Субота
19.07.2025
05:23
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків

Конспект уроку

Тема. Правопис складних іменників

Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, ознайомити з правописом складних іменників; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, пояснювати вивчені орфограми; розвивати логічне мислення, творчі здібності, вміння використовувати складні слова при побудові власних висловлювань; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати інтерес шестикласників до народних звичаїв.

Випереджальне завдання: знайти додатковий матеріал про Святвечір(сімейні традиції, прислів’я)

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Уточніть формулювання наведених визначень:

- «До І відміни належать іменники чоловічого і жіночого роду….»

- «До ІІ відміни належать іменники чоловічого і середнього роду…»

- «До ІV відміни належать іменники середнього роду на -а, -я .»

- «Іменник мати належить до ІІІ відміни…»

-«У кличному відмінку однини іменники І відміни мають закінчення о( іменники твердої групи), е ( іменники… груп)»

- «За відмінковими закінченнями іменники об’єднуються у групи, які називаються….. В українській мові їх…»

Бліц - опитування

1. Що означає іменник?

2. На які питання відповідає?

3. За чим змінюються іменники?

4. Яку синтаксичну роль виконують іменники у реченні?

5. До якого роду можуть належати іменники?

6. Які іменники не мають роду?

7. В українській мові розрізняють дві форми числа. Які ?

8.Які слова називаються складними? ( Які утворюються з двох( дуже рідко з трьох) частин: чорнозем, євшан–зілля, південноукраїнський, світловодолікування.)

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1.Пояснення вчителя ( з використанням матеріалу підручника).

Разом пишемо іменники, які утворені:

  • за допомогою сполучного голосного: носоріг, лісосплав, шлакоблок;
  • з дієслова в наказовій формі та іменника: горицвіт, ломикамінь, пройдисвіт;
  • які починаються зі слів мало, велико-, старо -, ново-, верхньо-, нижньо - і є власними назвами: Верхньоторецьке, Новоукраїнка, Старогнатівка;
  • з трьох і більше основ: автомотогурток;
  • мають першу частину пів-, напів-, полу-:півгодини, напівавтомат, полумисок. Зверніть увагу: пишемо окремо, коли мова йде про час( пів на сьому. о пів на дев’яту; у словах на зразок пів чайної ложки, пів маминої чашки);
  • з кількісного числівника у формі родового відмінка та іменника: сімдесятиріччя, але 70-річчя.

Через дефіс пишуться складні іменники, які:

  • утворені з двох іменників без допомоги сполучного голосного : купівля – продаж,учитель – фізик( але радіофізик – разом);
  • означають назви рослин: мати -й- мачуха, льон – довгунець;
  • поєднання слів, що означають одне поняття: хліб – сіль ( їжа, символ гостинності), батько – мати ( батьки), гуси - лебеді( казкові птахи)
  • мають першу частину віце -, екс-,максі-, міні-, обер-, лейб- : максі – пальто, міні – спідниця, ( але якщо поміняти місцями – пишемо окремо:пальто максі, спідниця міні),міні – маркет,екс – президент,лейб – медик ( від нім. лейб – тіло – придворний медик)

2. Проблемне запитання. Як треба писати: Свят – вечір чи Святвечір?

Яке правило треба застосувати?( відповіді учнів)

Пояснення вчителя. Святвечір треба писати разом, тому що слово утворено поєднанням залежних слів( прикметник святий + іменник вечір), від однієї частини до іншої можна поставити питання. Так само утворені слова спортклуб( спортивний клуб), бортмеханік( бортовий механік), чорнозем ( чорна земля). Зверніть увагу, що наголос в останньому складному слові падає на другий склад. У вашому підручнику( стор. 121) Свят – вечір написано через дефіс, але правильним варіантом буде написання слова разом.

Щоб ви відчули витоки духовної культури українського народу, більше дізналися про Святвечір, пропоную послухати уривок з книги Василя Тимофійовича Скуратівського «Вінець». Будьте уважними, запам’ятайте складний іменник, який буде в першому реченні тексту.

Як тільки на небосхилі з’являлася перша надвечірня зірка, всією родиною сідали за,як казали, багатий стіл. Він дійсно був багатим – з дванадцяти різноманітних пісних страв, а звідси й назва « багата кутя» чи багатий «свят – вечір».

