П`ятниця
18.07.2025
19:41
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Художні образи вірша Ігоря Павлюка “Дівчинка”. Ритмомелодика віршів сучасних поетів (виразне читання напам’ять одного з віршів)

Мета: ознайомити учнів з творчою особистістю Ігоря Павлюка та його віршем; розвивати та вдосконалювати вміння аналізувати ліричний твір; поглибити знання з теорії літератури; розвивати зв`язне мовлення та образне мислення учнів, самостійність та навички колективної роботи; виховувати вміння виразно й усвідомлено читати поезію та висловлювати власну думку; сприяти вихованню відчуття краси та сили поетичногог слова.

Обладнання: портрет письменника; Літературознавчий словник-довідник (Р.Гром`як, 2007 р.); аудіозапис пісень; тексти творів; ілюстрації, малюнки про осінь.

Епіграф: Ігор Павлюк – справжній поет. Неподібний до нікого з теперішніх великих. Національний і космічний. Дуже любить життя веселе, але при тому бачить кінець усього сущого. Поезія Павлюка має всі дані для того, щоб її читали багатьма мовами в Європі.

Дмитро Павличко

Хід уроку

  1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
  2. Мотивація навчальної діяльності учнів. Прийом «Незакінчене речення»

Василь Симоненко сказав колись: «Що то за простір, коли в ньому не можна рухатись?», тому сьогодні на уроці я хочу…

  1. Повідомлення теми , мети, завдань уроку
  2. Актуалізація опорних знань
  • Складіть інформаційне гроно до слова «осінь»
  • Що таке «персоніфікація»? (Персоніфікація – це різновид метафори, в якому перенесення назви відбувається з особи на предмет, тобто відбувається своєрідне олюднення). Наведіть приклади.
  • «Ой, не крийся, природо, не крийся,

Що ти в тузі за літом, у тузі...» (П. Тичина);

  • «Чистенькі віконця сміються до сонця» (М. Підгірянка);
  • «Важким холодним сном за хатою спала земля» (М. Коцюбинський);
  • «Вітре буйний, вітре буйний! Ти з морем говориш» (Т.Шевченко).
  • Пригадайте відомі вам поезії українських письменників про осінь

( В.Сосюра «Осінь», Л.Костенко «Осінь жагуча», О.Олесь «Айстри», П.Тичина «Осінь така мила», М.Рильський «Осінь-маляр із палітрою пишною», Д.Павличко «Осінь», А.Малишко «Цвітуть осінні тихі небеса», В.Симоненко «Осінній дисонанс» тощо)

  1. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
  1. Слово вчителя або повідомлення учня (учениці). Біографічні відомості про Ігоря Павлюка. Основні дати і події учні записують в зошит.

Ігор Зиновійович Павлюк народився 1 січня 1967 в селі Ужова Рожищенського району на Волині. Через десять днів після його народження померла мама. Виховувався у діда й баби по материнській лінії.

Закінчив із золотою медаллю середню школу. Вчився у Ленінградському вищому військовому інженерно-будівельному училищі, яке скандально залишив на другому курсі, коли почав писати вірші, за що був покараний засланням у Забайкальську тайгу — будувати автомобільну дорогу з в'язнями.

У 1986–1987 роках ― кореспондент Ківерцівської районної газети на Волині. У 1987 році вступив на факультет журналістики Львівського державного університету ім. Івана Франка, який закінчив із відзнакою у 1992 році. Після закінчення працював у релігійній пресі, робив передачі на радіо.

З 1987 року мешкає у Львові, з 2003-го — у Києві.

Лауреат Народної Шевченківської премії (Залізний Мамай), всеукраїнських літературних премій імені Василя Симоненка, імені Бориса Нечерди, імені Маркіяна Шашкевича, імені Григорія Сковороди, міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф.

Нині Ігор Павлюк старший науковий працівник відділу української літератури XX століття Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України у м. Києві, професор кафедри української преси Львівського національного університету ім. Івана Франка, член редколегій літературно-мистецьких та наукових часописів, збірників: «Терен», «Золота пектораль», «Дзвін», «Українська літературна газета», «Вісник Львівського університету».

Голова Комітету з Міжнародної літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша. Доктор наук із соціальних комунікацій. Член Асоціації європейських письменників.

Окремі вірші стали піснями. Перекладає з російської мови.

За композиціями віршів Ігоря Павлюка створено театральні постановки. Його п'єсу «Вертеп» ставить Львівський драматичний театр імені Лесі Українки.

Твори Ігоря Павлюка перекладені російською, білоруською, польською, англійською, латиською, болгарською, французькою, японською та іншими мовами.

Автор 26 різножанрових книг, серед яких: лірика – "Нетутешній вітер" (1993), "Голос денного Місяця" (1994), "Скляна корчма" (1995), "Алергія на вічність" (1999), "Стихія" (2002), "Чоловіче ворожіння" (2002); проза – "Біографія дерева племені поетів" (2003), "Заборонений цвіт" (2007); п'єса для дітей "Літаючий казан" (2003) тощо.

  1. Слово вчителя. Вірш «Дівчинка» не надто простий для читацького сприйняття. До речі, сам автор неоднозначно ставиться до того, що його творчість вивчають школярі: «Нещодавно мої твори внесли у шкільну програму. З одного боку, це добре, тішить поетичні амбіції, з іншого- розумієш, що діти можуть тебе зненавидіти, сміятися з тебе, як було колись у школі, коли ми вивчали: «Трактор в полі дир-дир-дир…» Хоча коли запитував дітей про вірш «Дівчинка», то казали, що подобається».

Справді, непідготовлений читач спочатку реагує на будь-яку поезію просто: подобається- не подобається. При цьому він спирається насамперед на загальне враження від твору. Згодом твір можна аналізувати, пізнавати глибше, однак в основі нашої оцінки будуть перші враження від прочитаного- від них багато в чому залежатиме ставлення до всієї творчості поета.

  1. Виразне читання поезії «Дівчинка»

Плаче дівчинка боса

На бабусин поріг.

Розчарована осінь

Клигає по дворі.

На душі прохолода.

Навіть півень затих...

— А кого тобі шкода?

Каже дівчинка:

— Всіх...

  1. «Мозковий штурм»
  • Поділіться першими враженнями від твору. Які емоції переживали, читаючи вірш?
  • Які образи впливали на ваш емоційний стан?
  • Як ви розумієте вираз «розчарована осінь»? Яка картина постає у вашій уяві?
  • У чому причина плачу дівчинки? Чи можлива тут якась конкретна відповідь?
  • Назвіть 3 провідні образи твору (дівчинка, півень, осінь).
  • Чому восени не тільки в природі, а й на душі відчувається легкий сум, якась приреченість?
  • Яку ілюстрацію до твору ви запропонували б?
  1. «Обмін думками».
  • Висловте власне розуміння драми, яке переживає героїня.
  1. Ідейно-художній аналіз твору (колективно або індивідуально)

Тема: розповідь про заплакану дівчинку на бабусиному подвір`ї; тлом виступає «розчарована» осінь, що «клигає по дворі», немов немічна людина. Навколо тихо і прохолодно на душі.

Ідея: автор показує драму, яка вирує в душі маленької дівчинки і про суть якої ми можемо лише здогадуватися з її відповіді: «Всіх». Нам складно знайти однозначне пояснення причини її плачу.

Основна думка: дитячий плач навіює загальне переживання дисгармонії життя, а проголошене вболівання «за всіх» вказує на недитяче сприйняття світу і змушує замислитись над складністю життя. Врешті, кожна людина має право сумувати за чимось і без видимої причини, а надто дитина.

Жанр: філософська лірика.

Художні засоби: персоніфікація: «розчарована» осінь; «клигає» по дворі.

  1. Цікава інформація. Марта Январська на сайті «Поетичні майстерні» опублікувала власний переклад вірша І.Павлюка на російську мову. Порівняйте переклад з оригіналом. В чому різниця? Які моменти (слова) зникли при перекладі?

Плачет девочка бóсой -

Да на бабкин порог.

По двору бродит осень -

Вымоталась, без ног.

 

Сердцу шатко и валко.

Тишина, как на грех...

– А кого тебе жалко?

Шепчет девочка:

– Всех...

Коментарі читачів сайту: «У Павлюка - осінь клигає, отже таки ще з ногами. А в перекладі - куди її ноги поділись? Та й як вона без ніг бродить? Марто, без образ, це просто мої спонтанні читацькі роздуми-відчуття...

По двору бродит осень -

Взгляд измучен и строг...

Може, в цьому напрямі щось пошукати? (Любов Бенедишин)

«Півня шкода, а так – добре» (Василь Світлий)

  1. Узагальнення і систематизація вивченого. Диктант «Одним словом» (Взаємоперевірка або як самостійна робота)
  1. В якому році народився Ігор Павлюк? (1967)
  2. Як його по батькові? (Зиновійович)
  3. В якому місті зараз мешкає письменник? (Київ)
  4. На якому курсі Ігор Павлюк залишив Ленінградське вище військове інженерно-будівельне училище? ( На 2-му)
  5. Назва п`єси автора, яку поставив Львівський драматичний театр імені Лесі Українки («Вертеп»)
  6. Скільки різножанрових книг видав письменник? (26)
  7. В поезії «Дівчинка» осінь по дворі… («клигає»)
  8. У вірші поет вжив такий художній засіб як… (персоніфікація)
  9. При перекладі твору на російську мову Мартою Январською зник… (півень)
  10. Скільки було письменникові, коли померла його мати? (10 днів)
  11. Перенесення назви з одних предметів, явищ, дій, ознак на інші на основі подібності між ними це-… (метафора). Наприклад: вушко чашки, голівка часнику, ріка спогадів.
  12. Як називається один із трьох, нарівні з епосом та драмою, родів художньої літератури та мистецтва, в якому у формі естетизованих переживань осмислюється сутність людського буття? (Лірика)
  1. Рефлексія.
  1. Слово вчителя: На жаль, одного твору не досить, щоб мати цілісне уявлення про поетичну творчість будь-якого письменника. Щоб краще осягнути і зрозуміти суть творчості автора, потрібно вдумливо перечитати не один десяток віршів. Не просто прочитати, а пропустити крізь себе, осмислити кожне речення, слово, зрозуміти прихований зміст творів, метафоричність поетичних образів. Тому я сподіваюся, що наш урок був для вас цікавим і ви захочете самостійно прочитати більше творів Ігоря Павлюка.
  2. Прослуховування в аудіозапису віршів І.Павлюка, які стали піснями: «А я стою й дивлюся на сніги», «Доброта», «Поет і Муза».
  3. Оцінювання. Домашнє завдання.

Високий і достатній рівень: зробити ідейно-художній аналіз 1 поезії Ігоря Павлюка.

Середній: дібрати з художніх творів по 3 приклади персоніфікації і метафори.

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (17.01.2019)
Переглядів: 149 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту