Сценарій мистецького заходу «Тарас Шевченко – світоч України»
...Живу, учусь, нікому не кланяюсь, і нікого не боюсь...
велике щастя буть вольним чоловіком
Перебіг заходу
(Презентація «Біографія Т. Г. Шевченка», 2 слайд)
Існує чудова легенда. Коли народжується дитина, Господь благословляє її у білий світ своєю рукою. Покладе на голову – мудра буде, на серце – милосердною буде, на руки – золоті руки. І такою дитиною, котрій поклав Господь руку на серце,голову й руки,є Тарас Григорович Шевченко.
Нас просто не існує без Т.Шевченка. У ньому - уся історія наша, усе буття, усі мрії. Відомо: Україна - це Т. Г. Шевченко, Т.Шевченко - це Україна.
Уявити себе без Тараса Шевченка українцеві - все одно, що без неба над головою. Він - вершина нашого родового дерева.
З вами перегортаємо сторінку української мови та літератури. Сьогоднішню зустріч, як ви зрозуміли, присвятимо вшануванню пам’яті видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Дехто дізнається про ключові моменти життя, дехто згадає долю Тараса з уроків або гри-подорожі по станціях, послухаєте читання віршів, ознайомитись із творчістю Тараса Шевченка, поповнити свій лексичний запас.
А чи пам’ятаєте дату народження Тараса Шевченка? І скільки років пройшло з Дня народження?
У цьому місяці дев’ятого числа відзначався двісті однин рік з Дня народження нашого Кобзаря.
Тараса в народі називають Кобзарем. А чи знаєте хто такий кобзар? (Це український народний співець і музикант, який грав на кобзі).
(3 слайд) Т. Г. Шевченко народився9 березня 1814 р. в с. Моринцях на Черкащині у родині кріпаків. Був третьою дитиною Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни Бойко.
У Тараса було двоє братів – Микита та Йосип і троє сестер – Катерина, Ярина і Марія.
Він рано осиротів. Коли Тарасу було 9 років, померла його мама, а в 11 років він втратив батька.
(4 слайд) У 1822 р. батько віддав Тараса в науку до дяка. Після смерті батька хлопчик жив у селі Кирилівка у дяка Петра Богорського. Дяк - це служитель православної церкви, що допомагає священику під час богослужіння.
(5 слайд) Одного разу малий Тарас пішов шукати «залазні стовпи, що підпирают небо», і заблукав у полі. Чумаки, зустрівши хлопця, забрали його з собою і ввечері привезли додому. А чи знаєте хто такі чумаки? (Це торговці, які перевозили на валах хліб, сіл, рибу та інші продукти харчування.
Подивіться на екран, на якому зображена хата в селі Кирилівка, де зростав Малий Тарас.
(Підготовка перемикати на іншу презентацію «Садок вишневий коло хати»)
У 1847 році Т. Шевченка заарештували за його діяльність у Кирило-Мефодіївському братстві. «Кирило-Мефодіївське братство» – це українська таємна організація, яка виникла в Києві 1845 році і головним завданням ставило відродити Україну.
Поета привезли до Петербурга і ув'язнили в казематі. Знаєте лексичне значення слова «каземат»? Каземат – це одиночна камера у в’язниці, що розміщувалася в колишній фортеці. Це слово багатозначне, тому завданням на канікули вам потрібно буде дізнатись й інші значення цього слова. У казематі він і написав «Садок вишневий коло хати»
(виставити на 1 слайд презентації «Садок вишневий коло хати»).
Послухайте поезію, в якій Тарас Григорович простими словами передав красу весняного вечора.
(Презентація «Садок вишневий коло хати», починаючи з 2 слайду).
Вірш «Садок вишневий коло хати» читає Дар’я Томашевська, учениця 5-А класу.
(Повертаємо попередню презентацію «Біографія Т. Г. Шевченка» і демонструємо 5 слайд)
Тараса Григоровича Шевченка називають світочем України. А чи визнаєте хто такий світоч?
Світоч у переносному значенні - той, хто є носієм правди, волі, освіти; велика, мудра людина. Вашим завданням буде знайти й інші значення цього слова.
(6 слайд) У 1829 р. Тарас служить"козачком" (слугою) у дворі поміщика Енгельгардта, з яким переїхав до Петербурга. У 1832 р. пан віддав Тараса Шевченка до живописних справ художника Василя Ширяєва.
(7 слайд) 22 квітня 1838 р. спільними зусиллями видатних діячів української і російської культур Т. Шевченко був викуплений з кріпацтва у пана Енгельгардта. Він погодився відпустити кріпака за 2500 рублів, що на той час дорівнювало 45 кг чистого срібла. Став вільним слухачем Академії мистецтв. У 1840 р. надрукував поетичну збірку «Кобзар».
