Українська література 7 клас
Тема: Тарас Шевченко. Життєпис поета. Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі у поезії «Мені тринадцятий минало…»
Мета: поглибити знання учнів про життя та творчість Тараса Григоровича Шевченка; ознайомити із періодами його творчості; проаналізувати його автобіографічний твір «Мені тринадцятий минало…», з’ясувати його мотив; ознайомити учнів із контрастом як художнім прийомом та його особливостями; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, вміння виразно читати поетичні твори; формувати світогляд школярів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Тараса Шевченка, рідного краю, народу; прищеплювати риси доброти, співчуття, інтерес до наслідків власної праці.
Епіграф: Він був сином мужика — і став володарем в царстві Духа. Він був кріпаком — і став велетнем у царстві людської культури. Іван Франко
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап
2. Робота з епіграфом до уроку
Епіграфом до нашого сьогоднішнього уроку є слова Івана Франка: «Він був сином мужика — і став володарем в царстві Духа. Він був кріпаком — і став велетнем у царстві людської культури».
- Як ви вважаєте, кому присвятив ці слова Франко?
- Чому?
3. Повідомлення теми та мети уроку
Безперечно, Тарас Григорович Шевченко – «велетень у царстві людської культури», і саме йому буде присвячений сьогоднішній урок, на якому ви поповните свої знання про життя та творчість письменника, а також познайомитесь із його автобіографічним твором «Мені тринадцятий минало…», з’ясуєте його мотиви та дізнаєтесь який літературний прийом використовує автор у цьому творі.
4. Творча рефлексія
Немає жодного українця, якому не було б відоме ім’я Тараса Григоровича Шевченка. А що ви пам’ятаєте про нього? Свої думки запишіть у вигляді міні-есе. Час для виконання роботи – 5 хвилин.
5. Зачитування учнівських есе
6. Опрацювання навчального матеріалу. Біографія письменника
Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії у родині кріпаків Григорія і Катерини Шевченків. Коли Тарасові було два роки, родина переїхала до села Кирилівка. Пізніше Тарас Шевченко дуже часто називав своєю батьківщиною саме Кирилівку, говорив, що тут він і народився.
У 1882 року батько віддав сина в науку до дяка, а наступного року померла мати Тараса. Батько одружився вдруге з Терещенчихою, яка мала трьох своїх дітей. З того часу в родині почалися постійні сварки між батьком і мачухою, між дітьми.
Після смерті батька мачуха вигнала пасинка з батьківської оселі, і Тарас жив у кирилівського дяка — Петра Богорського.
У 1829 році Тарас став служником-козачком у пана Енгельгардта, згодом переїхав з ним до Петербурга. У 1832 року пан віддав Шевченка до живописних справ цехового майстра Ширяєва. Саме тут, у Петербурзі, Шевченко знайомиться з художником Іваном Сошенком, який в свою чергу знайомить його з видатними діячами російської та української культури Карлом Брюлловим, Василем Жуковським, Євгеном Гребінкою. Саме ці люди й посприяли тому, щоб Тарас Шевченко був звільнений від кріпацтва та
став вільним слухачем Академії мистецтв, а згодом одним із найулюбленіших учнів Брюлова.
Окрім таланту художника Шевченко мав талант митця - у 1840 році виходить друком перша поетична збірка «Кобзар», до якої входить всього лише 8 творів.
У 1843–1845 роках Шевченко відвідав Україну. За кілька місяців він устиг побувати в багатьох місцях Київщини, Чернігівщини та Катеринославщини. Під час мандрів найбільше його вразили побачені картини злиденного життя кріпаків, їхнє безправне становище. Саме цей час вважають другим періодом творчості Шевченка, ознаменованим циклом творів «Три літа», до якого входять поеми «Кавказ», «Наймичка», усесвітньо відомий вірш «Заповіт».
Третій період творчості – це так звана невольницька поезія Шевченка (1847-1857 ). За участь у Кирило-Мефодієвському братстві, а передусім за написання творів, спрямованих проти царя та панів, поета було заарештовано. Очікуючи вироку, письменник написав цикл віршів «У казематі».
Творчість після заслання (1847-1857) позначена виходом у світ оновленого «Кобзаря» і «Букваря» - посібника для навчання грамоти українською мовою.
