Тема. Рід іменників
Мета: повторити відомості і поглибити знання учнів про рід іменників; сформувати поняття про іменники спільного роду; навчити визначати рід незмінюваних іменників; розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, дошка, таблиця, дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати іменник, зокрема розглянемо його рід ( це ви вивчили в молодших класах), а також дізнаємося про цю граматичну категорію дещо нове, тому будьте уважними й активними.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (використовується інтерактивний метод «Мозковий штурм»)
- Як відрізнити іменники назви істот від неістот?
(поставити питання, істоти – хто?, неістоти – що?)
- Як граматично розрізняються загальні та власні назви?
(загальні назви пишуться з малої літери, а власні – з великої)
- Які іменники належать до власних назв?
(імена, прізвища людей; клички тварин; географічні назви; назви газет, журналів, художніх творів; назви установ, навчальних закладів; назви історичних подій, найважливіших державних посад і т.д.)
- Сформулюйте основні правила написання власних назв
(власні назви пишуться з великої літери; назви газет, журналів, художніх творів беруться в лапки)
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
1.Лексична розминка «Хто швидше?»
Запишіть іменники певного роду, які є назвами живої і неживої природи: І ряд – чол.р., ІІ ряд – жін.р., ІІІ ряд – середн.р.
2. Робота з підручником ( робота в парах)
- Опрацювання теоретичного матеріалу на ст.84-85.
- Бесіда за запитаннями
- Скільки родів мають іменники? (чол., жін., середній, спільний)
- Чи змінюються іменники за родами? ( ні, належать до певного роду)
- Як визначаємо рід іменників? ( він, вона, воно)
- Які іменники належать до спільного роду? (ті, що стосуються осіб і жін. і чол. статі)
- Які іменники не мають категорії роду? (іменники, що вживаються лише у множині)
- Колективне опрацювання таблиці «Рід незмінюваних іменників»
3. Виконання вправ
- Впр.136 (колективно, ланцюжком). До поданих іменників доберіть відповідні прикметники.
Батумі, колібрі, шимпанзе, шосе, радіо, какаду, мадам, Чикаго, Капрі, Міссурі, лото, метро, кенгуру,купе.
Майстер, адреса, озеро, староста, листоноша, щастя, річка, касир, фахівець, магістраль, сонце, Левченко, УПА, роззява, професор, зірка, сирота, ОУН.
- Усна вправа. Подані вирази замінити одним словом – іменником спільного роду.
Людина, яка пише лівою рукою. Той, хто плаче без причини. Той, хто любить довго спати. Людина, яка багато теревенить, говорить без діла. Неохайна людина. Надзвичайно неуважна людина.
- Перепишіть, додавши закінчення прикметників. Визначте рід кожного з іменників.
Гостр… біль, прозор… тюль, далек… путь, широк… степ, мал… дівча, кмітлив… хлоп’я, нов… рояль, далек… Сибір, стар… шинель, гірк… полин, барабан… дріб, біл… емаль, дорог… шампунь, славн… УПА, цікав… ТСН, підступн… СНІД, правов… ООН.
Ой нелегко працювати, юні мої друзі, та не думайте, що легше жити ледацюзі!(В.Литвиненко). На перукарні вицвіла об’ява похмуро сповіщає білий світ:»Коли йдете голитись до роззяви, то не забудьте скласти заповіт». Одне ледащо сонцю докоряло:»Ну хоч би раз ти до обід проспало…»(В.Симоненко).
IV. Підбиття підсумків уроку.
- Що нового дізналися ви про рід іменників?
- Виставлення оцінок.
V. Домашнє завдання: вивчити правила п.14, виконати впр.144.
|