(8 слайд) 10 березня 1861 року о пів на шосту ранку помер Тарас Григорович Шевченко. Поховали поета 12 березня спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі.
Друзі Т. Г. Шевченка одразу ж почали клопотати, щоб виконати поетів заповіт і поховати його на Україні (пам'ятний знак на місці першого поховання Тараса Шевченка в Петербурзі (валун із граніту встановлений в 1989р.).
(9 слайд) 26 квітня 1861 року домовину з тілом поета потягом повезли до Москви. На Україну труну везли кіньми. До Києва прах митця привезли 6 травня ввечері, а наступного дня його перенесли на пароплав "Кременчук". 8 травня пароплав прибув до Канева, й тут на Чернечій (тепер Тарасовій) горі поета поховали. Над ним насипали високу могилу, вона стала священним місцем для українського та інших народів світу.
Тарас Шевченко написав багато віршів, поем, повістей, балад.
(10 слайд) Ви можете звернути увагу на екран та на виставку книжок, в яких зібрана маленька частинка творчості Тараса Шевченка.
У нашій шкільній бібліотеці можна взяти книжку і почитати вдома. Тому хто ще не записаний у бібліотеці, не гайте часу – відвідайте сьогодні бібліотеку і візьміть вірші Тараса Шевченка і Тлумачний словник, щоб корисно провести час на весняних канікулах.
Перед вами виступатимуть старшокласники. Учні протягом місяця вчили вірші, дуже старалися, щоб приготувати вам невеличкий концерт і показати, на що здатні. А ви уважно послухайте, подивіться і візьміть собі на примітку, щоб влаштувати власний літературний захід.
Митець у своїх творах розповідає про героїчне минуле країни, описує славну боротьбу українського козацтва проти поневолювачів України, зображує запорожців та гайдамаків.
А чи знаєте хто такі гайдамаки? Гайдамаки – це звичайні селяни, бідні запорозькі козаки, що визволяли український народ від поневолювачів. А козаки – це воїни.
Послухайте уривок з поеми «Гайдамаки», який ви будете вчити в старших класах.
Уривок з поеми «Гадамаки» читає Данило Ходованець, учень 9-А класу.
Тарас Шевченко був сміливою людиною, тому засуджував кріпосництво та бездуховність земляків. І свої думки автор виклав у поемі «Сон», який також будете вивчати. Послухайте.
Уривок з поеми «Сон» читає Половко Діана, учениця 9-А класу.
Кобзар говорить про те, що Україна – це славна історія, неповторна мова, могутня культура, невмируща народна творчість. І ті, до кого звертається, повинні це розуміти. Поет просить об’єднатися українців за свободу своєї Вітчизни. Послухайте послання «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм…».
Уривок з послання «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм…» читає Студеннікова Дар’я, учениця 9-А класу.
Тарас Шевченко прагнув осмислити свій життєвий шлях. На свою долю він не нарікає. Незгоди не зламали його,а лише загартували. Власні міркування викладені в поезії «Доля».
Поезію «Доля» читає Закревський Анатолій, учень 9-А класу.
(Готується презентація «Картини Тараса Шевченка»)
Тарас Григорович Шевченко - не тільки геніальний поет, а й талановитий художник.
Здібності до малювання виявилися в нього ще з дитинства. У спогадах родини Тараса Григоровича є немало свідчень про те, що настінне народне малювання, вишивки будили в нього пристрасть до створення власних малюнків. А коли він почав навчатися в дяківській школі, ця пристрасть розвинулася ще сильніше.
(Демонструється презентація «Картини Т. Шевченка» 2 слайд)
Збереглася одна з перших робіт художника, виконана з професійними навиками, - «Погруддя жінки». Цей малюнок згадується в автобіографічній повісті «Художник».
У 1832 році Тарас Григорович Шевченко почав працювати в майстерні В.Ширяєва.
Тарас виділявся своєю майстерністю серед інших учнів. На щастя, під час одного з сеансів малювання в Літньому саду в Петербурзі Тарас познайомився з художником Іваном Максимовичем Сошенком.
Ці роботи були виконані художником ще до навчання в Академії мистецтв. Їх відмічали члени Товариства заохочення художників. Класи цього товариства Тарас почав відвідувати після зустрічі з Іваном Сошенком. Відомо, що митця було викуплено з кріпацтва за гроші, виручені від продажу портрета письменника Василя Андрійовича Жуковського, який написав Карл Брюллов. Ви повинні знати, що картини не малюють, а пишуть. Запам’ятайте це.
(слайд 3) Ось він, цей портрет.
Демонструється портрет Василя Андрійовича Жуковського.
Поезію «Хустина» читає Якуніна Олена, учениця 9-А класу.
Виставляється інструментальна музика.
Однією з тем творчості є шукання долі молодим юнаком. Автор взяв образи з народних пісень. Прослухайте, будь ласка.
Умикається інструментальна музика.
Вірш «Думка» читає Тамара Васильєва, учениця 6-Б класу.
Тарас Шевченко робить ілюстрації до своїх власних творів. Він не міг не написати портрет улюбленої героїні Катерини.
(слайд 4) Проектується картина "Катерина".
У поемі «Катерина» автор зображує нещастя бідної дівчини. Страждання змальовані з глибиною та лагідністю сердечного жалю. Послухайте уривок із цієї поеми.
Уривок з поеми «Катерина» читає Заведій Дар’я, учениця 8-А класу.
У своїй творчості Тарас Григорович дуже часто зображує долю жінок. Ще прослухайте вірш «Маленькій Мар’яні», у якому проявляється любов автора до дівчини, змальовуючи її подальше життя.
Читає вірш «Маленькій Мар’яні» Раздольська Марина, учениця 9-А класу.
Тараса Шевченка цікавлять історичні постаті, тому він пише і портрети полководців та воєноначальників Суворова та Кутузова (слайд 5, 6).
Проектуються портрети полководців.
Тарас Шевченко мріяв мати родину, тому свої мрії втілив у картину «Селянська родина», у якій відтворює сільське молоде подружжя, що втішається першими кроками своєї дитини.
Проектується репродукція картини «Селянська родина» (слайд 7).
Поему-баладу «Хустина» читає Якуніна Олена, учениця 9-А класу.
Тарас Шевченко на чужій йому землі сумує за рідним краєм. Він мріє відвідати Україну, і тому у 1843 році поет подорожує Україною, відвідує місця, дорогі його серцю, робить замальовки.
Проектується репродукція картини «Хата батьків у Кирилівці» (слайд 8).
Україна постала перед поетом з усіма злиднями та гнітом, під тягарем яких страждало закріпачене селянство, брати, родичі Шевченка, увесь його народ. Скрізь бачив Тарас Григорович, як знущаються з кріпаків поміщики-кріпосники.
Послухайте вірш «Чи то недоля та неволя».
Вірш «Чи то недоля та неволя» читає Закревський Анатолій, учень 9-А класу.
Не один раз поет пише про любов. Зараз прослухаємо уривок з балади «Причинна», в якій покладена народна легенда про чисте й світле кохання, розлуку і трагічну загибель закоханих.
Заведій Дар’я читає уривок з балади «Причинна».
Весною 1845 року митець знову виїхав на рідну Україну, тепер надовго, у складі Київської археологічної комісії. Він подорожував Київщиною, Полтавщиною, Поділлям, Волинню, Чернігівщиною.
І після своїх мандрів Україною змальовує будинок свого товариша - українського письменника Івана Петровича Котляревського та Вознесенський собор у Переяславі.
Проектуються картини «Будинок Котляревського в Полтаві» (слайд 9), «Вознесенський собор у Переяславі» (слайд 10).
Творчість Шевченка-художника в останні академічні роки та під час подорожей до України була надзвичайно багатогранна.
Демонструється робота «Церква всіх святих у Києво-Печерській лаврі», сепія (слайд 11). А також зобразив Почаївську лавру з півдня.
Проектується робота «Почаївська лавра з півдня» (слайд 12).
У поезії «Мені однаково» автор, перебуваючи за кордоном, описує власні вболівання й тугу за Україною, роздумує над долею України. Прослухайте, будь ласка, цей вірш.
Поезію «Мені однаково» читає Данило Ходованець, учень 9-А класу
В останні роки заслання художник створив значну кількість картин. Знаєте, що означає слово «заслання»? Воно означає «ув’язнення, неволю». Вони присвячені міфологічним, історичним, літературним темам. Вони свідчать про великі художні досягнення майстра. Тарас Шевченко зобразив Робінзона Крузо. Ви можете подивитися на його роботу.
Демонструється робота «Робінзон Крузо» (слайд 13).
Готується презентація «Біограіфія Т. Шевченка». Виставляється слайд 14.
Як художник (у прямому розумінні слова) він заслужив собі добре й чесне ім'я. І на цьому шляху світоч Т. Г. Шевченко був одним із перших, хто звернувся до народних мотивів.
До останніх хвилин свого життя Тарас Григорович Шевченко працював у своїй майстерні при Академії мистецтв. Буквально в ній він і помер.
Про Тараса знає вся Україна, що він був її батьком, заступником, голосом, виразником її інтересів. І сьогодні лине над Україною його «Заповіт».
Читає «Заповіт» Александров Олександр Володимирович, учитель української мови та літератури.
Під час читання «Заповіту» всі учасники заходу виходять на сцену.
|