Першим, як і годилося, займав місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з – за столу, розмовляли тихцем. Вставши, глава сімейства пропонував пом’янути покійників і запросити їх до свят – вечора. Вважалося, що саме в цей час всі близькі й далекі члени родини мають прийти до оселі, а відтак звільняли для них місця на лавах, ліжках, стільчиках, ставили страви і клали ложки. Слідом за господарем всі присутні виголошували молитву. Поетично – хвилюючі слова були звернені до тих, хто «заблукав у лісі, втопився у морі чи не вернувся з далекої дороги». Перед тим, як почати їсти, старійшина, зачерпнувши ложкою куті, підкидав її до стелі – на « приплід». Усі стежили, скільки прилипне зернин, ото стільки з’явиться в новому році ягняток та іншої живності. Друга порція призначалася врожаєві зернових, третя завбачувала кількість роїв, адже традиційно в кожному господарстві тримали бджіл. Тільки після цього починали вечеряти. (Орфографія автора збережена)

3.Бесіда

- Що нового дізналися? Яких звичаїв дотримуються ваші родини?

- Який складний іменник є в першому реченні? Як його треба написати?

4. Розподільний диктант.

Лісосплав, зірвиголова, рута-м’ята, п’ятиденка, фотозйомка, генерал-лейтенант, напівтемрява, стоп-кран, Зайчик-Побігайчик, Червона Шапочка, екс-президент, міні-зошит, мікроавтобус, лікар-терапевт, пів - України, норд - вест, пів’яблука

5. Творче завдання. Побудувати власне висловлювання за темою «Як я провів( провела) зимові канікули», вживаючи складні іменники( орієнтовно 6-7 речень).

ІV. Закріплення вивченого матеріалу. Усвідомлення здобутих знань у процесі самостійної роботи.

1.Дати відповідь на запитання:

  • Коли складні іменники пишемо разом? Окремо?

2.Зараз пропоную виконати наступне завдання. До слова Святвечір, яке написано зверху вниз, доберіть складні іменники, що пишуться разом або через дефіс. Вони повинні починатися на початкову літеру рядка.

( Можливий інший варіант: учні достатнього й високого рівнів до частини Свят добирають слова, які пишуться через дефіс, учні середнього рівня знаходять приклади, які пишуться разом, до слова вечір. Завдання розвиває орфографічну пильність.)

Орієнтовно виконане учнями завдання може мати такий вигляд:

С сон – трава, стоп – кран, сторіччя

в віце – президент, вуглевидобуток

я яйценосність, ясновидець

т тонно – кілометр, топографія, телерепортаж

в водоспад, вантажовідправник

е електропоїзд, екс - чемпіон

ч член – кореспондент, чар – зілля, чорногуз, часопис

і Іван – Побиван, інженер – економіст, іван – чай, інтерконтинентальний

р радіоприймач, рута – м’ята

V. Підсумок уроку. Мотивація оцінювання.

Інтерактивна вправа «Мікрофон». Закінчіть речення.

Найскладнішим для мене на уроці було…

VІ. Домашнє завд.( по рівнях). Опрацювати теоретичний матеріал підручника с.120-123

Високий рівень. Знайти народні прогнози про Святвечір, виписати в зошит. Визначити відміну кожного іменника. Наприклад:

На багату кутю зоряне небо – кури добре нестимуться і вродить горох.

Сніг іде – врожай на яблука.

Дивляться після вечері у вікно: якщо чисте й зоряне небо, то буде сухе й урожайне літо, і навпаки.

З кубельця витягували сінину: якщо довга, то рік буде врожайним, а коротка – на недорід.

Достатній рівень. Вправа 321

Середній рівень. Вправа 323

Список використаної літератури

1. Скуратівський В. Т. «Вінець» К.: Видавництво УСГА, 1994. С.29-30, 33.

2. Українська мова: підруч. для 6 кл.загальноосвіт. навч. закл./ О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. -К.: Генеза, 2014. С.65,121.

Експрес – уроки української мови Олександра Авраменка ( «Сніданок з 1+1»). Урок № 138. Свят/вечір – через дефіс чи разом?

 

Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (10.01.2019)
Переглядів: 38 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту