П`ятниця
18.07.2025
19:19
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Образи вірша Євгена Гребінки “Човен”. Пісенна лірика поета

ТЛ: романс

Мета: продовжити знайомити учнів із творчістю Є. Гребінки, збагнути романтичний настрій вірша «Човен», розкрити його автобіографічний характер; розвива ти навички виразного читання, художнього аналізу твору; виховувати в учнів самостійність, уміння від стоювати свої переконання, гуманізм.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Є. Гребінки, його твори, платівка із записом вірша «Човен».

Кораблі! Шикуйтесь до походу!

Мрійництво! Жага моя! Живи!

В океані рідного народу

Відкривай духовні острови.

В. Симоненко

 

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Оголошення теми і мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

3. Перевірка домашньої творчої роботи («Моральний кодекс»)

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Однією з характерних тенденцій розвитку української поезії перших десятиліть минулого сторіччя було поєднання у письменників різних стильових манер. Проте якщо у творчості багатьох українських письменників — сучасників Гребінки романтичний струмінь часом випадково вливався в характерну тканину бурлеску, то в поезії Гребінки поєднання різних стильових ознак відбувалось з перевагою романтичних віянь. Уже перший його вірш «Човен» має виразний романтичний характер.

2. Повторення відомостей із теорії літератури

Романтизм

Ліричний герой в українському романтизмі перебуває в гармонії з природою і природним життям.

«Світова туга» набуває характеру національної туги за минулою славою і волею України.

Романтичний герой — людина, яка є частиною всеосяжної природи, вона індивідуально самоцінна, неповторна; паралельне зображення природи й людини (психологічний паралелізм).

Головний герой романтичної поезії — вільний вершник, сим вол виклику долі, він виступає в ореолі символів неозорних про сторів, волі, трагічної долі.

Риси позитивного героя — відданість інтересам України, здатність до самопожертви. Патріотизм.

3. Виразне читання вірша учнем (або прослухати платівку із записом поезії)

4. Бесіда з учнями

• З’ясуйте романтичний настрій поезії «Човен».

• Чи має вірш автобіографічну спрямованість? Чому? Доведіть.

• Що, на вашу думку, зумовило поета написати баладу «Човен»?

• Які мовні засоби сприяють емоційному наснаженню твору? Як саме?

5. «Човен» Гребінки — одна з перших оригінальних балад у новій українській літературі. Пригадайте ознаки цього ліро-епічного твору

6. «Практикум». Особливості віршової форми балади

“Човен” Євген Гребінка

аналіз

Рік написання – 1833

Жанр: віршована балада

Тема: роздуми поета про майбутнє життя

Ідея: зображення всих негараздів та випробувань людського життя.

Алегоричні образи вірша “Човен”:

човен (людина), море (життя), хвилі, вітер, хмари, громи (життєві негаразди, випробування). “

Віршовий розмір – чотиристопний амфібрахій.

Римування – перехресна, суміжне

характеристика Твір «Човен» Є. Гребінки є однією з перших оригінальних балад у новій українській літературі. Вміщений він у першій збірці письменника «Малороссийские приказки» й позначений виразними рисами романтизму. Вірш «Човен» має автобіографічний характер роздумів молодого поета, що вирушає з рідного хутора в Петербург, мовби кидається в піняві хвилі розбурханого житейського моря, яке спочатку грається, а там і нещадно розбиває одинокий човен. Романтизовано схвильована розповідь досягається засобами народної поетики; хвилі – «мов чорнії гори», хмари – «як темная нічка», громи гуркотять – «мов голос небесної кари», «пустують по піні мавки». Проте у автора відсутнє відчуття приреченості… Вже саме твердження про неможливість заховатися від світу, від життя, і навіть більше – розуміння, що «не можна ж вік цілий пробути з собою одним»,- свідчать про активність накресленої автором життєвої програми. Попрощавшись із хуторським «покоєм», не маючи певності, що «недоля і лштее горе» минуть його в столиці, автор ради служіння вищій меті сміливо пускається в «світ білий».

Вірш «Човен» стоїть дещо осторонь більшості творів і є своєрідним маніфестом молодого Є. Гребінки. У вірші “Човен” Гребінка висловив свої душевні переживання, свої побоювання, свої роздуми про майбутнє життя. Але цей твір є близьким кожній людині, бо всім нам властиві почуття і переживання, які вклав поет у вірш.

художні засоби

Автор використовує епітети – синєє море, буйнії вітри, чорнії гори.

Порівняння – хвиля гуляє, мов чорнії гори; в тих хмарах, мов голос небесної кари: як човнові море, для мене світ білий; як темная нічка, насупились хмари. В останньому рядку першої строфи балади повторюються звуки «р», «г», які передають гуркіт грому, це алітерація, яка підсилює образну картину бурхливого моря. Зменшувально-пестливі слова (нічка, весельце), повтори (плавле), звертання (мій покою), нестягнені форми прикметників (буйнії, лютеє).

Риси романтичного стилю в баладі: грізна морська стихія, трагедія з човном, переживання ліричного героя, зв’язок із фольклором.

 

IV. Закріплення Вивченого Матеріалу

1. Розкрити зміст епіграфу

Скласти асоціативну таблицю

Мій «Корабель» «Човен» Гребінки

2. Довести алегоричність творів Є. Гребінки. Оцінювання

 

V. Домашнє завдання

 

1. Спростувати думку С. Зубкова «…Є. Гребінка творчо переніс здобутки І. Крилова на український ґрунт і вже сам став ви значальним фактором появи і зросту Л. Глібова…»

 

2. На вищий рівень: напишіть твір мініатюру «Школа дає нам путівку в життя» або «У бурхливому морі» (на основі балади).

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (17.01.2019)
Переглядів: 80 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту