти.
Наприклад: І серце полинуть бажає туди, де ще воля гуляє (Б.Грінченко).
Складнопідрядним реченням з підрядним часу називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на час або тривалість дії, про яку йдеться в головній частині.
З головною частиною речення підрядна частина часу пов'язується сполучниками коли, як, поки, доки, відколи, тільки що, як тільки, ледве, лиш, скоро, щойно, складеними сполучниками в той час як, після того як, перед тим як, до того як, з того часу коли, яким можуть відповідати слова тоді, доти, до тих пір, до того часу тощо.
Наприклад: Є скарби, допоки їх шукають (Л.Костенко).
- Практично – пошукова діяльність
Вправа 1
Вибрати з наданих слів співвідносні та записати речення, розставити розділові знаки, визначити тип підрядної частини, створити схеми до цих речень.
- Юним і веселим я щодня й щоночі буду щебетати про свою любов
доки ще синіють твої милі очі доки серце б’ється і сумує кров
( В.Сосюра ).
- І де ми не пройшли нас радо зустрічали ( В.Сосюра ).
Співвідносні слова : ТИМ, ДОТИ, ТАМ, КОЛИ.
Для вчителя:
- Юним і веселим я щодня й щоночі буду щебетати про свою любов,
доки ще синіють твої милі очі, доки серце б’ється і сумує кров
( В.Сосюра ).
- І де ми не пройшли, нас радо зустрічали ( В.Сосюра ).
Співвідносні слова : ТИМ, ДОТИ, ТАМ, КОЛИ.
Вправа 2
Знайти другу частину складнопідрядного речення, поставити запитання до підрядної частини, визначити тип підрядного речення:
Де рідний край,
|
там і батьківщина
|
Куди голка,
|
там і дерево.
|
Де коріння,
|
баба не перехреститься.
|
Де добре,
|
там і під ялиною рай.
|
Де високі гори,
|
туди й нитка
|
Коли дрова горять,
|
тоді й кашу вари.
|
Доки грім не гримне,
|
там глибокі доли.
|
Там добре,
|
де нас нема.
|
Для вчителя
(Де рідний край, там і під ялиною рай; куди голка, туди й нитка; де коріння, там і дерево; де добре, там і батьківщина; де високі гори, там глибокі доли; коли дрова горять, тоді кашу й вари; доки грім не гримне, баба не перехреститься; там добре, де нас нема.)
V. Закріплення матеріалу
Вправа
Списати, розставити розділові знаки, вставити пропущені букви, підкреслити граматичну основу, визначити тип підрядної частини, створити схему 1 речення.
- В/кінці с…ла в самій глибині яру де са…ки сходят…ся з/лісом стоїть хата Прокопа Паляника (І.Нечуй-Левицький).
- Він [Харитін] пильно дивився на густу масу чорних шапок схожу на чорну ріл…ю доки й остан…ій чоловік не вийшов з/двора. (І.Нечуй-Левицький).
- Десь там моя Вітчизна неземна де пахнуть зорі ніби євшан-зіл…я (Д.Павличко).
- Коли зоря в ранковім небі погожий віщувала день мене будив пташиний щебіт і повнив сер…це молоде (Б.Дегтярьов) .
- Коли я йшла ст…жиною до річки травинка із/під ніг мені всміхнулась (О.Омельченко).
Для вчителя
- В кінці села, в самій глибині яру, де садки сходяться з лісом, стоїть хата Прокопа Паляника (І.Нечуй-Левицький).
- Він [Харитін] пильно дивився на густу масу чорних шапок, схожу на чорну ріллю, доки й останній чоловік не вийшов з двора. (І.Нечуй-Левицький).
- Десь там моя Вітчизна неземна, де пахнуть зорі, ніби євшан-зілля (Д.Павличко).
- Коли зоря в ранковім небі погожий віщувала день, мене будив пташиний щебіт і повнив серце молоде (Б.Дегтярьов) .
- Коли я йшла стежиною до річки, травинка із-під ніг мені всміхнулась (О.Омельченко).
VI. Підсумок уроку. Оголошення результатів роботи учнів на уроці.
VII. Домашнє завдання. Вивчити теорію та правило,
- (для «слабких» учнів) виписати з художньої літератури 7-8 СПР з підрядною місця та часу;
- (для «сильних» учнів) скласти міні – твір-роздум «Яким я бачу своє майбутнє, використовуючи СПР з підрядною місця та часу.
|