Тема уроку: УРМ № 21-22. «Контрольний письмовий переказ тексту-розповіді про цікаву книжку з використанням прислівників вищого й найвищого ступенів порівняння»
Мета: удосконалити мовленнєво-мислительні вміння учнів усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення тексту, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз тексту-розповіді про цікаву книжку з використанням прислівників вищого й найвищого ступенів порівняння, сприймати текст, розуміти його, письмово відтворювати почуте; сприяти підвищенню мовної й мовленнєвої культури школярів; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання уроку: підручники, зошити для контрольних робіт.
Методиката прийоми проведення уроку: контроль і самоконтроль, самостійна робота, «вільний мікрофон».
План уроку:
- Організаційний момент.
- Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.
- Актуалізація опорних знань.
- Підготовча робота над текстом контрольного стислого переказу.
- Підготовка чорнового варіанта переказу тексту-розповіді про цікаву книжку з використанням прислівників вищого й найвищого ступенів порівняння.
- Написання переказу тексту-розповіді про цікаву книжку з використанням прислівників вищого й найвищого ступенів порівняння.
- Підсумок уроку.
- Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Подаруйте посмішку собі,
Один одному, мені.
Я дарую посмішку і вам,
Радість допоможе у роботі нам.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.
- Психологічна настанова учнів і внутрішня мотивація щодо виконання мети уроку.
IІІ. Актуалізація опорних знань.
«Мозковий штурм»:
- Що таке переказ?
- Які види переказів ви знаєте?
- Які стилі мовлення вам відомі?Охарактеризуйте особливості кожного з них.
- Які типи мовлення ви знаєте? Охарактеризуйте особливості кожного з них.
- Що таке тема тексту?
- Що таке головна думка тексту?
- Що таке мікротема тексту?
- Що таке абзац?
ІV. Підготовча робота над текстом контрольного стислого переказу.
4.1. Бесіда.
- Чому книги називають володарями простору?
- Чим важлива книга для сучасної людини?
- Які прислів’я та приказки про книгу вам відомі?
- Ви надаєте перевагу електронній книзі чи справжній? Чому?
- Що таке анотація?
- Яким книгам ви віддаєте перевагу: науковим чи художнім?
- Яким жанрам ви віддаєте перевагу?
- Який ваш улюблений художній твір?
- Назвіть книгу, яка змінила ваш світогляд.
- Які книги плануєте прочитати?
4.2. Читання тексту переказу вчителем перший раз.
Прослухайте уважно текст, намагаючись усвідомити й запам’ятати його зміст.
Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських
Головною героїнею повісті-казки Марини Павленко є Софійка. Ця дівчинка дуже любить «Русалоньку» і страждає через те, що казка закінчилася погано, адже принц не оцінив самовідданої героїні, яка його врятувала.
Дуже швидко ця модель поведінки втілюється в житті самої Софійки, бо, мов та русалонька, вона прагне порятувати від прокляття свого однокласника Вадима Кулаківського.
Вадим – нахаба і крутій. Він палить, краде і, чесно кажучи, не дуже вдячний за намагання закоханої русалоньки допомогти йому позбутися родового прокляття.
Інше нерозділене кохання – почуття Сашка Фадійчука до самої Софійки.
Сашко – повна протилежність Кулаківському. Він бідний, але дуже добрий, вчиться гірше Софійки, бо вже у дитячому віці має працювати, щоб прогодувати малих сестричок. Та все ж Софійка закохана в Кулаківського, а почуттів Сашка соромиться і використовує хлопця для своїх цілей.
Але повернемося до прокляття. Вадим Кулаківський сам жаліється:
«В мене, як хочеш знати, рід проклятий. Гроші ведуться, щастя – ні грама!».
Батько хлопця живе в іншій країні, мати взагалі не з’являється, а опікує його старенька бабуся. Тому не дивно, що покинутого підлітка виховує вулиця. І всі свої проступки він списує на «прокляття».
Проте, завдяки чарівній шафі, коралям і старим фотографіям Софійка потрапляє у минуле і поступово розплутує таємницю прокляття. Дізнається вона не лише про минуле роду Кулаківських, а й свого власного. Емоційно переживає часи громадянської війни, голод і сімейні негаразди своїх та чужих пращурів. Прокляття не з’являється нізвідки, воно є наслідком лихих вчинків, і це у творі показано якнайкраще.
Разом із Сашком Софійці вдалося подолати прокляття й у потрібний момент змінити минуле. Саме в цю мить дівчинка розуміє, що не має почуттів до Вадима, але і на Сашка її очі, на жаль, не відкрилися. А що трапилось далі?
Чекаємо на продовження історії (Дарина Пилипенко, 261 сл.).
