П`ятниця
18.07.2025
22:58
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт учителя української мови та літератури Олійник Світлани Миколаївни
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [236]
тести онлайн [0]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


конспекти уроків
Урок 3. Побут і звичаї Запорозької Січі в повісті.
Мета: розглянути побут і звичаї запорожців на основі тексту повісті «Тарас Бульба»; формувати вміння складати розповідь за простою схемою; виховувати повагу до історичної спадщини свого народу.
Тип уроку: комбінований.
Література:1. Дорофеєва Н. І., Касьянова С. П. Зарубіжна література: Підручник для 7 кл. середніх загальноосвітніх закладів. – К.: Вежа, 2007.
2. Щербина В. Р. Н. В. Гоголь // Гоголь: история и современность.- М., 1985.
Епіграф. Гоголь не тільки відтворив деталі побуту і звичаїв, він, як ніхто, глибоко вивчивши фольклорно-пісенний матеріал, відчув і відтворив «музику» епохи, її неповторний дух і її образність.
М.В.Попович
Хід уроку
Підготовка до сприйняття навчального матеріалу.
- Яке враження справили на вас закони Запорозької Січі? Дайте їм свою оцінку.
Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. Ми по-різному можемо оцінювати будь-які явища, вчинки, події. Наше з вами завдання – зануритись у світ історичної повісті «Тарас Бульба» і зважати на її своєрідність. Ми уже з’ясували з вами, що в основі сюжету – події славетного минулого України – козаччина. На сьогоднішньому уроці ми відчуємо дух історичної доби і станемо свідками того, як М.В.Гоголь майстерно відтворив національний побут.
Оголошення теми, мети уроку.
Учнівський коментар епіграфа до уроку.
Робота над темою уроку.
- За що козаки несли найтяжче покарання на Січі?
- Чому закони Запорозької Січі були такі жорстокі?
- Чому Тарасові не терпілося йти в похід? Як він досяг своєї мети?
- Яку звістку привезли на Січ з Гетьманщини? Підтвердіть свою відповідь рядками з тексту.
(«…церкви святі стали не наші», « …їх жиди держать в оренді, і коли жидові наперед не заплатиш, то й обідні служити не можна»; «… замість коней у таратайку запрягають православних християн»; «… жидівки вже шиють собі спідниці з попівських риз»; «…гетьман наш, засмажений у мідному бику, лежить у Варшаві, а полковничі руки та голови розвозять по ярмарках на показ усьому народові »).
Історична довідка. Семерій Наливайко (Северин; 1560 – 11/21.04.1597) – провідник козацької війни проти Польщі 1594-1596 рр. Народився в Гусятині на Поділлі. За свідченням сучасників, був людиною незвичайною: «Була та особа красна, муж, яких небагато». (Й.Бєльський). Під приводом необхідності відсічі татарсько-турецькій агресії створив незалежний козацький загін. Невдовзі очолив повстання, яке поширилося на Поділля, Волинь, Київщину й Білорусь. Загін С.Наливайка переміщався на великій території. Свої дії пояснював бажанням впорядкувати козацтво. Врешті наприкінці 1595 р. польський уряд доручив Гетьману С. Жулкевському приборкати повстання. Перед спільною загрозою С.Наливайко об’єднав своє військо з запорожцями. Після кровопролитного бою під Білою Церквою повстанці відступили на Лівобережжя. Поляки наздогнали їх під Лубнами і в другій декаді травня 1596 р. оточили в урочищі Солониця. Після двотижневої облоги козаки капітулювали, видавши, на вимогу противника, С.Наливайка та його соратників. Із солоницького табору С.Наливайка відвезли до Львова, а звідти до Варшави. Восени 1596 р. дев’ятьох наливайкових спільників стратили, трьох помилували. Козацького ватажка катували до весни 1597 р., після чого на очах великого натовпу відрубали голову, а тіло четвертували і розвішали по місту. Ця смерть, як і життя козацького ватажка, залишили яскравий слід у народній пам’яті й зробили особу С. Наливайка легендарною.
- Яке рішення приймають запорожці?
Усіх потопити, поганців! », «…усі за радою старшин, курінних, кошового і волею всього Війська Запорозького вирішили йти просто на Польщу помститися за все лихо і зганьблення віри й козацької слави, захопити здобич у містах, запалити пожежу по селах та хлібах, пустити далеко по степу про себе славу»).
- Як змінилася поведінка козаків під час підготовки до походу?
Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Експрес-опитування.
1. Країна, до якої вирушили запорожці ? – 1 (Польща).
2. До кого з’являвся новоприбулий на Січ? – 2 (кОшового).
3. За яку провину прив'язували до гармат? – 1 (Борг).
4. Хто з'являвся на вибори кошового з печаткою? – 2 (сУддя).
5. Одне з християнських свят. – 1 (Трійця).
6. Що тримав у руці осавул під час виборів кошового? – 2 (пІрнач).
7. Що клали на голову новообраному кошовому? – 1 (Землю).
8. Обрання посадової особи, або… - 1 (Вибори).
9. Що необхідно було для сухопутного походу? – 4 (возИ).
10. Козацький засіб пересування. – 1 (Чайка).
11. Синонім до слова «козак» . – 4 (лицАр).
12. У якій країні коїлися страшні речі? – 5 (УкраЇні).
Ключові слова: побут і звичаї.
Оцінювання.
Домашнє завдання. Перечитати 5-6 розділи повісті.
 
Намалювати ілюстрації до улюблених сторінок твору.
Категорія: Мої статті | Додав: svitlanaolijnik1976 (24.01.2019)
Переглядів: 34 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту