Урок 2. Повість Гоголя «Тарас Бульба». Козацтво на сторінках гоголівської повісті.
Мета: поглибити знання учнів про козацьку добу; формувати навички порівняльного аналізу та вміння працювати з великим за обсягом текстом; виховувати повагу до свого роду та рідного краю.
Тип уроку: урок формування навичок і вмінь.
Література:1. Білоусько О. А., Мокляк В. О. Нова історія Полтавщини (друга половинв ХVІ – друга половина ХVІІІ ст.): Пробний підручник для 8 кл. загальноосвітньої школи.- Полтава: Оріяна, 2003.
2. Дорофеєва Н. І., Касьянова С. П. Зарубіжна література: Підручник для 7 кл. середніх загальноосвітніх закладів. – К. : Вежа, 2007.
3. Микола Гоголь. Тарас Бульба. Вій. Вечори на хуторі поблизу Диканьки. –Харків: Видавничий Дім «Школа», 2007.
Епіграф. Ось те гніздо,звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!
М. Гоголь
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності.
Експрес-опитування. (Учні записують тільки відповідь і підкреслюють названу вчителем букву. Називають ключове слово).
1. Люди, які м'яли своїми дужими руками волові шкури. – 1 (Кожум'яки).
2. Військовий чин Тараса Бульби. – 2 (пОлковник).
3. Найшаленіший у світі танок, який названий «за тими могутніми танцюристами, що його вигадали» . – 3 (коЗачок).
4. Зброя, про яку Тарас сказав: «Оце ваша матір!» - 2 (шАбля).
5. Місто, до якого відіслали Підсишкову голову. – 1 (Царгород).
6. Хто « була вбрана за звичаєм тих часів»?- 4 (свіТлиця).
7. Середній офіцерський чин у козацьких військах. – 4 (осаВул).
8. Острів січовиків. – 2 (хОртиця).
Ключове слово: козацтво.
( Можливе використання картки № 2)
Оголошення теми, мети уроку.
Робота над темою уроку.
Слово вчителя. Неможливо знайти у минулому України якесь інше явище, яке б так глибоко і різнопланово вплинуло на історичну долю всього українського народу. Це козацтво. Його історія багатогранна, як саме життя. Із козацтвом пов'язана величезна кількість специфічних термінів та виразів, які сьогодні малозрозумілі не лише широкому загалові, а й багатьом професійним історикам. Козацтво – це надзвичайно широкий у своїх вимірах і різноманітний у проявах світ – загадковий і привабливий. Поринемо з вами у цей світ і подивимось, як М.В.Гоголь вводить читача у світ козацтва.
Бесіда за запитаннями та завдання для обговорення:
- До якого періоду історії України звернувся у повісті «Тарас Бульба» М.Гоголь?
- Назвіть головних героїв повісті. Яке враження справили вони на вас?
- Перекажіть близько до тексту, де йдеться про роки навчання Остапа та Андрія.
- У чому полягає відмінність у характерах двох рідних братів?
- Чия вдача вам більше до вподоби? Обгрунтуйте свою відповідь.
- У чому Тарас Бульба вбачає покликання своїх синів?
- Які риси притаманні дружині Тараса? Чому цей образ викликає в читача співчуття?
- Як сприйняла мати рішення Тараса про від'їзд синів? Перекажіть цю частину
повісті близько до тексту.
- Про що думали юнаки, від'їхавши від рідної хати?
- Розкажіть, як Андрій зустрів прекрасну полячку. Яким було ставлення панночки до юнака?
- Знайдіть і зачитайте описи світлиці, членів родини Бульби та степу. В чому майстерність автора?
- Як ви гадаєте, чому автор перед тим, як розповісти про прибуття батька з синами у табір запорожців, подає опис степу, берегів Дніпра?
- Розкажіть про особливості козацького життя.
- Що вам відомо з уроків історії про козацьку добу?
Повідомлення учнів.
На кінець XVI ст. козацтво являло собою вже досить структуровану організацію, на яку зважав не лише польський уряд, а й правителі ряду європейських країн. До середини XVII ст. завершилося формування основних принципів «козацького устрою» та вироблення кодексу козацьких «прав і вольностей». Соціальний статус козацтва став суспільним ідеалом для величезної маси сільського й міського населення. Козацтво все частіше вступало в конфлікт з місцевими магнатами та державною адміністрацією. Перші козацькі виступи проти влади відбулися вже наприкінці XVIст., причому вже тоді були зроблені спроби перенести принципи козацького «присуду» на всю територію України.
- Якими побачили гоголівських героїв художники?
Бесіда за картиною І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові»
Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
«Мікрофон». Чим славне українське козацтво?
Учнівський коментар епіграфа до уроку.
Домашнє завдання. Перечитати 3-4 розділи повісті, звернути увагу на побут і звичаї запорожців. Підготувати запитання до вікторини за повістю.*
|