4.2. Бесіда за змістом тексту.
- Чи знайомі ви з творчістю Марини Павленко?
- Що з прочитаного тексту вам запам’яталося?
- Чи хотілося б вам прочитати цю книгу?
- Виділити в тексті мікротеми. Скласти план.
4.3. Мовностилістичний аналіз тексту.
1. Пояснити лексичне значення слів.
НАХАБА 1, и, чол. і жін. Людина, яка діє зухвало, безцеремонно, порушуючи моральні норми.
КРУТІ́Й, я, чол. 1. Хитра та спритна в своїх учинках людина; шахрай, ошуканець.
ПРОСТУ́ПОК, пку, чол. Вчинок, що порушує які-небудь норми, правила поведінки, загальноприйнятий порядок.
ПРА́ЩУР, а, чол. Далекий предок, родоначальник.
2. Знайти в тексті прислівники у вищому та найвищому ступенях порівняння.
4.4. Лексико-орфографічна робота.
Записати слова. Пояснити їх правопис і належність до частин мови.
Повість-казка, самовіддана, прокляття, проступок, пращури, нізвідки, продовження.
4.5. Повторне читання тексту
Учні уточнюють, чи правильно вони запам’ятали послідовність розповіді, відзначають виражальні прийоми, використані автором при описі процесу праці.
V. Підготовка чорнового варіанта переказу тексту-розповіді про цікаву книжку з використанням прислівників вищого й найвищого ступенів порівняння.
1. Коментар учителя.
Увага! Переказ – це виділення окремих головних положень змісту тексту і їх відтворення. Щоб переказати текст, необхідно:
1) глибоко розуміти зміст прочитаного;
2) виділяти основне й передавати його коротко;
3) не зосереджувати уваги на другорядному (у разі потреби в основне слід включати другорядні положення);
4) не скорочувати текст механічно, зберігати послідовність викладу матеріалу;
5) до великих частин тексту добирати заголовки;
6) уникати багатослів’я, розтягненості викладу.
2. Робота учнів на чернетках.
VІ. Написання переказу тексту-розповіді про цікаву книжку з використанням прислівників вищого й найвищого ступенів порівняння.
- Переписування контрольного переказу начисто у зошити для контрольних робіт.
- Самостійна перевірка написаної роботи.
- Збір зошитів.
VІІ. Підсумок уроку.
Рефлексія. Що для вас було найскладнішим під час написання переказу?
VIІI. Домашнє завдання.
- Відредагувати текст переказу.
- Повторити теоретичний матеріал §28 (стор. 129-130).
Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських
Головною героїнею повісті-казки Марини Павленко є Софійка. Ця дівчинка дуже любить «Русалоньку» і страждає через те, що казка закінчилася погано, адже принц не оцінив самовідданої героїні, яка його врятувала.
Дуже швидко ця модель поведінки втілюється в житті самої Софійки, бо, мов та русалонька, вона прагне порятувати від прокляття свого однокласника Вадима Кулаківського.
Вадим – нахаба і крутій. Він палить, краде і, чесно кажучи, не дуже вдячний за намагання закоханої русалоньки допомогти йому позбутися родового прокляття.
Інше нерозділене кохання – почуття Сашка Фадійчука до самої Софійки.
Сашко – повна протилежність Кулаківському. Він бідний, але дуже добрий, вчиться гірше Софійки, бо вже у дитячому віці має працювати, щоб прогодувати малих сестричок. Та все ж Софійка закохана в Кулаківського, а почуттів Сашка соромиться і використовує хлопця для своїх цілей.
Але повернемося до прокляття. Вадим Кулаківський сам жаліється:
«В мене, як хочеш знати, рід проклятий. Гроші ведуться, щастя – ні грама!».
Батько хлопця живе в іншій країні, мати взагалі не з’являється, а опікує його старенька бабуся. Тому не дивно, що покинутого підлітка виховує вулиця. І всі свої проступки він списує на «прокляття».
Проте, завдяки чарівній шафі, коралям і старим фотографіям Софійка потрапляє у минуле і поступово розплутує таємницю прокляття. Дізнається вона не лише про минуле роду Кулаківських, а й свого власного. Емоційно переживає часи громадянської війни, голод і сімейні негаразди своїх та чужих пращурів. Прокляття не з’являється нізвідки, воно є наслідком лихих вчинків, і це у творі показано якнайкраще.
Разом із Сашком Софійці вдалося подолати прокляття й у потрібний момент змінити минуле. Саме в цю мить дівчинка розуміє, що не має почуттів до Вадима, але і на Сашка її очі, на жаль, не відкрилися. А що трапилось далі?
Чекаємо на продовження історії (Дарина Пилипенко, 261 сл.).
|