Постійні переслідування, в’язниці, заслання підірвали здоров’я поета. Ще 9 березня 1861 року друзі й знайомі вітали Тараса Шевченка із 47-річчям з дня народження, а 10 березня вранці перестало битися палке серце великого Кобзаря.
Поховали Шевченка спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі. Через два місяці домовину з його тілом було перевезено в Україну і за поетовим заповітом поховано на високій горі над Дніпром поблизу Канева. Цю гору народ назвав Тарасовою.
Народ свято шанує пам’ять свого великого поета. З 1918 р. щорічно відзначається День народження Тараса Шевченка. По всій Україні встановлені пам’ятники поетові, відкриті музеї, його могилу оголошено заповідником, ім’я поета присвоєно навчальним закладам, науковим установам, театрам, вулицям, бульварам, площам, пароплавам тощо. Починаючи з 1964 року щорічно присуджуються Державні премії України імені Т. Г. Шевченка в галузі літератури і мистецтва. Масовими тиражами друкуються його твори, перекладаються багатьма мовами. За рішенням ЮНЕСКО, ювілеї поета відзначалися майже в усіх державах світу.
7. Опрацювання навчального матеріалу. «Мені тринадцятий минало…» Історія написання
Поезія Тараса Шевченка «Мені тринадцятий минало…» датується за місцем автографа у «Малій книжці» серед творів письменника 1847 року та часом перебування в Орській фортеці.
Первісний автограф досі не відомий. Наприкінці 1849 або на початку 1850 року після повернення з Аральської описової експедиції до Оренбурга, Шевченко переписав вірш до «Малої книжки» . Згодом, найімовірніше 1857 року, наприкінці перебування на засланні в Новопетровському укріпленні, Шевченко дописав криптонім «N. N.», можливо, маючи на увазі подругу дитинства Оксану Коваленко, образ якої змальовано в цьому творі.
8. Робота над змістом твору «Мені тринадцятий минало»
8.1. Перегляд відеопоезії
https://www.youtube.com/watch?v=fDMNPW6Yp1c&t=79s
8.2. Бесіда за питаннями
- Які враження викликала у вас ця поезія під час її читання, прослуховування?
- Які мотиви цієї поезії?
- Що вам відомо про кріпацтво?
- Які роботи вимушені були виконувати діти-підлітки у панів?
- Як склалася доля малого Тарасика?
- Хто допоміг хлопцю, коли він розплакався? Як хлопець сприйняв ласку, доброту героїні?
- Чому, на думку хлопця, йому Бог нічого не дав?
- Чому сльози хлопця у творі названі тяжкими?
- На скільки частин можна поділити даний твір? Доберіть до них заголовок.
- Чи є щось, що протиставляється у творі? Знайдіть рядки.
9. Теорія літератури. Робота з підручником
Ви помітили, що твір Тараса Шевченка побудований на протиставленні. Такий літературний прийом називається контрастом. Давайте дізнаємось більше про цей прийом, прочитавши статтю з підручника:
Українська література: підруч. для 7 кл. загальноосвітн.навч.закл./О.М.Авраменко – К.: Грамота, 2015. – ст.62-63
Отже, контраст – літературний прийом протиставлення явищ, предметів, характерів, що посилює змістовне й емоційне звучання твору.
- Для чого на вашу думку, автор використовує контраст?
- Які ще художні засоби наявні у творі?
10. Літературний аналіз твору
Тема: зображення безрадісного дитинства Тарасика, коли він, будучи кріпаком, випасав панську худобу.
Ідея: співчутливе ставлення до хлопчика-пастушка; засудження страшних часів кріпацтва, коли людина не мала власних прав і вимушена страждати.
Основна думка: не зазнали щасливого дитинства Тарас і такі як він, бо не мали волі, щасливої долі через гноблення народу панами.
Жанр: ліричний твір
Художні засоби:
Епітети: небо голубеє; тяжкі сльози, господнє небо.
Порівняння: …любо стало, неначе в бога..; мов прокинувся, дивлюся; …поцілувала… наче сонце засіяло, неначе все на світі стало моє.
Метафори: сонце гріло, не пекло; сонце… не довго молилось; сонце запекло, почервоніло і рай запалило; небо помарніло.
11. Підсумки уроку
12. Домашнє завдання
С. 62-63 (стаття);
№ 10 с. 63 (п)
|