Українська література 6 клас
Тема: Викривальна і повчальна спрямованість байки Леоніда Глібова «Жаба і Віл».
Мета: ознайомити учнів із байкою Леоніда Глібова «Жаба і Віл», допомогти їм визначити прихований зміст цього твору, алегоричні образи; розкрити образ Жаби у байці Л. Глібова та дослідити образ цієї тварини в українському фольклорі; розвивати навички виразного читання, аналізу літературного твору, визначення елементів побудови байки; розвивати вміння зіставляти описане з сьогоденням; виховувати негативне ставлення до несправедливості, брехні, заздрості, жадності; формувати активну життєву позицію.
Епіграф: Не багато хто з нас може винести
щастя – мається на увазі, щастя іншого.
Марк Твен
ХІД УРОКУ
- Перевірка домашнього завдання
- Актуалізація опорних знань
- Чому і над чим сміється людина?
- Яким буває сміх?
- Що називається гумором, а що сатирою? Яка між ними різниця?
- Хто такий Леонід Глібов? Що вам відомо про видатного українського байкаря, поета?
- Які його твори ви вже знаєте?
- Який жанр літератури називають байкою?
- Яка її будова? Ознаки?
- Що називають алегорією?
- Як ви вважаєте, здебільшого байка – гумористичний чи сатиричний твір? Чому?
- Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми продовжимо знайомство з жанром байки на прикладі твору Леоніда Глібова «Жаба і Віл». Ми з’ясуємо, які людські вади засуджуються у цій байці, і чому саме образи цих тварин обрав автор для її створення.
- Робота з епіграфом до уроку
На жаль, у світі немає ідеальних людей. Кожен в тій чи іншій мірі має певні недоліки. Деякі не звертають на них уваги, а дехто намагається їх позбутися. Відомий американський письменник Марк Твен колись сказав: «Небагато хто з нас може винести щастя – мається на увазі, щастя іншого».
- Як ви розумієте ці слова?
- Про яке почуття тут йде мова?
- Як ви ставитесь до заздрісних людей?
- Чи потрібно боротися із заздрістю? Чому?
Дійсно, почуття заздрості є одним із найгірших почуттів, що існує. До того ж, заздрість вважається одним із семи смертним гріхів, а десята Божа заповідь звучить як: «Не жадай дому ближнього свого, не жадай жони ближнього свого, ані раба його, ані невільниці його, ані вола його, ані осла його, ані всього, що ближнього твого!» (Вихід 20:17), тобто – не заздри.
- Словникова робота
Що ж таке заздрість?
Заздрість - почуття роздратування, досади, викликане якоюсь перевагою, вищістю, добробутом іншого.
- Чому заздрість – це почуття, а не емоція?
- Робота над змістом байки «Жаба і Віл»
Як ви здогадались, про заздрість і не тільки, буде йти мова у байці Л.Глібова «Жаба і Віл». Давайте прочитаємо її.
6.1. Виразне читання байки «Жаба і Віл» учнями
6.2. Робота над змістом твору у формі бесіди за питаннями
- Хто є героями цього твору?
- Чому, на вашу думку, Жаба вирішила стати такою як Віл?
- Яку людську ваду втілено в образі Жаби? Чи траплялися такі люди у вашому житті? Якщо так, то як виявлялася ця риса характеру?
- Якими рисами характеру, окрім заздрості, володіє Жаба? Укладіть таблицю, навівши приклади з тексту.
Риси характеру
|
Цитати з байки
|
Цікавість до всього
|
Раз Жаба вилізла на берег подивиться
|
Вигадливість
|
(Вигадлива була!)
|
Заздрісність
|
— Який здоровий, моя ненько!
|
Самовпевненість
|
— Ну, що, сестрице, як надмусь,
То й я така зроблюсь?
|
Глупість
|
А та не слуха…дметься…дметься
З натуги луснула — та й одубіла!
|
- Знайдіть рядки, в яких автор підсумовує розповідь, ніби повчає читача. Як вони називаються?
6.3. Літературний аналіз байки «Жаба і Віл»
Тема: зображення жаби, яка намагалася позмагатися з волом стосовно розміру, в результаті «з натуги луснула — та й одубіла».
Ідея: засудження жадібності, заздрості, пихатості, хвалькуватості.
Основна думка: «…найлучче жити, Як милосердний бог дає».
Жанр: байка
- Бесіда за питаннями
- Як ви вважаєте, чому Леонід Глібов на позначення жадібної та заздрісної людини вибрав саме жабу?
- Чи відомі вам приказки та прислів’я, у яких фігурує ця тварина?
- Слово вчителя
Зоофразеологізми, тобто фразеологізми з тваринними компонентами, відображають багатовікові спостереження людини за зовнішніми ознаками та поведінкою тварин.
Фразеологічна система України містить значний корпус одиниць, в основі яких лежать відомі назви тварин, що виступають засобом образної характеристики людини, набуваючи при цьому різної символіки. Окремі тварини стали уособленням тієї чи іншої риси характеру. Зокрема, актуальним є потрактування тваринної символіки у фразеологічних одиницях із компонентом «жаба». Жаби належать до класу земноводних. Свого часу вони були єдиними мешканцями суші цього типу.
Найуживанішим фразеологізмом на всій території України є вираз «жаба душить».
- Що він означає, на вашу думку?
- Звідки він походить?
За твердженнями науковців, словосполучення «жаба душить (давить)» відоме людям кілька віків, однак фразеологізмом стало півстоліття тому. Це зумовлено появою кардіології та введенням відповідних термінів. «Грудною жабою» свого часу називали хвороби серця із симптомами слабкості, потемніння в очах, задишкою, аритмією, що виникали через емоційне напруження. З часом назва хвороби зникла, а утворився фразеологізм з відповідним значенням.
- Робота з фразеологізмами
До того ж існують ще такі фразеологізми, у яких фігурує образ жаби.
- Прочитайте, в яких випадках їх доречно вживати?
Кожна жаба хвалить своє болото.
Коваль коня кує, а жаба собі ногу підставляє.
Розійдись море – жаба лізе, роздайся море – жаба пливе.
Пнеться як жаба до гуски.
Ускочив як жаба в жар.
Дметься як жаба.
Набрався як жаба мулу.
Дивиться, як жаба в болоті.
- Укладання асоціативного грона «Образ жаби»
Зверніть увагу на фразеологізми та їх значення, яким постає перед нами образ жаби? Укладіть асоціативне гроно.
Заздрість
|
Жадібність
|
Хвалькуватість
|
Недоброзичливість
|
Жаба
|
Завищена самооцінка
|
Настирливість
|
Надмінність
|
Невгамовність
|
- Творча робота
Механізм заздрості психологами давно вивчений і зі всіх сторін, бо це почуття - ровесник людства. І в основі його лежить невпевненість у собі. Психологи вважають, що побороти почуття заздрості можливо, хоча б заборонивши собі порівнювати себе з іншими або зайнявшись самовдосконаленням. А як вважаєте ви?
Напишіть есе на тему «Що потрібно робити, щоб не дутися як Жаба?»
12. Підсумок уроку
13. Домашнє завдання
Завершити роботу над есе «Що потрібно робити, щоб не дутися як Жаба?»
|